(Fotó: BÉT) |
A viharos, nagy esést hozó október hónap utolsó napján határozott enyhülés következett be a világ tőzsdéin. Európában a német DAX index 1,4, a francia CAC 2,3, a brit FTSE pedig 1,3 százalékkal ment fel. Az USA ezt is túlszárnyalta, a Nasdaq Composite technológiai index három százalékos pluszban is volt, most 2,4 százaléknál tart. Az S&P 500 1,6, a Dow Jones Ipari Átlag 1,3 százalékos plusz körül mozog.
Az egész hónapot összegezve a mai emelkedést beleszámítva öt és hét százalék közötti esést szenvedtek el a fejlettebb tőzsdék. A fő okok főleg a kereskedelmi háború és az olasz-EU-s költségvetési vita lehetnek. Ehhez képest a hazai BUX index még pár ezrelékkel emelkedett is (az október 1-jei 36 883 pontról 37 155-re), miután ma majdnem pontosan két százalékkal ment feljebb.
Pedig a Mol csak egy százalékkal emelkedett (3006-ra), pedig a cég gyorsjelentése ma reggel látott napvilágot, és három éve nem látott jó eredményről beszélnek. (Erről lásd itt.) Bár az is igaz, hogy a nagy brókercégek elemzőinek várakozásai is eléggé felfokozottak voltak. (Erről itt írtunk a héten.) A Mol pedig tegnap már felment jelentősen, 3,6 százalékkal.
Közgyűlést tart a Konzum, az Opus
Az OTP három százalékkal 10 300 forintra emelkedett, a Richter 2,9 százalékkal 5330-ra ment fel, és ma nem változott a Telekom (391 forint). Majdnem limittel, 19 százalékkal ugrott meg a 4ig ára, pedig utoljára október 25-én volt a cégnél nagyobb (tulajdonosi) bejelentés.
A forint lényegében nem változott, 324,70 az euró ára.
Közgyűlést hívott össze az Opus és a Konzum December 3-ára, a napirend lényege a két cég egyesülésének megszavazása.
További árfolyamok itt láthatók
Kivezették a nem forgókat
A Mol döntött ADR-jeinek kivezetéséről a Luxemburgi Értéktőzsdéről és a Londoni Értéktőzsdéről – jelentették be. (ADR=American Depositary Receipt, a részvényekre szóló forgalomképes letéti igazolás.) A lépés gyakorlati jelentősége azonban csekély, a Londoni Értéktőzsdén ugyanis a cég szerint átlagosan csak minden 10. kereskedési napon volt mostanában ügylet. Míg a Luxemburgi Értéktőzsdén egyáltalán nem volt rájuk kereskedés az utóbbi években.
A FANG nagy napja
Az USA-ban a nyertesek között a Genetal Motors-t találjuk 9, a Netflixet 7, a Facebookot négy százalékos emelkedéssel. A Google, (Alphabet) és az Amazon is négy százalék feletti pluszban, így ez a FANG-részvények nagy napja. (Facebook, Amazon, Netflix, Google.)
“Megjelent a Facebook harmadik negyedéves jelentése, jó is lett, de mutatja a trendet, miszerint a nagy növekedés óhatatlanul kifullad, de jön a nagy nyereséggel járó, stabil, kiegyensúlyozott korszak, amikor a tőzsdei zsargon fejőstehénnek nevez egy céget” – írtuk ma. Az EU-ban egyébként jövő héten a digitális adóról tárgyalnak majd, ami főleg olyan nagy internet-gigászokat érinthet, mint a Google vagy a Facebook.
Olaj és GE
A szokásos szerdai amerikai olajkészlet-adat valamivel kedvezőbb lett a vártnál, az olaj ára így a kezdeti veszteségeket követően nagyjából nullába küzdötte fel magát. (A WTI 66,10, a Brent 76,0 dollár.)
Mintegy négy százalékkal tovább zuhant a General Electric, amely régen rosszul teljesít, a héten az osztalék csökkentését jelentette be. A részvény sok éves mélyponton van.
Bitcoin-évforduló
A bitcoin ötletét ma tíz éve tette közzé a rejtélyes Satoshi Nakamoto, az évfordulót itt ünnepeltük meg. Az árfolyam azonban kissé lefelé tart, közeledik a 6000 dolláros bűvös határhoz, ami már sokszor megállította az esést az idén.
A török jegybank felfelé módosította az infláció prognózisát, a török kormány pedig adócsökkentésekkel tervezi javítani a helyzeten. A török líra azonban egyelőre pesszimistán reagált, az EUR/TRY 2,4, az EUR/USD 2,4 százalékkal ugrott meg. A török tőzsdeindex minimális pluszban zárt.