A bitcoin az idén nagyot emelkedett, volt 80 százalék körüli pluszban is, az utóbbi napokban viszont folyamatos lecsorgást látunk. E sorok írásakor, kedd este 27 400 dollár környékén volt, ami az idei 31 ezer dolláros csúcsról 11,6 százalékos esést jelent. Az ether (vagy éter) pedig 1828 dollár, 14,5 százalékkal csúszott vissza.
Az okokról eléggé megosztanak a vélemények, biztosan benne van az, hogy tavaly hatalmas esések voltak. Egyszer 2022 késő tavasszal-kora nyáron, egyszer pedig november-decemberben, az FTX kriptotőzsde csődje nyomán. Ennek egyfajta természetes korrekciója is lehetett az emelkedés. Az idei nagy megugrásnak pedig lehet egy természetes korrekciója az elmúlt egy hét esése is.
Nagyjából együtt mozogtak a részvénypiaccal
Az is biztosan benne van, hogy a részvénypiacokon, különösen az amerikai technológiai részvények piacán is volt egy jelentős áremelkedés az idén, erős pozitív trend bontakozott ki. Úgy tűnik, hogy leginkább a tech-szektor részvényeivel mozog együtt gyakran a kriptovalutapiac. A kriptovaluták egy része is egyfajta részvénynek tekinthető, startup technológiai vállalkozások részesedéseiként funkcionálnak sok befektető szemében.
Mi volt a két mutató mögött?
Mindkét kockázatosabb eszköz, a technológiai részvények és a kriptovaluták emelkedése mögött ott volt az a narratíva vagy várakozás, hogy az amerikai kamatemelési hullám végre véget ér. Részben az amerikai infláció mérséklődése, részben pedig az idén kibontakozott bankpánik vagy legalábbis “minipánik” miatt a Fed talán leáll, vagy óvatosabban bánik a a kamatemelésekkel.
Ez minden kockázatos eszköz számára jó hír lenne, köztük a részvények és a kriptók számára is, ez lehetett talán a legfontosabb mozgatórugó, amely mindkettőt eléggé erőteljesen mozgatta.
A remegő kezű kisbefektetők
De a tőkepiaci folyamatokra nehéz egyetlenegy okot találni. A nagy és gyors meggazdagodást (vagy elszegényedést) ígérő kriptószektorban rengetegféle elemzési eszközt és mutatót használnak az árfolyamok előrejelzésére. (Vagy legalábbis megpróbálják.) Vizsgálják például, hogy mikor van inkább kisbefektetők kezében az érmék nagy része, akik inkább hajlamosak megijedni és könnyen eladnak. Illetve hajlamosak későn, meggondolatlanul beszállni.
Szokták őket “remegő kezű kisbefektetőknek” is nevezni. Hogyha náluk vannak az érmék, akkor nyilván labilisabb a piac és lehet, hogy egy ilyen emelkedés nem lesz annyira tartós. Viszont ha éppen a nagybefektetők, a “bálnák”, vagy a hosszú távú megtakarítók kezében van az érmék java, akkor elképzelhető, hogy beindul egy komolyabb emelkedés, mert ők sokkal stabilabb, kitartóbb tulajdonosok. Csak jókora emelkedést követően, a nagyok után szoktak bekapcsolódni a kicsik.
Mutatók dzsungele a kriptopiacon
Tehát nagyon sokféle olyan mutató van, amivel ezt a piacot megpróbálják agyon elemezni. Nehéz ezekből egy egységes képet kiolvasni. Például a híres Glassnode elemzőcég alkalmaz többek között ilyen indikátorokat a bitcoin elemzésére:
- Állomány és állományváltozás aránya (stock/flow)
- Az érmék átlagos pihentetési ideje
- A befektetések élettartama
- Realizált nyereség/veszteség
- Nem realizált nyereség/veszteség
- Felhalmozódási trend pontszáma
- SOPR (Elköltött kibocsátási nyereség arány)
- CDD (az elkötött érmék mögött levő, lenullázott befektetési napok száma)
- SSR (Stabilérme-ellátottsági arány)
- Stb.
Elbizonytalanodtak a bitcoin-tulajdonosok
Ugyanez a cég heti jelentésében úgy véli, a 2023-as év figyelemre méltóan erős kezdete után a bitcoinpiac beleütközött az első számottevő ellenállásba, ami visszafordította az árat 30 ezer dollár környékére. A piac sok szereplője azt látja, hogy a befektetésének értéke a beszerzési ár fölé emelkedett, ami kedvezőbb helyzetbe hozta őket.
