Jó ma a tőzsdék hangulata, az európai indexek általában fél százalék körüli pluszban mozognak, kissé emelkedik az S&P 500 amerikai határidős értéke is. Itthon a BUX index szintén fél százalékos pluszban jár, a Richter 1,1, az OTP 0,7, a Mol 0,1 százalékos emelkedése mellett. Az Opus 2,8 százalékos nyereséget ért el, a Magyar Telekom minimális mértékben süllyed.
A forint ma ismét erősödik, mostanában nem nagyon tud elszakadni a 360 forintos szinttől az euró, jelenleg 359,30. Tegnap a lengyel zloty gyengítette kissé, ma ez visszafordult. Esnek a nemesfémek, stagnál az olaj, viszont sok éves csúcson van a platina 1117 dolláron. Emelkedik az amerikai államkötvények hozama, ez nyomasztja a nemesfémeket.
Megvan, mennyit fizetnek az inflációkövető kötvényeink
Megjött a friss magyar inflációs adat, decemberben a fogyasztói árak átlagosan 2,7 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál. A fogyasztói árak, 2020-ban pedig az előző évhez képest átlagosan 3,3 százalékkal nőttek.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Ez azt jelenti, hogy az inflációkövető Prémium Állampapírok a következő kamatidőszakra a 3,3 százalékos átlagos inflációt plusz az egyes kötvények kamatprémiumát fizetik. A most kapható 2023/L és 2025/J kötvényeknél a prémium 1,0, illetve 1,4 százalék, tehát 4,3 és 4,7 százalékos kamat várható. (A jelenlegi kamatuk 4,4 és 4,8 százalék. A következő kamatfizetés és kamatforduló május 31-e, illetve május 21-e.)
Nagy infláció várható?
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere szerint 2021-ben a világban igen komoly inflációs boom bontakozhat ki.
Ennek az az oka, hogy az idén a gazdaságokba tolt stimulus jelentős része az állampolgároknak történő közvetlen kifizetés (munkanélküli segély, támogatás, Kurzarbeit, stb.). (Magyarország kivétel ez alól). Amelyet nem tudtak és nem is mertek elkölteni a pénzt megkapók, ezért ez extra megtakarításként halmozódott fel… Totálisan túlstimuláljuk a gazdaságokat 2021-ben… Ráadásul most a jegybankok explicit megmondták, hogy nem érdekli őket az infláció.
Új csúcsra törhet a BUX a Richter miatt
Hosszú idő után megjelent a magyar piacon egy vezető, mégpedig a Richter – írja az Erste Befektetési Zrt.
Az elmúlt hónapokban már néha új csúcsra tört, amibe számtalanszor bele is halt, de most hatalmas forgalommal emelkedett. Így a kitörés nagy valószínűséggel igazi, s egy hosszabb emelkedés kezdete. Az ok egyszerű, az Abbvie vezére a korábbi 2,5-3 milliárd dollárról négymilliárdra emelte a Vraylar értékesítésre vonatkozó előrejelzését. Ez 4-5 évig mintegy 200-250 millió dollárral magasabb bevételt és eredményt jelent a Richter számára. Így ez a kijelentés durva számítás szerint mintegy 1000 forintot jelenthet részvény értékében. Az új vezető megjelenése azt is sugallja, hogy a BUX index is új csúcsra fog törni a nem túl távoli jövőben – írta a brókercég.
Ennyit zsugorodott végül a német gazdaság
A német gazdaság 5,0 százalékkal zsugorodott tavaly, a 2009-es 5,7 százalék óta nem volt hasonló. Erre az évre a közgazdászok 3,5 százalék körüli növekedést jeleznek az N-Tv.de szerint, de rengeteg a bizonytalansági tényező. Jó növekedési adatok jöttek viszont Kínából, és csúcson van a japán Nikkei 225 tőzsdeindex.
Az USA-ban Joe Biden elnök és pártja gazdaságélénkítő csomagjáról tárgyalnak, ez talán a legfontosabb most a tőzsdék számára. Az amerikai képviselőház szerdán megszavazta a republikánus párti Donald Trump amerikai elnök felmentését célzó eljárás (impeachment) megindítását. A vád lázadás szítása a Capitolium múlt szerdai ostroma miatt. (Részletesebben lásd itt.)
Megtelnek a brit kórházak, de kevesebb amerikai feküdt be
A járványhelyzet alapvetően tovább romlik, bár ez nem nagyon meglepő, hiszen a vírus számára a téli időszak az ideális. Egyre több országban mutatják ki a fertőzőbb brit változatot (köztük Magyarországon is megjelent). Újabb szigorítások bejelentése várható például ma Franciaországban, előbb jöhet az esti kijárási tilalom kezdete. A Bloomberg.com hírlevele így foglalja össze a fontosabb járványhíreket:
Boris Johnson miniszterelnök arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság kórházai túlterheltté válhatnak. Az országban a legmagasabb a napi halálesete száma a járvány kezdete óta.
Németországot sok kritika éri az oltások lassúsága miatt, mégis megvédte döntését, hogy nem köt külön megállapodásokat és az Európai Unióra támaszkodik a beszerzésben. Franciaországban az oltási hajlandóság kerekedik felül a kezeléssel kapcsolatos szkepticizmuson.
A Johnson & Johnson “egy lövéses” vakcinajelöltje ígéretes immunválaszt mutatott a vizsgálatok során.
Az Egyesült Államokban a koronavírus miatt kórházba szállított betegek száma alacsony volt az elmúlt héten, sőt szeptember óta először kissé csökkent.
A baj nem jár egyedül Olaszországban
Politikai válság van Olaszországban, a kormány összeomlása fenyeget, miközben a hatóságok utcai tüntetésekre készülnek a mozgási korlátozások miatt. Az országban ismét színkódos rendszert vezetnek be a biztonságosabb és fertőzöttebb területek megkülönböztetésére. De igazán biztonságos terület jelenleg nincs is, az országot a járvány jelenlegi hulláma is egyre súlyosabban érinti.
Ám világszerte mindenki abban bízik, hogy a második félévben, vagy már az első félév végén jöhet egy jelentős növekedés a gazdaságban, amikorra a járvány elül. Így van ezzel a Magyar Nemzeti Bank is. Közben 11 ezer fölé nőtt a hazai halálos áldozatok száma, és megjelent a brit mutáció is.
Powell beszél ma
Magyar idő szerint este 17:30 körül Jerome Powell, a Fed elnöke fog beszélni. A befektetők arra figyelnek, hogy elárul-e valamit a jegybank gazdaságélénkítéssel kapcsolatos politikájáról. A héten már beszéltek más Fed-tisztségviselők, de eltérő véleményeket hangoztattak.
Tegnap az amerikai technológiai szektort elsősorban az Intel részvénye húzta fel, miután bejelentette, hogy új vezérigazgatót készül kinevezni. Már folyik a következő gyorsjelentési szezon, ma például a Delta Air Lines a várakozások szerint részvényenként 2,47 dolláros veszteséget fog jelenteni.
Visszahív a Tesla, spórol a Renault
Esik a Tesla ma a tőzsdén kívüli piacon. Az NHTSA amerikai közlekedésbiztonsági ügynökség arra kérte az elektromos autógyártót, hogy biztonsági aggályok miatt mintegy 158 ezer járművet hívjon vissza.
A Renault pedig komoly átalakításokat és takarékossági intézkedéseket jelentett be. A “Renaulution” (“Renault revolution”) során 2-3 milliárd eurót takarítanának meg pár éven belül. A kutatási-fejlesztési költségeket is csökkentik, de új elektromos modellekkel azért készülnek.
