Jó a hangulat a nyugat-európai tőzsdéken, a német DAX és a brit FTSE 100 0,8 százalékos pluszban van. Az amerikai határidős indexek enyhe pluszból nullára mentek vissza.
A magyar BUX index csak negyed százalékos emelkedést produkált eddig. Az OTP határozottan emelkedik, a Mol stagnál, a Richter süllyed.
1. Itt az újabb forintgödör
A forint viszont újabb rekordszintre, pontosabban rekordmélységbe ért az euróval szemben, az új csúcs az Investing.com szerint 332,305 forint eurónként. (Első ábra.) Rövid távon a tegnapi, a várakozásoktól kissé elmaradó magyar inflációs adat is szerepet játszhatott ebben. De mennyire régiós, és mennyire magyar jelenség ez?
Az euró/forint árfolyam (Tradingview.com) |
Attól függ, honnét, avagy milyen távra nézzük. Az utóbbi hat hónapban egyértelműen a forint volt a leggyengébb a térségünk devizái között. A lengyel, cseh, román pénzek egy százaléknál kisebb mértékben mozogtak, az euró/forint öt százalékkal ment fel. Az utóbbi egy évet nézve viszont alig van különbség, a forint csak mintegy két százalékkal gyengült. (Második ábra.) (A forintgyengülés okairól tegnap itt írtunk.)
2. Kína élénkíthet, a tőzsde emelkedik
Egy twitter-üzenet alapozta meg a mai jó hangulatot a tőzsdéken, de ezúttal nem Donald Trumpé. A Bloomberg szerint a Global Times című angol nyelvű – a kínai vezetéshez közel álló – lap szerkesztője, Hu Xijin megszellőztette, hogy Kína lépéseket tervez a kereskedelmi háború negatív hatásainak enyhítésére.
Magyar, lengyel, román, cseh devizák, egy év alatt, százalékban (Tradingview.com) |
Ez Kínában csak átmeneti emelkedést hozott, a CSI 300 index (Shanghai Shenzhen) 0,7 százalékos esésben van. A hongkongi, japán, koreai indexek azonban szép pluszban végeztek. Valószínűleg már ez után történt, hogy bejelentették egyes vámok felfüggesztését az USA-val szemben, erről itt írtunk részletesen.
3. Erősödik a nyomás Németországon
Miután már az IMF is kritizálta Németországot, amiért nem élénkíti gazdaságát, Olaf Scholz pénzügyminiszter kedden hajlandónak mutatkozott arra, hogy “sok milliárd” eurót öntsenek a gazdaságba. Legalábbis akkor, ha a recesszió bekövetkezne.
Az ország jelenleg már közel áll ehhez. Bemutatták a német költségvetés tervezetét. Közben Angela Merkel kancellár a Bundestagban védi politikáját. A német költségvetés a holnapi EKB-ülésen is sarkalatos pont lehet.
4. Holnap lesz a nagy nap
Az EKB csütörtökön kamatdöntő ülést tart, a bejelentés magyar idő szerint 13.45-kor várható. Előtte ráadásul német és francia inflációs adattól olasz kötvényaukció eredményéig több más fontos információ is nyilvánosságra kerülhet.
Így igencsak turbulens nap jöhet csütörtökön az európai tőkepiacokon. Az EKB-tól sokan újabb lazító, gazdaságélénkítő intézkedéseket várnak, például egy újabb kötvényvásárlási programot. (Körülbelül egy héttel később az amerikai Fed-en lesz a világ szeme, amelytől kamatcsökkentést várnak.)
5. Az Apple bemutatta
A Bloomberg megfogalmazásában a tegnapi Apple-bemutató legnagyobb meglepetése, hogy agresszívabb készülék– és szolgáltatás-árazással jött elő a társaság.
Az új készülékeken kívül az online videó– és online játékszolgáltatás volt a középpontban. A mobilos filmnézés a Netflix és a Walt Disney szolgáltatásaira adott válasz. Egyébként van még több kamera, még nagyobb felbontás, titánborítás az új modelleken, ahogy lenni szokott.