Tény, hogy látványos az emelkedés és magas az arányszám, a képet azonban árnyalja, hogy a vagyonkezelők még mindig csekély mennyiségű aranyat tartanak a portfóliójukban: 25 százalékuk 1 százaléknál is kevesebbet, mintegy 50 százalékuk 1 százalék körüli mennyiséget, és mindössze 24 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy a kezelt eszközökön belül több mint 3 százaléknyi aranyat tart, miközben a jelen gazdasági és geopolitikai környezetben akár 15-20 százaléknyi arany tartása is indokolt lehet - derül ki a Conclude Befektetési Zrt. elemzéséből.
A vállalat kiemelte: a World Gold Council (WGC) kérdéseire válaszoló szakmai befektetők többsége az aranyat kiváló portfólió diverzifikáló és kockázatcsökkentő eszköznek gondolja, valamint inflációs fedezetként is tartja.
Még a profi befektetők sem tudnak mindent az aranyról?
Érdekesség, hogy az amerikai vagyonkezelők 60 százaléka szerint az arany gyengébb hozamot képes produkálni, mint más befektetések. Ezzel szemben a valóság az, hogy az elmúlt 25 évben az arany évi 8-9 százalékos teljesítménye összemérhető volt az S&P500 amerikai részvény index éves átlagos hozamával - írta Juhász Kristóf, a Conclude Befektetési Zrt. vezetője.
A szakértő megjegyzi ezzel összefügésben, hogy az arany dollárban mért árfolyama az idén a magas kamatkörnyezet ellenére már 12 százalékkal emelkedett, egy évvel ezelőtthöz képest pedig 20 százalékos pluszban van, forintban ez még magasabb, 25 százalék. A likviditás kérdése ugyancsak megosztó volt a professzionális befektetőknél, sokuknál visszatartó erőként hat, hogy nem tartják elég forgalomképesnek a sárga nemesfémet. Márpedig az arany fizikai és papírosított formában is olyannyira likvid, hogy a magyar GDP kevesebb mint 1,5 nap alatt megfordul a piacon.
Az arany 162 milliárd dollárra rúgó átlagos napi forgalma meghaladja az amerikai kincstárjegyekét, és a hosszabb időtávra tartott eszközök között az egyik legnagyobb napi forgalommal bír.
Nem csoda, hogy a 2022-es éveket megelőző 40 évben az egyre csökkenő kamatkörnyezetben „elkényeztetett” befektetési tanácsadók alulértékelik az arany fontosságát a kezelt vagyonokon belül - de már legalább úgy tűnik, hogy még az utolsó előtti pillanatban észbekaptak, és elkezdték másolni az évek óta rekordmennyiségű aranyat vásárló jegybankok példáját - fűzte hozzá a szakértő.