3p
Az MNB Monetáris Tanácsa mai ülésén úgy döntött, hogy korlátozza a jegybanknál elhelyezhető 3 hónapos jegybanki betét állományát. A lépésre már hosszabb ideje készültek: célja a bankok közötti hitelezési piac élénkítése és a nem szokványos, vagyis kamatcsökkentés nélküli monetáris lazítás.

Az összeg és a módszer

A konkrét összeg 900 milliárd forint: ez lehet az összeg, amit idén októberben, novemberben és decemberben összesen elhelyezhetnek a bankok, így év végén az állomány nem lesz több mint 900 milliárd. A korlátozást egyenletesen próbálják bevezetni, vagyis nagyjából elosztva a három hónap között, de ezt rugalmasan kezelik, például az aktuálisan lejáró mennyiségek függvényében.

A limiteket, hogy ki mennyit helyezhet el, úgy határozzák meg, hogy a bankok mérlegfőösszege szerint meghatároznak egy limitet. Ha egy bank ezt nem használja ki, a maradékot a kártyaleosztás elve szerint, vagyis egyenletesen osztják el a fennmaradó jelentkezők között. A bankok jelenleg 1629 milliárd forintot tartanak 3 hónapos betétben, ugyanakkor csak 200-400 milliárdos kiszorítási hatással számolnak, mert a bankrendszerben lévő többlet likviditás egyéb tényezők hatására amúgy is szűkülni fog.

Mit tehetnek a bankok?

Ez a rendszer addig lesz hatékony, amíg van mit kiszorítani a 3 hónapos betétből. Az összeg régebben óriási volt, fénykorában az 5500 milliárdot is elérte, de a korábbi lépések eredményeként ez már sokat csökkent. Felmerül a kérdés, hogy mit csinálhatnak a bankok a fölösleges pénzzel? Az egyik lehetőség, hogy áthelyezik overnight betétbe, aminek viszont a 0,9 százalékos alapkamattal szemben -0,05 százalék a kamata. Ebből logikusan az adódik, hogy máshol próbálják meg elhelyezni a pénzt, alapvetően a bankközi piacon, ahol jóval magasabbak a hozamok.

Másik befektetési lehetőség a bankok részéről, hogy állampapírt vesznek. Ez lehet fél százalék körüli hozamú diszkont kincstárjegy, de lehet hosszabb lejáratú államkötvény is. És végül a reálgazdaságba is áramolhat a pénz a bank hitelezése által. A lényeg, hogy a pénz az egyik gazdasági szereplőtől a másikhoz kerül, és csak legvégső esetben kerül a jegybankhoz. Ez többletlikviditást jelent a gazdaságban, aminek kamatleszorító ereje is van.

Bankközi piac, hosszabb táv

Konkrétan úgy fog kinézni a dolog, hogy néhány banknak sokkal több lesz a likviditása, mint amennyi a limitje, ezért mind a tender előtt, mind a tender után megpróbálja elhelyezni a többletet a bankközi piacon. Ennek legfőbb mérőszáma a BUBOR, hisz ez az a kamatszint, ahol gazdát cserélnek a banki pénzek. Eddig a piac nem volt élénk, maga a BUBOR a jegybanki alapkamatot követte, miután a szereplők fölösleges likviditásaikat el tudták helyezni a jegybanknál. Most kénytelenek a bankközi piacra vinni, ami feltehetően a BUBOR csökkenését okozza.

A mostani lépés nem egyszeri, hanem a monetáris eszköztár tartós részét fogja képezni. Negyedévente felül fogják vizsgálni a szükséges mértéket, ezáltal tartósan alakítható lesz vele a monetáris politika. Várhatóan egészen addig lesz ez így, amíg az inflációs célok nem teljesülnek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Garantiqa.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Összeolvadással zárul az év a nyugdíjpénztáraknál – itt a bejelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 16:40
Az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárba olvad a Postás Önkéntes Nyugdíjpénztár az év utolsó napján.
Pénzügyi szektor Valakik már megint adtak 10 milliárd forintot az Orbán-kormánynak
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 12:05
Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Olyan bizonytalan a forint, mint egy első választó a szavazófülke magányában
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 07:29
Vegyesen alakult, kevéssé változott a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor A 400 fölötti forint alaposan megmozgatta a magyarok befektetéseit
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 09:26
Az értékpapírok közül újra a befektetési alapok voltak a kisbefektetők nagy kedvencei, miközben állampapírok iránti kereslet megcsappant októberben – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Pénzügyi szektor Magyar bankokról mondtak véleményt
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 19:31
Pénzintézetek osztályzati kilátásait javította stabilra a Fitch Ratings.
Pénzügyi szektor Fontos hír jött Londonból – mit jelent ez a magyar bankoknak?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 13:52
A Moody’s hitelminősítő csütörtökön módosította több magyar bank besorolását és kilátásait.
Pénzügyi szektor Döntöttek: az európai uniós országok megoszthatják egymással ügyféladataikat
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 15:58
Az Európai Unió Tanácsa szerdán bejelentette, hogy megállapodásra jutott a pénzügyi adatokhoz való hozzáféréssel (FIDA) kapcsolatban javasolt keretrendszerről, amelynek célja, hogy a pénzügyi intézmények hozzáférjenek egymás ügyféladataihoz.
Pénzügyi szektor Valakik újra alaposan megfinanszírozták az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 13:00
Hozamemelkedés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet keddi aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Pénzügyi szektor Nem káprázik a szeme, tényleg ilyen gyenge a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 4. 07:47
Vegyesen alakult, kevéssé változott szerda reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Eldőlt, marad a tető a kamatok felett
Privátbankár.hu | 2024. december 3. 08:02
Meghosszabbította a kormány a kamatstopot. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG