8p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Donald Trump mozgástere szűkebb, mint gondolják, az ellenfelek felvértezték magukat, és sok múlik intézkedéseinek időzítésén is. A közép-kelet-európai régióban a Trump-hatás negatív, azon belül még rosszabb pozícióban lehet a cseh és magyar gazdaság. Az orosz-ukrán háború gyors lezárása esetén viszont hamarabb kiárazódhat a háborús diszkont az árfolyamokból, mint ahogy elfajul a vámháború.

Donald Trump következő elnökségének kilátásairól beszélt az Amundi Alapkezelő sajtóreggelijén Kiss Péter befektetési igazgató. “Vörös tarolással” zárultak az amerikai elnökválasztások, első pillantásra a Trump-adminisztráció szinte bármit megtehet, hiszen az övék a kongresszusi és a képviselőházi többség is. De vannak ellensúlyok is, és 2026-ban újra választások lesznek, így ez csak korlátozásokkal igaz.

Kiss Péter szerint  a Trump-adminisztráció szinte bármit megtehet
Kiss Péter szerint a Trump-adminisztráció szinte bármit megtehet
Fotó: Amundi

A sokkoló számok csak egy tárgyalási alap

Donald Trump minap bejelentett szigorú vámpolitikája inkább tárgyalási alap, innét indulhatnak a tárgyalások. A Kínával szemben belengetett 60 százalékkal például nem is számol a piac, úgy gondolják, hogy ennél jóval alacsonyabb valószínű. Még Donald Trump beiktatása előtt megkezdődhetnek a nemzetközi egyeztetések, amiből lehet még eszkaláció és deeszkaláció is.

Adócsökkentések várhatók, amiből a költségvetés elszállása is következhet. De vannak olyan republikánus képviselők is, akik ennek ellenállnak, ellenvéleményüket hangoztatják, nem egyszerű szavazógépek. Így bármely durva variációt nem lehet majd lenyomni a törvényhozás torkán. Az USA-ban működik még a fékek, ellensúlyok rendszere – mondta el Kiss.

A részvénypiac, mint kontroll

Ezen kívül Donald Trump teljesítménymérője lesz a tőkepiac is. Ha a befektetőknek nem tetszenek az intézkedések, az visszahúzó erőt jelenthet. Hasonlóra már volt példa, hogy amikor a piacoknak nagyon nem tetsző vezetőt próbált kinevezni, és a negatív piaci reakciók nyomán az elnök végül másként döntött. Ez a fajta visszacsatolás várható most a következő Fed-elnök kinevezésénél is.

Pénzügyminiszter-jelöltje, Scott Bessenet pedig piacbarát személyként ismert, ami megnyugtatta a tőzsdéket. A részvénypiacok egyelőre a pozitív hatásokat árazták be, a negatív tényezőkkel vagy nem számolnak, vagy azok jelentkezését későbbre várják. Kulcskérdés, hogy a végleges intézkedésekből mennyi van már beárazva, és mennyi nem.

A megválasztott elnök különösen érzékeny a tőzsdei árfolyamok esésére – hangzott el.

Első Trump, második Trump

Miben lesz más Donald Trump második elnöksége, mint az első? Sok a hasonlóság, de különbség is. Az egyik ilyen a “vörös tarolás”, a nagy felhatalmazás, amit a választók részéről kapott. Ez nagyobb lendületet adhat az elnök politikájának. Lojálisabb csapatot tudott most összeállítani, és korábbi tapasztalataira is támaszkodni tud. A piacok számára is ismertebb, jobban kiszámítható lesz az elnök, mint korábban.

Árfolyam

Más a gazdasági és a piaci helyzet is jelenleg, mint korábban, és előtérbe kerülhet az ideológiai alapú politizálás is. Fontos lesz az egyes intézkedések időzítése, végrehajtásuk időigénye. A vámok és a bevándorlás szabályai például könnyebben, az adók és a dereguláció nehezebben módosítható dolgok.

A klasszikus Trump-tradek kifutottak mondta Kiss.

A tíz éves amerikai állampapír hozama ugyanis már csúcsra ugrott, a dollár erősödött, a tőzsdék is megugrottak. A folytatás azonban kérdéses. Trump mozgástere szűkebb, mint első ránézésre tűnik, a geopolitikai ellenfelek felvértezték magukat, és sok múlik a gazdaságpolitikai lépések időzítésén is.

Gödrök és csapdák az úton

A vámok növelhetik az árakat, az inflációt, visszafoghatják a gazdasági növekedést és a foglalkoztatást. Trump dolgát nehezíti, hogy most magasabban van az amerikai államadósság, mint korábban. Magasabbak az inflációs várakozások is. Elég egy kisebb gazdaságpolitikai hiba, és nagy részvénypiaci esés alakulhat ki, ami megtépázza a leendő elnök és pártja népszerűségét.

Nagy kérdés, mi lesz Donald Trump politikájának fedezete?
Nagy kérdés, mi lesz Donald Trump politikájának fedezete?
Fotó: MTI/AP/Carlos Osorio

A kínai import 70 százalékán már eddig is voltak vámok. A 800 dollár alatti tételeket pedig nem sújtotta ilyen, ami a fogyasztók számára fontos. Nagy kérdés, hogy a vámemelésekre ilyen ellenlépésekkel reagálnak a kereskedelmi partnerek, milyen ágazatokban. Ilyen érzékeny pontja Amerikának például a gyógyszeripar.

