Miután tegnap kellemes, egy százalék körüli emelkedéssel zártak a vezető amerikai tőzsdeindexek, ma az ázsiai és európai árfolyamtáblákon is a megnyugtató zöld szín dominál. A hongkongi és a német index viszi a prímet 2,0, illetve másfél százalékos emelkedéssel, Párizsban eközben 1,4, Londonban 0,5 százalékkal javít a vezető tőzsdemutató.
Az orosz-ukrán feszültség enyhüléseként értékelik a lapok a politikai híreket. Az amerikai határidős indexek is 0,6-0,8 százalékos pluszban vannak, így ma is emelkedéssel indulhat odaát a kereskedés.
A piacok a holnapi amerikai inflációs adatra várnak, ami irányt mutathat a kamatemelések terén. A tőzsdék pozitív viselkedéséből ítélve azonban a rossz forgatókönyvek zömét már beárazhatták az utóbbi turbulens hetekben.
353 forint alatt az euró
Itthon a BUX index csak 0,2 százalékkal megy fel, ezúttal lemaradva az európai piactól. Az OTP fél százalékos emelkedését a Mol 0,3 és a Richter 0,1 százalékos süllyedése rontja le. A Telekom és az Opus fél százalékkal emelkedik (de ezek súlya sokkal kisebb az indexben). Az Opus egyébként megint megnyert egy pályázatot, a “bekötő út” beruházás értéke 4,4 milliárd forint.
A lengyel kamatdöntésnek tulajdonítják a forint tegnapi gyengülését, ma viszont visszaállt az euróárfolyam a korábbi eső trendbe, és már csak 353 az euró. Sőt, reggel volt egy leszúrás 352,70-ig is. A pénteken megjelenő hazai inflációs adat hozhat nagyobb mozgást a forintnál.
A várt emelkedés helyett kétmillió hordóval csökkentek az amerikai olajkészletek az API előzetes becslése szerint. Az olaj ára minimális csökkenést mutat.
Rekordév jöhet a Pfizernél
Erre az évre a Pfizer menedzsmentje rekordévet vizionál – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az amerikai gyógyszergyártó vegyes eredményekkel zárta az utolsó negyedévet, árbevétele hiába mutatott 104,1 százalékos növekedést éves bázison, a várakozásoktól ez 360 millió dollárral elmaradt. Az egy részvényre jutó igazított eredmény 1,08 dollárra nőtt, ami 21 centtel haladja meg a Wall Street prognózisát.
Erre az évre vonatkozóan rekord magas árbevételt vár a cég menedzsmentje, 32 milliárd dollár értékben terveznek koronavírus elleni vakcinát, és 22 milliárd dollárban koronavírus elleni tablettát értékesíteni.
A prognózis azonban az impozáns előrejelzések ellenére is elmaradt az elemzői várakozásoktól, így a részvény 2,8 százalékot esett.
Kudarc a Novavaxnál
A Novavax fehérjealapú koronavírus elleni vakcinájából a kétmilliárd tervezett adagnak mindössze töredékét szállíthatta le tavaly egy hír szerint. A részvény 12 százalékot esett tegnap.
Dübörög a jelentési szezon
Európában is komolyan beindultak a gyorsjelentések, sok árfolyamot most ezek mozgatnak.
- A GlaxoSmithKline gyógyszergyár sokat nyert a Coviddal kapcsolatos termékein, a részvény azonban szerény pluszból mínuszba ment át délelőtt.
- A nálunk is jelen levő francia Amundi vagyonkezelő csoport jelentését jól fogadta a piac, 4,6 százalékkal megy fel a részvény.
- A norvég Equinor olajtársaság rekord eredményt ért el, három százalékkal drágul.
- A holland ABN Amro Bank papírja annak ellenére esik négy százalékkal, hogy magas eredményt és megnövelt részvény-visszavásárlási programot jelentett be.
Jó üzlet a vasérc
Kínában enyhítették az acélgyártás széndioxid-kibocsátási előírásait, ennek tulajdonítják be, hogy a vasérc árfolyama ma ismét átlépte a 150 dollárt. (Újabb öt év haladékot adtak az iparágnak a korábban elhatározott előírások betartására.)
A Bloomberg szerint ezzel a hatóságok a gazdasági növekedést előbbre helyezték a klímavédelemnél. A vasérc ára Szingapúrban augusztus vége óta nem volt ilyen magasan. Egyébként az alumínium ára is 13 éves csúcsra emelkedett.
Hogyan lesz új akkumulátorunk?
Chilében egy klímavédelemmel foglalkozó tudósnő lesz az új kormány környezetvédelmi minisztere, ami kérdéseket vet fel a lítiumtermelés jövőjével kapcsolatban. Chile a világ egyik legnagyobb termelője, de a bányászat komoly környezeti károkat okoz.
Az ábrán látható Global X Lithium & Battery Tech ETF (LIT) lítiumrészvény-ETF nem követi szorosan a tőzsdén nem forgó lítium árfolyamát, olyan nagy tech-cégek is vannak benne, mint a BYD kínai elektromosautó-gyártó vagy a Samsung. A lefelé tartó trend vélhetően inkább a tech-szektorban az utóbbi hónapokban tapasztalható korrekciót jelzi.
Chile egyébként a réz bányászatában is nehézsúlyú szereplő, itt határozott drágulás látható az utóbbi egy évben (lásd a második ábrát), míg a vasércnél inkább korrekció volt.
Irány nélkül mozognak a kriptók
A kriptodeviza-piac nem mutat határozott irányt, a bitcoin közel egy százalékkal esik (43 560 dollárra), az ether kissé emelkedik (3100 dollár körül).
Megtalálták a négymilliárd dolláros bitcoin-hackereket
Az amerikai hatóságok – minden idők legnagyobb értékre szóló lefoglalási akciójának keretében – 3,6 milliárd dollárnyi bitcoint és két, hackertámadással gyanúsított személyt vettek őrizetbe. (Más források 94 ezer darab bitcoinról szólnak, aminek értéke mai áron eléri a négymilliárd dollárt is.) A kérdéses összeget a gyanú szerint még a Bitfinex tőzsde elleni 2016-os támadás során tulajdonították el.
A lebukást az okozhatta, hogy a gyanúsítottak különböző bonyolult műveletek segítségével próbálták meg az értékeket tisztára mosni. Az eset jól példázza, hogy a kriptodevizák nagy többsége nem titkos, nem nyomon követhetetlen, és nem feltétlenül akadályai a bűncselekmények felderítésének.
A tokamak lesz a megoldás az energia-válságra?
Ma érdekes hír jöhet Angliából az Erste Befektetési Zrt. szerint. Az oxfordi fúziósreaktor-projekt nagy bejelentésre készül. A JET (Joint European Torus) egy kétórás videóadásban készül bejelenteni új eredményeit a világnak.
Ha sikerülne a betáplált energia értéke fölé tornászni a reaktorból kinyert energia mennyiségét, akkor meglenne az új energiaforrás az emberiség számára. De egyelőre még csak a korábbi alacsony értékek megdöntése lehet a cél.
A “tokamak” rendszerű reaktorok a legígéretesebbek jelenleg a fúziós energia hasznosítására a Wikipedia szerint.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.