A december 31-i 968 dollárról máig 1463 dollárra emelkedett a bitcoin nevű digitális fizetőeszköz árfolyama a Coindesk árindexe szerint. A drágulás az utóbbi napokban gyorsult fel, és nap mint nap újabb rekordot állít fel az árfolyam.
A Coindesk cikkei szerint az emelkedést ezúttal a japán kereslet okozhatja, mert nemrég Japánban új szabályozást fogadtak el. Ezzel a pénzmosás elleni szabályok hatálya alá utalták a bitcoint is, de egyúttal el is ismerték fizetőeszközként. Az utóbbi 24 órában a bitcoin forgalmának több mint 50 százaléka japán jenben bonyolódott. Ugyanakkor sokan attól tartanak, hogy az árfolyam bármikor összeomolhat, mivel az egyik bitcoin-tőzsdének elszámolási problémái akadtak.
A bitcoin a múltban már sokszor kilőtt és sokszor összeomlott, az utóbbi nemegyszer hackertámadások, csalások, műszaki gondok miatt történt. Hiányosságai miatt sokan nem sok jövőt jósoltak neki, és évek óta újra meg újra temetik. Közgazdászok hosszú sora mondta el, miért életképtelen és miért nem alkalmas pénznek, fizetőeszköznek vagy megtakarításnak, műszaki emberek, hogy miért nagyon veszélyes.
Ennek ellenére árfolyama újra és újra fel tudott támadni, használóinak tábora mindig megmaradt vagy bővült. Sokáig a kínai kereslet hajtotta fel, szoros összefüggésben a kínai devizakorlátozásokkal, a szűkös öttani megtakarítási lehetőségekkel. A bitcoinnak egyébként sokféle ára van, mivel sok tőzsdén (platformon) kereskednek vele, látszik a következő ábrán is. (A Coindesk átlagárakból számol indexet.)
A bitcoinnak azonban az utóbbi időben komoly vetélytársa is akadt, az ether, amelyet a bitcoin továbbfejlesztett változatának is lehet tekinteni. (Az Ethereum egy komplex rendszer, amely a bitcoinnál is használt technológia /blockchain/ segítségével képes gazdasági tranzakciókat, különféle megállapodásokat, szerződéseket adminisztrálni. Ennek csak egy része az ether nevű fizetőeszköz.)
Az ether árfolyama december végén még 7-8 dollár között mozgott, most, miután a bitcoinnal nagyjából párhuzamosan ez is alaposan megdrágult, 78 dollár körül van. Vagyis mintegy négy hónap alatt tízszeresére nőtt az árfolyama. A digitális, decentralizált, titkosításos (kriptográfiai) eljárásokkal bonyolított fizetési rendszerek a jelek szerint nem éppen a kihalás szélén állnak.