Az eredetileg meghirdetett 150 milliárd helyett csak 100 milliárd forintot fogadott be első, mennyiségkorlátozással tartott betéti tenderén szerdán a Magyar Nemzeti Bank.
A kereskedelmi bankok 314 milliárd forintot ajánlottak fel háromhónapos betétre. A 222 milliárd lejáró betétre tekintettel 122 milliárddal, 1174 milliárd forintra csökkent a háromhónapos jegybanki betétek állománya - közölte honlapján az MNB.
A likviditás kiszorítása hozzájárul a monetáris kondíciók célzott, nem-konvencionális eszközökkel történő lazításához - magyarázta közleményében a jegybank.
Miről szól ez az egész?
Az MNB szeptemberben közölte, hogy 900 milliárd forintban korlátozza a jegybanknál elhelyezhető 3 hónapos jegybanki betét állományát. A cél ezzel az, hogy a bankok közötti hitelezési piacot élénkítsék - a háttérről itt írtunk bővebben és közérthetően.
Nagy Márton, az MNB alelnöke a szeptemberi kamatdöntő ülés után elmondta, a 3 hónapos betét állományának korlátozása a monetáris politikai eszköztár szerves részévé válik, nem egyszeri lépés, egy programról van szó. Az alelnök szerint a likviditás kiszorítása hozamcsökkenést eredményez annak függvényében, hogy a bankrendszer hogyan reagál rá. A monetáris kondíciók lazításának fő eszköze most nem az irányadó kamatláb változtatása, hanem a likviditás irányítása.