A többségében állami tulajdonú Garantiqa Hitelgarancia Zrt. átfogó intézkedéscsomaggal próbál hozzájárulni ahhoz, hogy javuljon a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor lehetősége arra, hogy finanszírozáshoz juthassanak - mondta Urbán Zoltán, a Garantiqa vezérigazgatója az MTI-nek.
A legfontosabb lépésként a társaság drasztikusan csökkentette díjait: a jövőben az eddigi 1,8-2,2 százalék helyett 0,3 százalékos díjért lesz elérhető a hitelgrancia termék, amely révén a társaság a vállalkozások által felvett hitelek legfeljebb 80 százalékáig készfizető kezességet ad.
A Garantiqa számottevően lerövidítette a benyújtott kérelmek elbírálási idejét, az eljárást így akár már 3 munkanap alatt lefolytathatják, sőt május 31-től kezdődően a társaság online ügyfélkapus rendszert is működtet majd a folyamat felgyorsítása érdekében.
Bővítették a kedvezményezettek körét, s lehetővé vált a termőföld biztosítékként történő elfogadása az induló agrárvállalkozások esetében, de például már az őstermelők hiteleihez is tud a Garantiqa kezességet nyújtani.
A bankok kiszolgálása is javul A Garantiqa a bankok számára is kedvezőbb feltételeket, gördülékenyebb együttműködést és nagyobb döntési szabadságot kínálva alakította át az üzletszabályzatát. Így egyebek mellett az úgynevezett megállapodásos termékeknél a kezességvállalás felső határát 25 százalékkal 150 millió forintra emelte a cég, ezen belül a bankok számára lehetővé tette, hogy eldöntsék hány százalékos kezességvállalást kérnek a Garantiqától az általuk kihelyezett hitelük mellé. |
Urbán Zoltán egyértelműsítette: a döntések célzottan igazodnak a jegybank növekedési hitelprogramjához. Mint ismert, az NHP keretében a bankok a garanciadíjjal együtt maximálisan 2,5 százalékos költséget számíthatnak fel. Bár a Garantiqa a nyárra megalkotta azt a termékét, amely garanciadíj-támogatás mellett képes volt 50 bázispontos felár ellenében garanciát nyújtani az NHP hitelek mögé, ám az NHP I. keretében nem igazán volt rá kereslet. Egyrészt mert jelentős volt a hitelkiváltás, másrészt pedig a bankok és a hitelfelvevők túl bürokratikusnak és lassúnak tartották az eljárást, amely a szűk időkeret miatt sokszor kivitelezhetetlen volt. A most futó, II. fázisban ugyanakkor a hitelfelvevő cégek kockázati felára miatt nehéz a marzs tartása - ezen komolyan segíthet a 30 bázispontért elérhető garancia.
A másik számottevő változás abban rejlik, hogy a Garantiqa új vezetése szakított azzal a sokak szerint hibás elképzeléssel, mely szerint egy - állami gazdaságpolitikát támogató - garanciaintézménynek mindenképp nyereséges működésre kell koncentrálnia. A garancia olyan multiplikátor-hatást fejthet ki, amely révén a garanciára elköltött pénzek többszöröse kerülhet vissza a gazdaságba a hitelekből megvalósított beruházásoknak köszönhetően. Emiatt értelmetlen sokak szerint pusztán a - 30,7 százalékban a kormány, 46,84 százalékban az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tulajdonában lévő - Garantiqa nyereségességének fenntartása. (A társaság további részvényesei a vállalati hitelezésben érdekelt bankok, akik számára szintén sokadlagos kérdés a Garantiqa nyereségessége.
A Garantiqa jelenleg mintegy 330 milliárd forint összegű garanciaállománnyal rendelkezik, a mostani intézkedések célja, hogy a következő három évben a cég garanciavállalásainak összege legalább 50 százalékkal nőjön.