Az utóbbi időben a tőzsdei áremelkedések egyik mozgatórugója volt, hogy néhány megjegyzésből a befektetők az EKB kötvényvásárlási programjának bővítésére következtettek. Az európai adatok, mint a szeptemberi infláció, ugyanis nem voltak túl jók. Most kiderült, hogy a banki hitelezés viszont bővült, így csökkent a kötvényvásárlások bővítésének esélye. De szimplán a csütörtöki EKB-ülés előtti kivárás is okozhatta a részvényvásárlók visszafogottságát.
A DAX így 0,2, a francia CAC 0,6 százalékkal esett, az EuroStoxx 50 index 0,5 százalékkal ment le. Az amerikai gyorsjelentések által kirajzolódó kép sem volt egyértelműen pozitív eddig, talán ezért is van, hogy az S&P 500 0,1, a Nasdaq indexe 0,5 százalékkal esett.
Egyeseknek drágult, másoknak olcsóbbodott az euró
Itthon a BUX 0,9 százalékkal esett, a legnagyobb mértékben, 1,8 százalékkal az OTP, aztán a Magyar Telekom 1,0, a Richter 0,8 százalékkal követte. A Mol csak 0,15 százalékot süllyedt. Szinte minden egyéb részvény is esett, csak a Zwack emelkedett egy százalékkal a komolyabb papírok között. A CIG Pannónia újabb és újabb történelmi mélypontokat ér el.
További árfolyamok>>>>>>> |
Az euró 0,3 százalékkal 310,9 forintra drágult, hogy miért, nem igazán látszik, az MNB kamatdöntő ülésén nem döntött semmiről. Gyengült az euróhoz képest a dollár, a svájci frank, a brazil reál is, a rubel és a török líra viszont kissé erősödött. Esett az olaj és erősödött az arany, kissé olcsóbb lett viszont az ezüst.
Lefelé csorog a VW, emelkedett a német Telekom
Németországban a Deutsche Telekom két százalékkal drágult a Goldman Sachs ajánlása nyomán, estek viszont az autógyárak, a Volkswagennel az élen. Megvolt a Ferrari részvénykibocsátása, ma este valószínűleg meglesz a kibocsátási ár, holnap pedig tőzsdére kerülhet.
A Concore Alapkezelő menedzsere és bloggere, Vakmajom szerint a Ferrari nem tűnik olcsónak, még akkor sem, ha tervezik felfuttatni a termelést. A növekedési potenciálja korlátozott, mert sokkal több legyártott kocsi csökkentené a kocsik értékét és a rajtuk elérhető profitot. Az IPO-piac egyébként „eléggé behalt az elmúlt hetekben, több kibocsátást elhalasztottak, ami a piac egésze számára jó jelzés, hiszen az IPO nem más, mint egy nagy bennfentes eladás, ezért van piaci tetőkben sok, aljakban kevés”.
Mit mondott az OTP chartja?
Az FHB kisrészvényeseinek nem tesz túl jót a bank belépése a takarékszövetkezeti integrációba, a részvényesi jogaikat csökkentő alapszabály-módosítások vannak napirenden – írtuk a délután folyamán.
Lehet, hogy igaza volt a chartnak? – kérdezi Sinka Csaba a Concorde Trading blogon. Pár napja írt arról, hogy az OTP felpattanása véget érhet, mivel a hosszabb távú csökkenő trendvonal megakaszthatja az emelkedést. Most úgy tűnik, több próbálkozás után lefelé fordult az OTP. Rövid távon támaszt az 5200-5240 forint körüli szintek jelenthetnek.
Forinterősítő tényező lépett fel
Mióta az MNB leállt a kamatcsökkentési ciklussal, nagyot változott a világ – írja az Erste Befektetési Zrt. Az amerikai kamatdöntési várakozások eltolódtak szeptemberről március-áprilisra, és Európában is inkább további monetáris lazításról beszélnek. A rövid hozamok (3 hónap) mind Németországban, mind itthon is emelkednek a szeptemberi mélypont után, így a kamatkülönbözet is növekszik.
További árfolyamok>>>>>> |
A 69 bázispontos minimum szeptember közepi értéke óta már cirka 20 bázispontot emelkedett, amely nyilván forinterősítő tényező. Ráadásul várhatóan tovább emelkedik a kamatkülönbözet, mert a bankok egyre kevésbé veszik a három hónapos papírokat. Ennek ellenére egyelőre továbbra is a 309-315-ös sávban látja a brókercég az euró/forintot, amelyen belül éppen most indul 315-felé.
Nagyon megindult a PannErgy árfolyama az utóbbi időben, valószínűleg a győri projekttel kapcsolatos spekulációk fűtik az árfolyamot. A befektetők bíznak benne, hogy tényleg elkészül időben a projekt, de egyelőre a hivatalos bejelentésre még várni kell – írja a KBC Equitas.