Az európai tőzsdéken szerény emelkedést láthatunk pénteken, a német index 0,2, a francia és a brit 0,1-0,1 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek is 2-3 ezrelékes pluszban vannak, ott csütörtök este nem volt egységes az irány, a technológiai papírok inkább emelkedtek, az ipari részvények inkább süllyedtek. A piacot főleg a vállalati hírek és a gyorsjelentések mozgatták, emiatt nincs markáns irány.
Budapesten a BUX index 1,2 százalékkal megy fel, az OTP Bank 1,6, a Mol 1,1, a Richter 0,7 százalékos drágulása mellett. Eközben a Magyar Telekom 0,4, a Pannergy 1,6 százalékkal lett olcsóbb. Az euró/forint rövid időre átlépte a 404-es határt is. A csúcs 404,40-nél volt délelőtt, jelenleg 403,98 az euró ára.
A nemesfémek süllyednek, az olaj fél százalékkal drágul, az európai földgáz 1,5 százalékkal ment fel.
Mitől van gödörben a forint?
A dollár gyengülése ellenére sem tudott erősödést produkálni a forint csütörtökön. A 400-as szint áttörését követően ugyan próbálkozott párszor az erősödéssel, de hosszabb távon nem tudott sikert elérni, így a 400-as szint fontosabb támaszként is üzemelhet a közeljövőben – véli a K&H Értékpapír.
A Magyar Nemzeti Bank jelezte, hogy akár hosszabb távon is fennmaradhat a jelenlegi kamatkörnyezet, ez pedig némi támogatást nyújthatna a forint számára.
22 havi mélyponton a fizetőeszközünk
A dollár mellett a gyenge európai PMI-adatok is rosszul hathattak a forintra az Erste Befektetési Zrt. szerint.
Az árfolyam 22 havi mélyponton van.
Pénteken piaczárás után jelenti be az S&P hitelminősítő a magyar adósságbesorolás felülvizsgálatának eredményét. Nem várunk változást sem a BBB mínusz besorolásban, sem a stabil kilátásokban – tették hozzá.
A dollárról szól minden?
Az elmúlt hetekben átalakultak a várható kamatpályák a világ nagy régiói között és egyre bonyolultabbak az ok-okozati viszonyok – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja. A közvélemény-kutatások szerint Trump győzelmi esélye nő, és “a vele asszociálható adócsökkentés és vámemelések hatására” a dollár minden más devizához képest komoly erősödésbe kezdett.
Az USA-ban lassítanának a kamatvágás ütemén, míg máshol – többek közt Európában – gyorsítani kényszerülnek ezen. (A magasabb kamat erősíti az adott devizát. Az erősödő dollár rendszerint gyengíti, a gyengülő dollár erősíti a feltörekvő piaci devizákat, köztük a forintot is – lásd a fenti grafikont is.)
6900 dollár lesz az arany?
Akár magasnak is tűnhetne a 2800 dollár/unciás szinthez közelítő aranyárfolyam, de még mindig csak "az általunk tavaly novemberben prognosztizált 40-50 százalékos emelkedés bő felénél járunk” – írja a Conclude Befektetési Zrt. Jó néhány fontos, hosszú távú trendet be lehet azonosítani, amelyek több hullámban akár 6-7 ezer dollár fölé is tolhatják a nemesfém árfolyamát 2030-ra. Ezek a trendek szerintük:
- 1. Dedollarizáció.
- 2. Gazdasági hidegháború.
- 3. Digitális jegybankpénzek bevezetése.
- 4. Az államadósságok “kötelező” elinflálása.
Ezek mind olyan trendek, amelyekből ugyan már kaptunk ízelítőt az elmúlt években, de a java még hátravan – teszik hozzá.
Mi lesz veled, Mercedes?
Továbbra is záporoznak a gyorsjelentések, az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:
- Visszaesett a Mercedes árbevétele és nyeresége is a harmadik negyedévben. Kína gazdasági lassulása súlyosan érintette.
- Felülmúlta a várakozásokat a Sanofi eredménye.
- Kedvező harmadik negyedéves profittal rukkolt elő a Barclays.
- Két számjegyű árbevétel-növekedést ért el a Hermes luxusipari óriás.
- Csalódást keltő nyereséget vár idénre a Kering, a luxuscikkek iránti kereslet visszaesése az ázsiai-csendes-óceáni térségben továbbra is a Guccira nehezedik.
- Kedvező növekedést ért el a Niveát gyártó Beiersdorf idén.
- Vegyes eredményeket jelentett az IBM.
- A vártnál jobban nőtt az Unilever bevétele a harmadik negyedévben.
- Megemelte profitvárakozását az American Airlines a vártnál jobb gyorsjelentését követően.
Mitől száguld a solana?
A jelenleg ötödik számú kriptodeviza, a solana árfolyama egy hét alatt 16,6 százalékkal emelkedett, eközben a Top 10-es kriptók többsége oldalazott vagy csökkent. A SOL/ETH keresztárfolyam minden idők legmagasabb szintjén áll (azaz a solana felülteljesítő az etherhez képest). Az okokról ezt írja a Milk Road blog:
- A solana pénzügyi-gazdasági értéke minden idők legmagasabb szintjén áll, csúcson van például a díjbevételek, forgalmi jutalékok szintje.
- Az aktív solana-címek (pénztárcák) száma is minden idők legmagasabb értékét mutatja.
- A fő kontextus, az alapvető ok azonban a mémérmék mániája. A decentralizált tőzsdéken (DEX-ek) a solana-alapú kereskedési volumen 77,8 százalékát ezek adják, és csak 24 óra alatt több mint 40 ezer új token jött létre a Solana blokkláncon.
Dánia durva kriptóadót tervez
A még nem realizált kriptodeviza-nyereségek – lényegében a vagyon – megadóztatását tervezi Dánia, bár a jogszabályt még nem fogadták el. A terv hatalmas felhasználói tiltakozást váltott ki a kriptós közösségben.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.