A realizált nyereségek összesített értéke azonban az eszközosztály méretéhez képest viszonylag kicsi maradt. Csak a 2019-es, 14 ezer dollárra emelkedő árral járó rali során tapasztalt eladásoknak megfelelő mértékű kiárusítás történt most is dollárban. Mivel a befektetők viselkedése, vételi és eladási aktivitása több pénztárca-csoportban jelenleg vegyes, a piac kevésbé tűnik magabiztosnak, mint az év első negyedévében volt.
Pénztárca-csoportok (bitcoin-tulajdonosok)
- Garnélarák: kevesebb, mint 1 BTC
- Tarisznyarák: 1-10 BTC
- Polip: 10-50 BTC
- Hal: 50-100 BTC
- Delfin: 100-500 BTC
- Cápa: 500-1000 BTC
- Bálna: > 1000 BTC
- Púpos bálna: >5000 BTC
(Forrás: Bitcoin Insider)
A mohóságnak vége?
Ez látszik egyébként az úgynevezett félelem és mohóság (fear and greed) index értékéből is. Nemrég még a mohóság állapotába is eljutott a piac, 2021 novembere óta nem látott szintre. Most azonban “csak” semleges, 50 pont körüli a mutató értéke (az elméleti minimum 0, a maximum pedig 100).
Mindenesetre úgy tűnik, hogy a hosszabb távú befektetők közül aki akart, vagy akinek muszáj volt, az már tavaly eladott, a legsötétebb, a jelenleginél sokkal kilátástalanabb hónapokban. Így van arra esély, hogy lassan egy tartósabb emelkedő trend is kialakuljon. De elképzelhető az is, hogy az eddigi idei emelkedés egyenlőre átmeneti volt, korrekció, avagy medvepiaci rali. Még lehet egy-két kör lefelé, mielőtt egy későbbi tartósabb emelkedési pályára tud állni a piac.
Jön a híres feleződés
A következő emelkedő szakaszt sokan a feleződéstől várják, a bitcoin-kibocsátás nem egészen négyévente bekövetkező mérséklődésétől. Ez jövő áprilisban esedékes, de az eddigi esetek során általában már hónapokkal korábban emelkedni kezdett a piac, majd a feleződés után ez a folyamat gyorsult.
Az eddigi feleződések hatása mindenesetre egyre kisebb és kisebb volt, ami azért is logikus, mert százalékosan, a kibocsátott bitcoinok értékéhez képest egyre szolidabb az új kibocsátású bitcoinok aránya. (Jelenleg már csak mintegy 1,7 százalék éves szinten, ennyi a rendszer “inflációja”, vagy inkább kínálatnövekedése, ami majd feleződni fog.)
A bitcoin elpusztíthatatlan
Az utóbbi idők egyik meglepetése, hogy a bitcoin mennyire válságálló, valósággal elpusztíthatatlannak látszik. Az egész szektor nagyon ellenállónak bizonyult a különböző botrányok, csalások, csődök tavalyi éve után is. Ha még messze is van a csúcs, meglepően hamar felállt a válságból, és nemcsak az árfolyamemelkedés terén látszik ez. Hanem olyan számokból is, hogy mennyien használják a különböző – Web3-asnak is nevezett – blokklánc- vagy kriptovaluta-megoldásokat.
A szerző erről is beszélt a TrendFM rádió reggeli műsorának második felében, hallgassa meg:
Vagy hogy a fejlesztések nem álltak le, nagyon sok projekt megy tovább, különböző online szolgáltatásokat, weboldalakat fejlesztenek. Különböző kockázati tőkések, vállalkozók, startupok továbbra is sok pénzt raknak ebbe a szektorba. Természetesen jóval kevesebbet, mint egy-két évvel ezelőtt, amikor az árfolyamok még a történelmi csúcsuk közelében jártak, de egyáltalán nem állt le az élet, sőt kifejezetten pezseg.
További kriptovaluta-tárgyú cikkeink voltak:
Ez lehet a sláger az idén a kriptovaluta-piacon
Web1, Web2, Web3 és sok-sok pénz
Reszkess, Facebook, rettegj, Youtube
Mesterséges intelligencia és blokklánc: dupla biznisz, vagy dupla lufi?
Három kriptodeviza-szektor, amelyek meglepően jól teljesítettek 2023-ban
Még több vér, még több szenvedés? Előrejelzések az előrejelezhetetlen kriptopiacra
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.