Az erős euró nyomta le a DAX indexet egy német lap szerint, az európai deviza erősödése valóban feltartóztathatatlannak látszik, ma újabb 0,6 százalékkal 1,2270-re emelkedett az euró/dollár. Itt utoljára 2014 vége felé volt az árfolyam.
Persze szoros összefüggésben van ez azzal, hogy az idei a fordulat éve lehet az EKB politikájában. Amelynek egyre kevesebb érve marad a kötvényvásárlási program fenntartására, a lazításra. Az erős deviza azt jelenti, hogy az exportőröknek nehezebb az áruikat külföldön értékesíteni, vagy rosszabb árat kapnak értük.
Azért tragédiáról nem beszélhetünk, a német index is csak 0,3 százalékkal süllyedt, a francia 0,1 százalékot ment le, az olasz pedig fél százalékkal emelkedni is tudott. Nagyobbat a görög, török részvények estek – meg a BUX index, amely 0,8 százalékkal zárt lejjebb.
Ellenálláshoz érkeztek
Mind a négy fontosabb részvényünk érezhetően esett, a Mol 0,9 százalékkal 316-ra, az OTP 0,6 százalékkal 10 860-ra, a Richter 0,6 százalékkal 6735-re. A Telekom is 0,7 százalékkal lejjebb végzett, a Konzum és az Opus kissé esett. A forint alig változott, 309 körül szűk sávban mozgott egy euró ára.
Ellenálláshoz ért szinte minden hazai részvény – írta ma az Erste Befektetési Zrt. technikai elemzése. Az OTP a gyors korrekció ellenére továbbra is túlvettnek tűnik, így valószínűtlennek látszik, hogy új csúcsra szaladjon, helyette inkább oldalazás, esetleg újabb lefordulás várható. A magas olajárak nem tesznek jót a hazai olajtársaság finomítói marzsainak. A Richtert lassú araszolással jellemzik, a Telekom emelkedése is megakadt.
Zuhannak a törökök
A török líra tavaly is az egyik leggyengébb volt a bolygón, ma pedig újabb mélyrepülésbe kezdett, miután Erdogan elnök lényegében hadat üzent az YPG nevű kurd milíciának. Amely ráadásul az amerikaiak komoly szövetségese. Az USA terrorveszély miatt eltanácsolta polgárait a Törökországba utazástól, mire a törökök is ezt javasolták az USA-ba készülőknek.
A líra az euróhoz képest két, a dollárhoz képest több mint másfél százalékkal zuhant, a török részvények is hasonló mértékű, csúnya mínuszban voltak.
Spekulálnak a gyenge dollárra
A Saxo Bank szerint a legutóbbi COT-riport január 3 és január 9 között a dollár shortok állományának duplázódását mutatta ki (a nyolc IMM devizával szemben). Az egyik legfőbb tényező a dollárgyengülésben az új rekordig emelkedő euró long állomány. Az euró nettó longok még azelőtt rekord szintre nőttek, hogy az EKB bejelentette a monetáris politikai iránymutatásának újragondolását, és hogy a német nagykoalíció új esélyeiről hírek érkeztek volna.
Shortolják a bitcoint
A bitcoin elveszítette momentumát, az intézményi befektetők erősen shortolják. A bitcoin piaci részesedése csökken, miközben más kriptodevizák inkább erősödtek. Aggályosak a bitcoin működésében tapasztalható zavarok (sebesség, költségek). Ráadásul a kormányok is erősen szorongatják az üzletágat, mint Kína, Korea – írtuk mai cikkünkben.
Az árfolyam azonban mostanában meglehetősen stabil, napok óta alig lépett ki a 13 000-14 500 dolláros sávból. Most 14 ezernél tartózkodik. Alternatívái közül a bitcoin gold emelkedése feltűnő, itt állítólag este hétkor bejelentés érkezik.