6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csúcsot döntött a BUX, de ma már esik, olcsók-e a magyar részvények? Kivándorlók kérték, emelkednek a banki kamatok Európában, versenyképes-e még egyáltalán a magyar eurókötvény? Mitől zuhant be a bitcoin, miért erősödik a rubel?

Továbbra is főleg a kamatok emelkedése aggasztja a részvénypiacokat, a tegnapi esések után ma is borús minden. A főbb nyugat-európai tőzsdeindexek 0,7-1,0 százalékkal süllyednek, az amerikai határidős mutatók pedig további pár ezrelékes mínuszban állnak.

Mintegy két évtizedes csúcson vannak az amerikai jelzáloghitelek kamatai, 7,09 százalékon. Bár nagyon jó számokat produkált a Walmart, csak átmenetileg tudott emelkedni a részvény, azután az is eladói nyomás alá került.

A kínai gazdaságból újabb aggasztó hír jött, az Evergrande ingatlanfejlesztő csődöt jelentett. Eközben a hatóságok a részvénypiacot is próbálják élénkíteni, a kereskedési költségek csökkentésével és a sajátrészvény-vásárlások támogatásával.

Új csúcson a BUX index

A BUX ma már nem tud széllel szemben menni, mintegy egy százalékkal esik, a Mol 1,3, a Richter 1,5 és az OTP 0,7 százalékos csökkenése mellett. Az Opus viszont tovább menetel, 3,7 százalékkal.

Tegnap a rossz nemzetközi hangulat ellenére új történelmi csúcsot tudott beállítani a hazai részvényindex, elsősorban az OTP nagymértékű emelkedésének köszönhetően. A bankpapír a 14 ezer forintos szint felett tudott zárni, ma pedig ezt a szintet kerülgeti.

Árfolyamok és grafikonok

A forint tegnap is, ma is jól tartja magát, most 384,30 az euró árfolyama, majdnem pontosan a tegnapi szinten áll. Mintegy fél százalékkal esik az olaj és az európai földgáz, enyhén gyengül a dollár.

Stabil a forint, de

Sokat csökkent a forint kamatelőnye, mégis egészen jól tartja magát a Concorde Értékpapír Zrt. podcastja szerint. A dollár erejéhez és az amerikai hozamok emelkedéséhez képest “ez már-már imponáló”, ám ezzel a “sérülékenysége is megnőtt”.

Az energiaárak mozgása jobban megrángathatja az év második felében teszik hozzá.

Hol lesz a télen a gázárak csúcsa?

Zavarba ejtőnek, sőt egyenesen kaszinónak nevezi az Investing.com elemzője az amerikai földgázpiacot (amely, ahogy a grafikonon is látszik, mostanában eléggé együtt mozog az európaival). A tárolók szintje, az időjárás, az ottani fúrótornyok száma, az árképzés, az export (LNG), számos bizonytalansági tényező teszi szerencsejátékká.

Az amerikai (zölddel) és az európai (kékkel) tőzsdei földgázár egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az amerikai (zölddel) és az európai (kékkel) tőzsdei földgázár egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A legjobb példa erre a két-három dollár közötti, viszonylag alacsony idei árfolyam. Nem számított a hőség (Texasban szinte egész nyáron rekordot döntöttek a hőmérsékleti adatok), a fokozott légkondicionálás, vagy hogy milyen meredeken csökkent a gáz- és olajfúrótornyok száma (az olajkutak általában gázt is kitermelnek). Meglepődhettünk azon, hogy “a gázárakban nem történt semmilyen meglepetés” – jegyzik meg.

Ez még egy ideig így is maradhat. Elemzők szerint a földgáz az USA-ban tovább sávozhat, majd a tél potenciálisan 3,50 dolláros csúcsra emelheti az árat. (Most 2,57 dollár szeptemberre, a januári határidő viszont már 3,9 – a szerk.)

Olcsók-e a magyar részvények?

Olcsó a BUX, jó a teljesítménye, de most mégis valószínűbb lehet egy pihenő, akár “hasonló kiszúrásokkal, mint amit a DAX esetében láthattunk” – írta az Erste Befektetési Zrt.

Mind a DAX-ról, mind a BUX-ról – az utóbbiról inkább – elmondható, hogy olcsónak tekinthető. Legalábbis ha az előre mutató P/E rátákat nézzük, historikus összehasonlításban.

Eközben az OTP túlvettnek mondható. Míg a Richter ugyan nem túlvett, de számos bizonytalansággal találkozunk a részvény kapcsán.

Az egyik a rubelkérdés, illetve egyáltalán az orosz kérdés.

Álomkamatok Németországban

Németországban a banki kamatok sok esetben már 3,5, sőt 3,7 százalékra emelkedtek éves szinten – derül ki a Capital.de cikkéből és összehasonlító oldalak adataiból. Ez egyenesen “álomkamatnak” tűnik, legalábbis a korábbi évek nulla közeli, sőt sokszor negatív kamat- és hozamkörnyezete után.

Versenyképes-e még a magyar eurókötvény?

Összehasonlításképp, a hosszabb, hároméves futamidejű Euró Magyar Állampapír jelenlegi kamata is csak évi 3,572 százalék. Az annak alapját képező három hónapos Euribor kamatláb viszont most már 3,798, vagyis jó eséllyel emelkedik majd a kötvény kamata a következő kamatmegállapításkor (szeptember 23-tól).

Kérdés még, hogy a Magyar Állam kockázata alacsonyabb, vagy a német bankoké.

Elon Musk döntötte be a bitcoint?

A bitcoin tegnap este 8-9 százalékkal esett, és most is hasonló szinten van 26 400 dolláron (de átmenetileg volt 26 ezer alatt is). Az esést a sajtó egy része azzal magyarázta, hogy Elon Musk milliárdos egyik cége, a Space X leírta bitcoin-befektetésének jó részét a könyveiben, sőt egyes feltételezések szerint esetleg el is adta. Mások a kínai Evergrande csődjét emlegetik magyarázatként.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A kamatok miatt aggódtak

Megint mások szerint csak az következett be, ami már annyiszor: az emelkedésre váró vevők (long-osok) egy része megijedt, kiszállt, ami újabb szereplőket bizonytalanított el, illetve újabb pozíciók felszámolását váltotta ki.

A bitcoin azonban – a részvénypiacokhoz hasonlóan – már korábban is nyomás alatt volt, ami azután fokozódott, hogy a Federal Reserve szerda este kiadta a júliusi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét. A kamatemelési várakozások erősödése miatt a dollár is erősödött és a magas kockázatú eszközök ára esett.

Verbálisan lépett Oroszország

Nem vezetett be újra tőkekorlátozásokat Oroszország, de leszögezték, hogy szükség esetén ismét készek ehhez az eszközhöz nyúlni – írta az Erste Befektetési Zrt. Helyette a legnagyobb exportőrökkel kötnek informális megállapodásokat a rubel erősítése és az orosz gazdaság támogatása érdekében. Ezek kidolgozása egyelőre folyamatban van.

A keddi rendkívüli kamatemelés és a tegnapi bejelentés együttes hatására az USDRUB árfolyam 94-ig esett a korábbi 100-as lélektani szintről, de még ezzel együtt is mintegy 35 százalékot gyengült az év eleje óta.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG