Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
2018 óta 69-ről 85 százalékra nőtt az aranyba is fektető észak-amerikai vagyonkezelők aránya. Tulajdonképpen a keleti jegybankok leckéjét másolják a nyugati vagyonkezelők.
Tény, hogy látványos az emelkedés és magas az arányszám, a képet azonban árnyalja, hogy a vagyonkezelők még mindig csekély mennyiségű aranyat tartanak a portfóliójukban: 25 százalékuk 1 százaléknál is kevesebbet, mintegy 50 százalékuk 1 százalék körüli mennyiséget, és mindössze 24 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a kezelt eszközökön belül több mint 3 százaléknyi aranyat tart, miközben a jelen gazdasági és geopolitikai környezetben akár 15-20 százaléknyi arany tartása is indokolt lehet - derül ki a Conclude Befektetési Zrt. elemzéséből.
Aranybefektető vagyonkezelők aránya Fotó: gold.org, conclude.hu
A vállalat kiemelte: a World Gold Council (WGC) kérdéseire válaszoló szakmai befektetők többsége az aranyat kiváló portfólió diverzifikáló és kockázatcsökkentő eszköznek gondolja, valamint inflációs fedezetként is tartja.
Az arany versenytársai Fotó: gold.org, conclude.hu Még a profi befektetők sem tudnak mindent az aranyról?
Érdekesség, hogy az amerikai vagyonkezelők 60 százaléka szerint az arany gyengébb hozamot képes produkálni, mint más befektetések. Ezzel szemben a valóság az, hogy az elmúlt 25 évben az arany évi 8-9 százalékos teljesítménye összemérhető volt az S&P500 amerikai részvény index éves átlagos hozamával - írta Juhász Kristóf, a Conclude Befektetési Zrt. vezetője.
A szakértő megjegyzi ezzel összefügésben, hogy az arany dollárban mért árfolyama az idén a magas kamatkörnyezet ellenére már 12 százalékkal emelkedett, egy évvel ezelőtthöz képest pedig 20 százalékos pluszban van, forintban ez még magasabb, 25 százalék. A likviditás kérdése ugyancsak megosztó volt a professzionális befektetőknél, sokuknál visszatartó erőként hat, hogy nem tartják elég forgalomképesnek a sárga nemesfémet. Márpedig az arany fizikai és papírosított formában is olyannyira likvid, hogy a magyar GDP kevesebb mint 1,5 nap alatt megfordul a piacon.
Jóslat Fotó: gold.org, conclude.hu
Az arany 162 milliárd dollárra rúgó átlagos napi forgalma meghaladja az amerikai kincstárjegyekét, és a hosszabb időtávra tartott eszközök között az egyik legnagyobb napi forgalommal bír.
Nem csoda, hogy a 2022-es éveket megelőző 40 évben az egyre csökkenő kamatkörnyezetben „elkényeztetett” befektetési tanácsadók alulértékelik az arany fontosságát a kezelt vagyonokon belül - de már legalább úgy tűnik, hogy még az utolsó előtti pillanatban észbekaptak, és elkezdték másolni az évek óta rekordmennyiségű aranyat vásárló jegybankok példáját - fűzte hozzá a szakértő.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
A tőzsdék jó hangulatban vannak csütörtökön délben, Budapesten azonban a gyorsjelentési szezon első napja előtt visszafogottak a befektetők. A forint is gyengül, 406 közelében jár az euró. Pesszimista az egyik brókercég, mintha túljutott volna a magyar piac a zenitjén az eredménytermelő képesség terén. Újra majdnem százezer a bitcoin.
Idén kereken 10 százalékot erősödött a forint a dollárral szemben – de csütörtök reggelre csak a svájci frankkal szemben tudott vitézkedni a magyar deviza.
A hazai fizetőeszközt az hozta vissza, ami gyengítette: a németországi választási purparlé, amely végül pozitívan zárult. A nemzetközi pénz- és tőkepiacokon vegyes a hangulat. Az európai tőzsdék esnek, szerencsére Budapest kivételével, ahol a BUX-ot csak az OTP húzza vissza. Az olaj és a gáz drágul, a nemesfémek az amerikai-kínai vámtárgyalások pozitív végkimenetelében bízva gyengülnek, ezzel szemben a kriptóknak jó napjuk van.