A kínai állam bekeményít a részvénypiaci spekulánsokkal szemben – szólnak a ma reggeli hírek, és a kínai részvénypiac reggeli, két százalékos esését is részben ezzel hozzák összefüggésbe, és csak részben a makroadatokkal. Logikus is, hiszen egy olyan piacon, ahol büntetnek azért, mert eladja valaki a részvényeit, vagy megakadályozzák, hogy eladjon, amikor úgy dönt, hogy is merne bárki részvényeket vásárolni?
Ha valaki felelősséggel viseltetik saját pénze iránt, vagy mások pénze iránt, ha épp vagyonkezelő, annak egyenesen tilos ilyen helyzetben vásárolni, és önként menni a vágóhídra. Ha pedig nincs vevő, akkor az ár akkor is esik tovább, ha a nagy eladók egy részét már eltiltották az eladástól. A tőzsdéről a spekulánsokat kiirtani egyébként majdnem olyan, mint a földekről a földműveseket.
A kínai média az Investing.com tudósítása szerint négy brókercég-vezető, egy felügyeleti hivatalnok és egy újságíró beismerő vallomását közölte, akiket bennfentes kereskedéssel, félrevezető, zavart keltő hírek terjesztésével vádolnak. A hatóságok őket is felelőssé teszik a kínai részvénypiac idén nyári összeomlásáért, mások szerint viszont a kínai részvények egyszerűen irreálisan túlárazottak voltak, és az összeomlás elkerülhetetlen volt.
A világ tíz legnagyobb részvénypiaca között még mindig a kínai értékeltsége a legmagasabb. Az eladási tilalmak ellenére a piac ítéletet mond, a China 50 ETF-re (tőzsdén kereskedett alapra) kötött, az áresések ellen védelmet nyújtó short ügyletek ára sok a nem látott magasságokba emelkedett – tudósít a Bloomberg.
Ebből a hírügynökség azt a következtetést vonja le, hogy az óriási ország adminisztratív intézkedései, amelyekkel a részvényárak zuhanását akarta megállítani, kudarcba fulladtak. Ennek ellenére tovább próbálkoznak: most a brókercégeket szólították fel, hogy 100 milliárd jüannal (közel 16 milliárd dollárral) egészítsék ki azt az országmentő alapot, amelynek a feladata a részvények felvásárlása.
A tőzsdén jegyzett brókercégeket arra is felszólították, hogy vásárolják vissza a piacon levő részvényeik tíz százalékát. A brókercégek részvényeinek árfolyama egyébként főleg épp az állam, az említett letartóztatás-sorozat miatt esik.
Bekeményít a kínai cenzúra is „Bekeményít a kínai kommunista cenzúra, ha a tervutasításos gazdasági rendszer kifulladása miatti gazdasági problémákra a szükséges liberalizáció helyett vaskeménység felé fordul Kína, akkor nem is lesz kilábalás, hanem megrekednek a „middle income trapben” – amúgy az információáramlás korlátozása mellett nem is létezhet versenyképes tudásalapú gazdaság” – írja Vakmajom, azaz Faragó Ferenc, a Concorde Alapblogjának szerzője. A middle income trap, a „közepes jövedelem csapdája” azt a gyakori jelenséget jelenti, amikor egy feltörekvő ország megreked egy közepes körüli fejlettségi szinten. Ennek általában az az oka, hogy a bérei már nem elég alacsonyak, a magas színvonalú termeléshez viszont még nincs elég technológiai fejlettsége. |