Úgy tűnik, a piacok elkövetik azt a hibát, hogy Trump várható gazdaságpolitikai lépéseit az előző ciklusából próbálják levezetni, figyelmen kívül hagyva a megváltozott körülményeket – hívta fel a figyelmet Kiss Péter.

Trumppal mindig lehet tárgyalni

Donald Trumppal mindig lehet tárgyalni, de például a korábbi megállapodásokat a kínai fél nem mindig tartotta be. A kínaiak további opciója a devizájuk leértékelése is, kimutatható, hogy a korábbi vámemelésekre is ezzel reagáltak. A fiskális stimulust (költségvetési gazdaságélénkítést) is fokozhatják, amire egyébként is van jelenleg hajlandóság – mondta az elemző.

További kérdés, hogy Amerikában eszközölt befektetésekkel kiválthatják-e majd a kínaiak a vámok egy részét. Korábban hasonló politikát folytatott az USA is Japánnak szemben, sok termelést ezért a japánok átvittek az USA-ba, például az autóiparban. Trump is kifejette már, hogy jó lenne, ha a kínaiak és az európaiak az Amerikába szánt autóikat az USA-ban gyártanák le. Európával a tárgyalások például hadiipari és energiaipari beruházásokról is folyhatnak.

Trump, a csodatévő

Az Amundi szerint az USA és Kína viszonya mindenesetre a “kontrollált és folyamatos romlás” szakaszában van, és ebben Donald Trump második elnöksége alatt sem várható változás.

Donald Trump kilátásba helyzete, hogy az orosz-ukrán háborút egy nap alatt befejezi. Az Amundi szerint ugyan nőtt egy tűzszünet valószínűsége Trump megválasztása miatt, de az alapforgatókönyv azért még az, hogy a harcok folytatónak. Az is lehet, hogy eszkaláció, romlás várható, mielőtt még a tárgyalásokra sor kerülne.

Az izraeli-palesztin konfliktusban Trump alatt nem várnak változást, talán csak annyit, hogy Iránnal kapcsolatban keményebb lesz.

Magasabb infláció, alacsonyabb növekedés

Nagy kérdés, mi lesz Donald Trump politikájának fedezete? Tíz év alatt 4-5 billió dollárba is kerülhetnek a tervezett intézkedések a Citi Research szerint. Mindez az amerikai tőzsdei cégek eredményére pozitív hatással lehet, főleg a kisebb kapitulációjú cégeknél.

Az Amundi szerint az USA és Kína viszonya a “kontrollált és folyamatos romlás” szakaszában van
Az Amundi szerint az USA és Kína viszonya a “kontrollált és folyamatos romlás” szakaszában van
Fotó: Amundi

A GDP évi 0,5-1,4 százalékponttal csökkenhet a következő években, az infláció viszont 0,5-0,9 százalékkal nőhet. Kérdés, hogyan reagálnak erre az állampapír-hozamok. A bevándorlási politika egyes ágazatokban munkaerő-hiányt okoz majd.

Trumptól az OTP-ig

Szektorok között is vannak különbségek, az olajiparban a Donald Trump által szorgalmazott termelésnövelés az olajár, ezen keresztül a részvényárfolyamok jelentős süllyedését okozhatja. (Ennek egy részét azonban már beárazhatta a piac – a szerk.) A bankszektor számára viszont pozitív lehet Trump elnöksége, ez a külföldi bankrészvények mellett közvetve az OTP árfolyamán is látszik.

Európában a növekedés csökkenhet, aminek leginkább a német gazdaság lehet az elszenvedője. De az EKB kamatcsökkentésével és egy nagyobb fiskális lazítással ezeket a negatív hatásokat kontinensünkön csökkenteni lehetne.

Mégis ugorhat a BUX

Európára nézve vegyes lehet Trump politikájának hatása, az amerikai termeléssel rendelkező vállalatok például kifejezetten előnybe kerülhetnek. A közép-kelet-európai régióban viszont a Trump-hatás az elemzők többsége szerint egyöntetűen negatív, amennyiben egész Európában is inkább annak bizonyul.

Relatíve jobb pozícióban lehet a nagyobb belső piaccal rendelkező Lengyelország és Románia, míg rosszabb pozícióból várhatja az eseményeket az európai ipari ellátási láncokba jobban integrálódott cseh és magyar gazdaság. A vámintézkedések időzítése itt is kulcskérdés lehet, ahogy az orosz-ukrán háború alakulása is erőteljes hatásokkal járhat. A konfliktus esetleges gyors lezárása miatt hamarabb kiárazódhat a háborús diszkont a régiós árfolyamokból, mint ahogy elfajul a vámháború.

A barátság nem minden

Az Amundi szerint a hazai befektetők számára talán a legfontosabb kérdés, hogy az új amerikai elnök politikája “hogyan viszonyul a magyar különutas törekvésekhez„. A két ország vezető politikusainak jó személyes kapcsolata “feltehetőleg lehetőséget teremt arra, hogy bizonyos területeken javuljon a kapcsolat”, ám az új adminisztráció által tervezett intézkedések gazdasági és piaci hatásaitól ez a jó viszony sem tudja mentesíteni Magyarországot.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG