Javult valamelyest a részvénypiacok hangulata, bár ennyi esés után ez lehet, hogy csak korrekciócska, szépségtapasz. A német, francia, brit indexek 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak, az amerikai határidős indexek azonban jelentősebben, 0,7-1 százalékkal mennek fel.
Ma az USA-ban a múlt havi Fed-ülés jegyzőkönyvét publikálják és termelői árakról jön adat. Holnap az olyannyira fontos fogyasztóiár-emelkedésről fogunk többet megtudni a világ legnagyobb gazdaságából.
Itthon a BUX-index szintén felfelé tart, 0,6 százalékkal javít. Az OTP 0,9, a Richter 1,2, a Mol csak 0,2 százalékkal ment a tegnapi zárószint fölé. A Telekom 1,2 és a Waberer’s 3,3 százalékos emelkedése zajlik még érdemleges forgalom mellett.
Az európai gáz ára ma kissé emelkedik, bő két százalékkal 160 euróra. A dollár stagnál, a kőolaj is alig változik, pár ezrelékkel megy csak fel.
Ma meddig szakad a forint?
Egyes hírek szerint már tegnap, mások szerint csak ma lépte át a 430 forintot az euró/forint árfolyam. Az Investing.com adatai alapján ma 430,585, kedden pedig 430,695 forint volt a csúcs. Pedig több magyar gazdaságpolitikus is megszólalt, és ha nem is nagyon optimista, de visszafogottan megnyugtató nyilatkozatokat tettek.
A forintgyengülés annak ellenére folytatódik a héten, hogy az európai gázár viszonylag jól áll, a dollár erősödése is megállt. Az viszont aligha jó hír, hogy már a lengyelországi Barátság-kőolajvezetékkel is gondok vannak.
Az ég kék, a fű zöld, a forint gyengül
Ezzel az alcímmel utal rá az Erste Befektetési Zrt., hogy a forintgyengülés már-már menetrendszerűvé vált. Kedden a 426 körüli nyitószintről fokozatosan jutott el a kurzus 429 fölé.
Pedig kedden a dollár sem tett keresztbe a magyar devizának. Hazai specifikumról van szó – jegyzik meg.
Már csak azért is, mert a forint a lengyel devizával szemben is a történelmi mélypont közelében mozog.
Alaposan megemelték a Richter célárát
A Wood & Company Financial elemzője új célárat adott meg a magyar gyógyszergyár részvényére – írja a KBC Equitas. A régi célár 5788 forint volt, ezt emelték meg 8783 forintra, tartási ajánlás mellett.
A konszenzusos célár így 9846 forintra módosult a Bloomberg adatai alapján.
A konszenzusos célár a 7885 forintos mai árfolyamot 24,9 százalékkal haladja meg.
19 ezer dollár alatt a bitcoin
A múlt pénteki amerikai foglalkoztatási adatok óta szenvednek a részvénypiacokkal együtt a kriptodevizák is. A nemrég még a 20 500 dollárt kerülgető bitcoin tegnap este 18 969 dollárig is esett, de azóta szolidan emelkedik. Az ether egy százalékos pluszban, az 1300 dolláros határral küzd.
Jó hír, hogy a szeptember közepi “Merge” átalakítás óta végre egyszer az ether “deflációs” lett. Vagyis először fordult elő, hogy a forgalomba kerülő új ether-érmék számánál nagyobb mennyiséget vontak ki a forgalomból. (Ez utóbbi a forgalom arányában történik, a tranzakciós díjak egy részét “égetik el”.) A piaci élénkülését, a tranzakciós költségek megugrását az új XEN Crypto (XEN) érme népszerűségével magyarázzák.
Virtuális valóság az FB-től
A Facebook anyacége, a Meta Platforms bemutatta régen várt új virtuálisvalóság-szemüvegét, a Meta Quest Pro-t. A készülék október végétől lesz kapható és 1500 dollárba (közel 670 ezer forintba) fog kerülni.
A készülékhez, amely a virtuális, digitális tartalmat a való világba vetíti, Mark Zuckerberg vezérigazgató nagy reményeket fűz. A cég közleménye hangsúlyozza a jövőbeli fejlesztéseket és a Microsofttal kötött partnerségi megállapodásokat.
A Reuters összeállításából ítélve azonban még ez az eszköz is messze van attól, hogy az igazi “virtuális valóságot” vagy metaverzumot a felhasználókhoz eljuttassa. Ehhez további fejlődésre lesz szükség.
Merre tovább, Wizz Air?
A Concorde Értékpapír Zrt. elemzője, Bukta Gábor szerint a jelenlegi elemzői becslések kissé magasak, ezért nagyon óvatos a Wizz Air részvényeivel kapcsolatban. A Wizz Air továbbra is “nagyon erős ellenszélben repül” a kelet-közép-európai régióban. A részvény zuhanása miatt azonban potenciális felvásárlási célponttá válhat.
Ennek ellenére a Wizz Airre vonatkozó ajánlást semlegesről vételre frissítjük, bár a célárat 28 GBP-ról 22 GBP-ra csökkentjük, ami tükrözi a romló makrogazdasági képet.
Az új célár több mint 50 százalékos felértékelődési potenciált jelent.
Mibe érdemes fektetni?
Különböző befektetési eszközök várható hozamát foglalja össze a Holdblog a J.P. Morgan nyomán. A tanulságok között szerepel:
- A részvények lehetnek a hosszú távú befektetések abszolút nyertesei a következő két évtizedben.
- Az amerikai tőkepiaci emelkedést megtörve az európai, ázsiai és egyéb feltörekvő piacok részvényei jobban teljesíthetnek a következő 10-15 évben.
- Köztük a mi régiónk is.
- Mind az eurózóna ingatlanpiaca, mind az eurózóna kötvényei és maga az EUR készpénz is jelentősen alulteljesítővé válhat az alacsonyabb a kamatszint miatt.
- Globálisan minden eszközosztály “jóval kevesebb reálhozamot” fog termelni a befektetők számára.
Vásárolt a Duna House és a 4iG
A Duna House október 4-én 10 ezer, 7-én 7994, október 10-én pedig 2006 darab saját részvényt vásárolt “munkavállalói résztulajdonosi program céljából” a Raiffeisen Bank Zrt. közreműködésével. Így 684 287 saját részvénye van.
A 4iG Nyrt. október 11-én tízezer saját részvényt vett 700 forintos átlagáron. Így sajátrészvény-állománya 1 612 550 darab, ami 0,54 százalék.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.