A nyugat-európai rossz hangulat gyűrűzött be a magyar tőzsdére, is, főleg a görögök fizetőképességével kapcsolatos aggodalmak miatt – mondta a Privátbankárnak Baráth Tibor, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője. A múlt heti emelkedésnek is ideje volt, hogy legyen egy kis korrekciója. A forgalom mindenütt nagyon alacsony volt, így Budapesten is.
Minden csoda rövid ideig tartott
A Mol kapott egy kis „utógyújtást”, a nap nagy részében szépen teljesített – tette hozzá a szakember. Céges hírek nem jöttek, így az érdektelenség volt a jellemző. Egyébként a gyorsjelentéseknél is az volt megfigyelhető, hogy minden csoda csak egy-másfél napig tartott, nem tudta sokáig foglalkoztatni a hazai részvénypiac szereplőit. (További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
A magyar részvénypiacot ebből az apátiából hazai céges hírek is kimozdíthatnák, de úgy látszik, csak rövid időre. A külföldi piacok fejleményei már inkább lehetnek hatással. Például ha a DAX index fontos technikai szintet törne át lefelé, megszaporodnának az eladók.
Sávozik a forint, de erősödhet
A forint is inkább sávozik, ma ugyan kissé gyengült, de ez nem tért el soknak az utóbbi napok értékeitől. Baráth Tibor szerint inkább forinterősödés várható, a nyár nagy részét inkább 300 forint alatt fogja tölteni az euró, bár 295 alatti árfolyamot sem nagyon tart valószínűnek. (További árfolyamok a grafikonra kattintva.)
Úgy tűnik, a magyar piac megszűnt felülteljesítő lenni. Amíg az európai tőzsdék egyre feljebb kapaszkodtak, addig a külföldi befektetők hajlamosak voltak olyan részvényeket keresni, amelyek lemaradtak az árazásban, és így gyakran rátaláltak a magyar papírokra.
Hideg zuhany lett a felminősítésből
Amióta azonban a főbb európai tőzsdéken megtört az emelkedés, azóta a magyar részvényeket is kevésbé keresik. Ehhez járul még, hogy sokan az ország felminősítésére számítottak, de nemrég hideg zuhany érte őket, kiderült, hogy ez rövid távon nem várható.
A kötvénypiacon is hasonló a helyzet, korrekciók figyelhetők meg, a magyar államkötvények rövid hozamai ugyan csökkennek, de a hosszúak nem feltétlenül. Baráth szerint a hosszú kötvényeink hozamai már nem feltétlenül fedezik a kockázatokat, egy három éves papír évi 2,5 százalékos hozama például. A tapasztalatok szerint a devizaárfolyamon is bekövetkezhet ekkora veszteség akár egy nap alatt is – fejezte be a szakember.
Olcsóbb olaj olcsóbb ezüst
Az amerikai tőzsdék is vegyesen nyitottak, stagnáltak, amit a görög problémákon kívül a kínai gazdaság lassulásával is magyaráztak. Az olajtársaságok részvényei pedig az ismét lefelé csorgó olajár (WTI) miatt süllyedtek. Lassan tovább erősödött a dollár a múlt heti gyengülés egy részét korrigálva, ami a nemesfémeket is lefelé vitte, főleg az ezüstöt.
A hatékony működés következtében eredményes negyedéven van túl az ANY Biztonsági Nyomda. Az egy évvel ezelőtti választáshoz kapcsolódó tételek kiesése miatt jelentősen csökkent az árbevétel, ugyanakkor a költségek kordában tartásával üzemi eredmény szinten szép növekedést produkált – írja a KBC Equitas. „Továbbra is optimisták vagyunk az ANY részvényére, így egyelőre nem is módosítanánk kereskedési ötletünk stratégiáján” – írják. A brókercég a részvényt korábban vételre ajánlotta.
A Telekom kedden, piaczárás után 18:00-kor publikálja negyedéves beszámolóját, míg az OTP péntek hajnalban – írja az Equilor hírlevele.