Rossz kínai és brit adatok, pesszimistábbá váló kamatvárakozások, egy jegybankár aggályai – úgy tűnik, a rossz hírek dominálnak a tőzsdéken, ami az árfolyamokon is meglátszik. A főbb nyugat-európai indexek egy százalék körüli mínuszban voltak szerda délelőtt, de Londonban ez a másfél százalékot is elérte.
Az amerikai határidős indexek is fél százalék körüli csökkenést mutattak. Kifejezetten nagy esések voltak reggel Ázsiában, amire még visszatérünk.
A BUX index 0,3 százalékkal esett, ami most felülteljesítésnek számít. Az OTP 0,7, a Telekom 1,3 százalékkal ment le, de stagnált a Mol és 0,6 százalékkal drágult a Richter. A forint is gyengült, 380,60 volt az euró, 1,3 forinttal volt feljebb a kedd estinél. A kőolaj 1,9, az európai földgáz 3,7 százalékkal ment lejjebb.
Mitől esnek a tőzsdék?
Csalódást keltő adatok és geopolitikai feszültségek uralják a tőzsdéket az Equilor Befektetési Zrt. szerint. Kínában ugyanis a várt 5,3 helyett csak 5,2 százalékos volt a gazdasági növekedés.
- A kínai ipari termelés decemberben a vártnál nagyobb mértékben bővült, 6,8 százalékkal. A kiskereskedelmi forgalom viszont nyolc százalék helyett csak 7,4 százalékkal emelkedett. A munkanélküliségi ráta stagnálás helyett kissé nőtt.
- Rossz hír érkezett az Egyesült Királyságból, decemberben a várt 3,8 százalék helyett 4 százalékos lett az infláció.
- Fokozódnak a feszültségek a Közel-Keleten. Pakisztán közlése szerint a szomszédos Irán megsértette a légterét. Újabb teherhajót ért támadás a Vörös-tengeren.
- Óvatosságra intett az egyik Fed-jegybankár, Christopher Waller.
Az ingatlanpiac miatt pánikolt Hong Kong
Az új ingatlanok ára Kínában havi alapon 0,45 százalékkal csökkent, ezzel sorozatban hatodik hónapja esik. Az egész éves árcsökkenés pedig közel kilenc éve nem látott mértéket öltött. Az újszülöttek száma a valaha volt legalacsonyabb a Népköztársaság megalakulása óta – írta az Erste Befektetési Zrt.
A hongkongi tőzsde közel négy százalékos eséssel reagált az adatközlésre, de más ázsiai tőzsdéken is voltak 2-3 százalékos veszteségek. A befektetők bizonytalanok az ország gazdasági növekedésével kapcsolatban, ugyanis a negyedévek óta tartó deflációs környezet, az ingatlanfejlesztői szektor válsága és a népességcsökkenés “strukturális bizonytalanságokat kelt a piacokon”.
Nagybankok jelentettek az USA-ban
A vártnál erősebben teljesített a negyedévben a Goldman Sachs, így 5,5 dolláros EPS-t (egy részvényre jutó eredményt) ért el a várt 3,6 dollárral szemben. Ezt elsősorban a részvénykereskedési üzletágnak köszönhette, meglepetésre 2,6 milliárd dolláros bevételt generált ez a szegmens, 26 százalékos növekedést mutatott fel a várt nyolc százalék helyett – írta a K&H Értékpapír. Viszont a többi üzletág már nem produkált ennyire erős számokat.
Gyengébben zárult a tavalyi év a Morgan Stanley számára, a negyedik negyedévben 18,9 milliárd dolláros bevétellel hozni tudta a várakozásokat, de a profit terén már nem. A bank nettó nyeresége 1,5 milliárd dollárra esett vissza, miután 535 millió dollárnyi egyszeri tételt fizetett ki. A részvény nagyobb, több mint négy százalékos mínuszban zárt.
Csúf év is lehet 2024
Úgy kellene a gazdaságnak lelassulnia, hogy az még ne eredményezzen recessziót, de teret engedjen az infláció további csökkenésének és így a kamatok vágásának is. Ez az a pengeél, amin táncolva próbálják a jegybankárok a Covidot követő óriási inflációs nyomást letörni – írja a Concorde Értékpapír blogja az új év kilátásairól.
Ha túl szigorúak lesznek, recesszió vár a világra, ami nem túl jó hír a részvénytulajdonosoknak. Ha túl lazák, akkor az inflációs várakozások szállnak el annyira, hogy a következő lépés a végén még kamatemelés lesz kamatvágás helyett. Eközben a világ nagy geopolitikai sakktábláján sem unatkoznak a szereplők.
Lehet, hogy 2025 elején már csak a jóra fogunk emlékezni, de nem kizárt, hogy az oda vezető út rossz és csúf dolgokkal is ki lesz kövezve – jegyzik meg.
Hatalmas forgalmat generáltak a bitcoin ETF-ek
A digitális eszközökbe fektető értékpapírtermékekbe a múlt héten – az új bitcoin spot ETF-ek elindulása nyomán – 1,18 milliárd dollár áramlott be, ami kiugróan magas összeg. De nem döntötte meg a 2021 októberében – a határidős Bitcoin ETF-ek indulásakor – felállított másfél milliárd dolláros rekordot – derül ki a Coinshares jelentéséből.
A heti kereskedési volumen viszont 17,5 milliárd dollár volt, ami a valaha volt legmagasabb érték. A 2023-as heti átlag például csak kétmilliárd volt. Az Egyesült Államokban egyébként 1,24 milliárd dollár beáramlás történt, míg Európában kisebb kiáramlás volt tapasztalható.
Gyanítjuk, hogy az Európában és Kanadában tapasztalt kiáramlás olyan kereskedőknek köszönhető, akik az USA-ba vitték át a pénzüket – tették hozzá.
Tőkét emelt a Navigator
A Budapesti Értéktőzsde Xtend piacán jegyzett Navigator Investments Nyrt. alaptő̋kéjét 51,39 millió forinttal 408,99 millióra emeli. Az új részvények jegyzése ugyanis lezárult, összesen 370 milliós értékben jegyeztek intézményi és magánbefektetők.
A közkézhányad az új részvények parkettra kerülésével várhatóan 14,16 százalékról 24,95 százalékra emelkedik. A tíz forintos névértékű papírok kibocsátási árfolyama 72 forint volt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.