Az amerikai piacokon tegnap már harmadik napja estek az indexek, jóllehet a korábbi emelkedéshez képest ez még mindig csak egy kis korrekció. A mezőny viszont kettészakadt: néhány népszerű papír csúcsokat dönt, míg sok korábbi kedvenc, mint a 3D, az AK Steel vagy a US Steel újabb mélypontokat ütnek.
3D, egy év. Lassan elfogy |
A piac zárása után érkezett az Amazon negyedéves eredménye. A várt kis veszteség helyett kis nyereség lett (részvényenként 20 cent), és erre a zárás utáni kereskedésben közel 100 dollárral, 15 százalékkal tépték meg a papírt. Ez túlzott reakciónak tűnik, hisz így percek alatt több 10 milliárd dollárral nőtt a piaci kapitalizáció, ami nyilván irreális. Az ilyen reakciók abból adódnak, hogy a hivatalos piac bezárása után sokkal kisebb volumenben néhányan tovább kereskednek a papírokkal, másnap piacnyitás előtt pedig ugyanez történik. Tulajdonképpen ilyennek nem szabadna lenni, hisz akkor mi értelme a hivatalos nyitvatartásnak? Az egész csak arra jó, hogy kis forgalom mellett jól eltolják az árakat, miközben sok résztvevő nem fér a piachoz.
Ugyanez történt a Netflix-el is néhány napja, de az extrém emelkedés egy részét azóta a normál piaci órák alatt visszaadta. Vélelmezzük, hogy az Amazonnál is így lesz. Az elképzelhető, hogy sokan shortolták a részvényt, és most az ő kirázásuk zajlik.
Ázsia borús volt ma, szinte minden index esett, de leginkább a kínai piacok és Hongkong. Több napos, államilag támogatott emelkedés után most ismét az uralkodó trend érvényesült, mindazonáltal az esés mértéke jóval kisebb volt, mint a korábbi nagy csapkodások idején, az állami beavatkozás letompította a volatilitást.
Európában hamisítatlan nyári péntek van, a tőzsdék meg sem mozdulnak, senkit nem érdekel a kereskedés. A görög ügy a piacok szempontjából nyugvópontra jutott, jóllehet súlyos kérdések maradtak nyitva. A bankok képtelenek normálisan üzemelni, hisz a betétesek továbbra is csak vinnék a pénzt, ami a bankoknak nem áll rendelkezésére. Csak az EKB tud fizetni, az pedig nyilván nem szívesen fizetné ki a maradék 117 milliárdos betétállományt, ráadásul ha ez meg is történne, hogy működne a bankrendszer betétesek nélkül? Nem ártott volna, ha ezt átgondolják Cipraszék időben, hisz most már hiába jófiúk, a szellemet nem lehet visszatuszkolni a palackba, azaz a betéteseket a bankokba.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT is nyaral, egyedül a Mol közel 1 százalékos emelkedése említhető. A forint 310-en áll az euróhoz képest, egyelőre nem tudta megtartani a kamatcsökkentés utáni nyereségét.
Tovább zuhannak a nyersanyagok: az összes fém és az olaj. A trendnek az adott lökést, hogy Kínában csökken irántuk a kereslet, egyúttal tavaly az elektromos áram felhasználása is a legkevésbé növekedett az elmúlt 30 évben, ez is jelzi, hogy Kína már nem fogja vég nélkül felszívni a nyersanyag-többletet. Legnagyobbat most a réz esett, de az arany is 1080 dollárig süllyedt (közeledik az 1000). A WTI olaj immár csak 48, a Brent 55 dollár.