Nem csitul az IPO-őrület
Az Affirm Holdings részvénykibocsátása utáni napon nagyon szépen teljesített a tőzsdén, csaknem 100 százalékkal emelkedett, 90 dollár 90 centes maximum mellett. A kibocsátási árat 49 dollárban határozták meg. Az utóbbi időben sorra jöttek olyan sikeres részvénykibocsátások, ha megyek utána a bevezetés kora részvények árfolyama valósággal felrobbant. Elég csak az Airbnb nemrég lezajlott tranzakciójára gondolni.
Máris itt a következő IPO, a Poshmark cég részvényeit tegnap árazták be 35 és 39 dollár közé. Ez a használt ruhával és más használt termékekkel online kereskedő társaságot 2,7 milliárd dollár környékére értékeli.
A koronavírus protekcionizmust szül?
Az Alimentation Couche-Tard kanadai üzletláncnak a Carrefour francia hálózatra tett ajánlatát a francia kormány ellenzi – írta a Bloomberg.
Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter kijelentette, hogy nem támogatja a 20 milliárd dolláros ajánlatot, amely a valaha egy francia vállalatra ajánlott legnagyobb összeg. Mivel a Covid-19 válság rávilágított az élelmiszerellátás hazai ellenőrzésének fontosságára. A Carrefour az ország legnagyobb magánfoglalkoztatója is, ami a fúziót politikailag érzékennyé tenné, amikor annyi munkahely veszélyben van.
A Carrefour részvénye a fúziós terv bejelentésére szerdán 13 százalékkal ugrott, ma viszont a politikai ellenszél miatt hat százalékkal esik. A kanadai kérő a torontói tőzsdén tíz százalékkal zuhant tegnap.
Bitcoin és Ethereum kontra Polkadot
Pár nap szenvedés után ismét emelkedő pályára állt a bitcoin, ma 38 500 dollár fölé ért, ami tíz százalék körüli többlet 24 óra alatt. Hasonlóan viselkedik az ether is (1160 dollár), de a nagy nyertes a polkadot. Az Ethereum-rendszer komoly konkurenciájának tekinthető, de még fiatal Polkadot-rendszer érméje egy nap alatt 23 százalékkal ugrott, 11 dollár környékére, ami új csúcs. Ez már az ötödik legnagyobb kapitalizációjú kriptodeviza jelenleg, 9,9 milliárd dollár piaci összértékkel.
Eközben az új kriptodeviza-árrobbanáson mindenki igyekszik keresni, aki teheti. Még államok is. Pakisztán két bitcoinbányász-farmot készül felállítani a gazdaság fellendítése érdekében. Ami annál meglepőbb, mivel az ország elektromos rendszere gyenge és rendszeres áramkimaradásokkal küzd.
Kriptodeviza-szakértő a SEC élén
A Reuters szerint Gary Gensler lehet az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) következő elnöke. Ő az utóbbi években az MIT egyetemei professzora volt, és blokklánccal, kriptodevizákkal foglalkozott, előtte pedig Obama elnök alatt a CFTC árutőzsdei felügyeletet vezette. Kinevezése jól tükrözi, hogy a kriptodevizák jelentősége mennyire megnőtt, de azt is, hogy a pontosabb szabályozásukra sürgős szükség lenne.
Erre egyébként számos politikus és pénzügyi szervezet rendszeresen felhívja a figyelmet. Éppen tegnap Christine Lagarde, az EKB elnöke érvelt emellett már sokadszor egy interjúban.
Űr-ETF startolhat
Az Ark Investment, az aktívan kezelt ETF-ek sztárja új ETF-et indít, amely az űrkutatásban érdekelt cégekbe fektet – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A tavalyi évben 3,5 milliárd dollárról 41,5 milliárd dollárra növelték a kezelt vagyont, hála a kiemelkedően teljesítő alapjaiknak. A cég mára a tíz legnagyobb ETF kibocsátó között van és a legnagyobb alapjuk, az Ark Innovation ETF már 21,6 milliárd dollárt kezel.