Londoni felzárkózó pici elemzők szerint a jelenlegi, külső eredetű sokkhelyzetben nem lenne sok haszna, ha a magyar jegybank a kockázati környezet romlása miatt jelentős kamatemelésre szánná el magát, véleményük szerint a magyar gazdaság exportfüggősége miatt bizonyos mértékű forintgyengeség még előnyős is lehet.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének felzárkózó térségi szakértői befektetőknek összeállított új elemzésükben úgy vélekednek, hogy bár az MNB a recesszió növekvő valószínűsége ellenére ismét kamatemelést fontolgat, jelenleg azonban egy vészkamatemelés nemigen segítené elő a helyzet stabilizálódását, sőt esetleg a szándékolttal ellenkező hatással is járhatna.
A ház szerint Magyarországon most elsősorban a kormány és a jegybank együttműködésének javítására és az EU-partnerekkel folytatott szorosabb párbeszédre lenne szükség, valamint egy új, elővigyázatossági megállapodásra a Nemzetközi Valutaalappal.
Az Equilor véleménye szerint az alapkamat csökkentésére csak korlátozott tér áll rendelkezésre, inkább 25 bázispontos emelése várhatü az év hátralévő részében – ezt a forgatókönyvet azonban felülírhatja egy újabb esetleges globális tőkepiaci zuhanás, amely az MNB részéről akár jelentősebb mértékű kamatemelést is kikényszeríthet. A jegybank legutóbbi kamatdöntése után Simor András jegybankelnök is úgy fogalmazott: az ország kockázati megítélésenek romlása miatt a korábban vázoltnál szigorúbb monetáris feltételek indokoltak.
MTI, Privátbankár