Az európai részvények ma emelkednek, az amerikai határidős részvényindexek is felfelé mennek, mivel a részvényekkel kereskedők pozitív jeleket láttak a vállalati gyorsjelentésekben. A Stoxx 600 index főleg a gyógyszergyártóknak és a bankoknk köszönhetően javít 0,2 százalékkal. A Sanofi, az AstraZeneca és a Barclays is kedvező eredményeket ért el. A Deutsche Bank papírja viszont esett, miután a kereskedési bevételek csalódást okoztak.
Tegnap az USA-ban a kedvező gyorsjelentések nyomán a technológiai szektor pluszban zárt, de a hagyományos iparágakban esés volt, ezt látjuk a Dow Jones ipari átlag és az S&P 500 esésében. A Meta Platforms (Facebook) eredményei felülmúlták az elemzői becsléseket, ami 11 százalékos emelkedést eredményezett a zárás utáni kereskedésben – írta a Bloomberg.
Itthon a BUX index 1,3 százalékkal emelkedik, a Mol és az OTP 1,9 és 1,8 százalékos emelkedése húzza fel. A Richter és a Telekom kis mértékben süllyed. Az olajtársaságunk ma délelőtt tartotta közgyűlését.
Javulgat a forint
A forint az MNB keddi kamatdöntése és az előző heti kiszivárogtatások által okozott kisebb turbulenciát kiheverni látszik. Az euró 373,20, ami 50 fillérrel alacsonyabb a tegnap estinél. Több mint egymilliárd dollárt vont be a globális pénzügyi piacról az állami Exim.
A földgáz és a kőolaj is egy százaléknál kisebb mértékben erősödik, de így is mindkettő viszonylag alacsony szinteken van.
Miért erősödik vissza a forint?
A magyar piacon továbbra is kérdéses, hogy mikor kezdi meg valóban az irányadó kamat csökkentését az MNB. Viszont jelenleg a magas kamatszintek támogatást nyújtanak a magyar deviza számára – írja a KBC Equitas. Friss kommentárok szerint a Morgan Stanley elemzője júniusban, a Bank of America elemzője viszont már májusban kamatvágásra számít Magyarországon, amennyiben addig a forint relatíve stabil maradna.
A Mol az állam fejőstehene
Az idei 350 forintos Mol-osztalék a Holdblog cikke szerint összhangban van a Mol tavalyi kiemelkedő eredményességével és finanszírozási helyzetével.
Ez a hozamszint azonban nem fenntartható. A kormányzat ugyanis “kizsigereli” az aranytojást tojó tyúkot.
A jó világot az orosz-ukrán háború kirobbanása hozta meg a Mol számára, ezt követően a részvények árfolyama jelentősen emelkedett. Jelenleg azonban dollárban nézve szinte pont ugyanott tartózkodik a kurzus, mint a konfliktus kitörése előtt.
Miért romlik a Mol helyzete?
A cég piaci helyzete is romlik, ami több tényezőre vezethető vissza:
- Az orosz termékekre bevezetett európai embargó ellenére a orosz üzemanyag megtalálja az útját a globális piacokon, azaz nem esett ki kínálat.
- A világgazdaság a monetáris szigor miatt egyértelműen lassul.
- A földgáz árának csökkenése miatt egyes iparágakban visszaálltak a gázfelhasználásra a dízel- és egyéb olajtermék-alapú tüzelőanyagok használata helyett.
Így előnyeit csak részben, egyre csökkenő mértékben képes megőrizni a Mol – írta a Holdblog.
Drasztikus változás jön az olajcégeknél?
Az elmúlt 2-3 hét egyik legérdekesebb nemzetközi eseménye az energiapiacon a finomítói marzsok összezuhanása volt, ami nagyon hirtelen és drasztikusan következett be – írja az Erste Befektetési Zrt. Európában a Brent-Rotterdam CIF dízel árrés március végén még 30 dollár/hordó felett volt, ma mindössze 13,5 dollár. Hasonló éles zuhanás volt az Egyesült Államokban és Ázsiában is.
A piac egyértelműen a globális konjunktúra miatt aggódik.
A dízelkínálat is lassacskán nő ugyan a tavaly és idén átadandó ázsiai finomítók miatt, de ez önmagában nem okozna ekkora esést. A mögöttes ok inkább az, hogy lassul a világgazdaság, és Oroszország a szankciók ellenére képes volt fenntartani finomított kínálatát. A változás negatív a teljes szektorra, így a Molra nézve is.
A túlélésért küzd a First Republic
A First Republic (FRC) részvényei szerdán közel 30 százalékot estek a keddi 49 után, és többször is felfüggesztették a kereskedést. A San Francisco-i hitelintézetre nehezedő nyomás erősödött a betétesek elvándorlása és a veszteséges eszközei egy részének eladására tett újabb kísérletek nyomán – írta a Yahoo Finance.
Más regionális bankok részvényei emelkedtek, így a PacWest-é (PACW) hét százalékkal, amely kedden közölte, hogy áprilisban végre nőttek a betétei. A First Republic és tanácsadói most különböző alternatívákat mérlegelnek a cég megmentésére, hogy az amerikai szabályozó hatóságok lehetőleg ne foglalják le az eszközeit, ne hajtsanak végre tőkeemelést. A bank hétfőn közölte, hogy a bankrendszer múlt havi viharai során több mint százmilliárd dollárnyi betétet veszített.
Fake news-hullámvasúton a bitcoin
Tegnap délután szép emelkedésbe kezdett a bitcoin, aminek két oka is lehetett. Az egyik az amerikai techszektor jó teljesítménye volt a Microsoft– és Alphabet-jelentések után, a másik pedig az amerikai bankszektorból érkezett újabb rossz hírek (First Republic). Ám estefelé hirtelen, percek alatt lezuhant az ár. Április 26-án közel 200 millió dollárnyi vételi pozíciót likvidáltak kevesebb, mint egy óra alatt, ami nyolc százalékos zuhanásba küldte a Bitcoin árfolyamát, 30 ezer fölötti szintről mintegy 27 200 dollárig.
Az árfolyam azután gyorsan talpra is állt, most a 29 ezer dolláros szintet ostromolja. Kiderült, hogy a pánikszerű eladásokat nagy valószínűséggel “fake news” (álhírek), az Arkham Intelligence blokkláncelemző cég hamis riasztásai okozták. Amely azt tweetelte, hogy az amerikai kormányhoz és a Mt. Gox hackeléséből származó lefoglalásokhoz kapcsolódó Bitcoin tárcák sok év után először újraéledtek. (Ami eladási nyomást válthatna ki a piacon.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.