Március óta nem volt ekkora piros gyertya az amerikai részvényindexek heti grafikonján, vagyis azóta nem volt ilyen rossz hetük, mint ez. Az S&P 500 index ma is 1,8 százalékos mínuszban van, a technológiai papírok Nasdaq 100-as indexe pedig kereken három százalékos eséssel a 11 000 pontos határt ostromolja.
Európában sokkal szolidabb volt az esés, sőt végül a Stoxx 600 részvényindex 0,2 százalékos emelkedést tudott elérni. De a kép vegyes, a német index 0,4 százalékkal süllyedt, a francia 0,5 százalékkal emelkedett, Londonban egy ezrelék volt a csökkenés. De emelkedett több dél-európai tőzsde, miközben Svájc és Ausztria indexe nagyot esett. Varsó a leggyengébbek közé tartozott 1,7 százalékos szakadással.
Ijesztő a vírushelyzet
Itthon a BUX index szembe ment a trenddel, és 0,7 százalékkal emelkedett. Az OTP 0,5, a Richter 1,2, a Mol 0,9 százalékkal ment fel. A Magyar Telekom viszont 0,1 százalékkal süllyedt. A forint erősödni tudott, 90 fillérrel lejjebb van az euró a csütörtök estinél, 366,90 forint jelenleg. A dollár keveset változott, az arany és az ezüst drágult, újra esik az olaj.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A nemzetközi híroldalak címlapjai eléggé ijesztő képet festenek. Nagy-Britanniában gyorsabban terjed a vírus, mint ahogy az eddigi legborúlátóbb előrejelzés mutatta volna. “Megtelnek a kórházak Lengyelországtól Utah-ig” a Bloomberg.com cikke szerint. Ugyanakkor gyorsítják az oltásokkal kapcsolatos teszteket, és elképzelhető, hogy december végén vagy január elején készen lesz az első vakcina.
Big Tech után Big Oil
A mai esés mögött főleg az van, hogy tegnap este tőzsdezárás után a “Big Tech”, nagy technológiai cégek, az Apple, az Amazon, az Alphabet (Google), a Facebook és a Twitter gyorsjelentését ismerhették meg a befektetők. A fogadtatás vegyes vagy inkább negatív volt, erről délelőtti cikkünkben részletesen beszámoltunk. (Kétségek az online óriásokkal kapcsolatban, nyereséget termelt az Audi)
Ma tőzsdenyitás előtt a világ legnagyobb olajvállalatai (Big Oil) közül jelentett néhány. Az olaj ára eközben folytatta mélyrepülését, újabb két százalék körüli esés után június második hete óta nem látott szintre érkezett.
A Chevron meglepetést okozott azzal, hogy egyáltalán nyereséget ért el. Az Exxon Mobil pedig az elemzők által vártnál kisebb veszteségről számolt be. A francia Total is a vártnál jobb számokat közölt, és megtartja a pandémiát megelőző idők osztalékszintjét. Azt is mondta, hogy hordónkénti 40 dolláros olajárhoz még alkalmazkodni tud.
Az Exxon 2,2, a Chevron 0,5 százalékkal esik, a Total viszont 2,8 százalékos pluszban végzett.
Nagyot ugrott a gazdaság, de sebaj
Az európai gazdaság váratlanul nagy mértékben, 12,7 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az Eurostat szerint (az előző negyedévhez képest). Ez a legnagyobb negyedéves ugrás a statisztikák az 1995-ös bevezetése óta. A vállalatok a súlyos koronavírus-korlátozások után újból felpörgették tevékenységüket. De ezt a fellendülést beárnyékolja az aggodalom, hogy a növekvő számú fertőzés új visszaesést okoz az év utolsó hónapjaiban. (Vagyis ez az adat már a múlté.)
Hasonló adat jött a héten az Egyesült Államokból is, ahol az újranyitások a harmadik negyedévben erős, 7,4 százalékos növekedéshez vezettek. Ez az év első felében tapasztalt csökkenés jelentős részét ledolgozta, de ott sem oszlatta el a téli hónapokkal kapcsolatos félelmeket – írta az AP.
Hangyás őrület
Megőrültek a kínai kisbefektetők az Ant részvényeitől az Equilor Befektetési Zrt. szerint. (Az “Ant” egyébként hangyát jelent angolul.)
Soha nem látott érdeklődés volt a világ legnagyobb részvénykibocsátása iránt. Az elérhető részvényekre több, mint 3000 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett a kisbefektetőktől, volt olyan brókerház, ahol a rendszer nem is bírta kezelni a beérkező ajánlatokat. A kisbefektetői érdeklődés 780-szor volt nagyobb, mint a számukra elérhető részvényszám. A cég részvényeivel november 5-én indul a kereskedés és jelentősen emelkedhet a papír az induláskor.
Van, aki hozzáteszi, hogy a beadott jegyzések összege több, mint a világ hetedik legnagyobb gazdaságának számító Egyesült Királyság teljes GDP-je, vagy a német, vagy a kanadai tőzsdék teljes piaci kapitalizációja.
Az Alipay fizetési rendszer köré épített kínai pénzügyi szolgáltató csoport részvényeladásából legalább 34,4 milliárd dollárt, maximum 39,5 milliárd dollárt várnak. Az utóbbi tűnik valószínűnek, ha a forgalmazók élnek a nekik biztosított opcióval (“greenshoe” opció) – írja az Investing.com.