15:38
Határozott emelkedéssel kezdte a hetet a New York-i tőzsde is, miközben maradt az általános jó hangulat az európai részvénypiacokon. Ritkaság számba megy, hogy a Dow Jones ipari átlagindex mind a 30 részvénye drágulással indította a kereskedést. A pénzügyi szektor nagyon jól teljesít és jelentős emelkedésben állnak a nagyobb technológiai részvények. Az Apple papírok, történetük során először átlépték az 500 dollárt. Az amerikai kőolaj áttörte a 100 dolláros szintet, de az arany továbbra is sikertelenül birkózik 1730 dollár körül. Az olaj annak ellenére drágult, hogy a dollár erősödött az euróval szemben, az EUR/USD 1,3240 környékére csúszott vissza.
Folytatódott a forint erősödése, a hazai deviza az euróval szembeni 290-es szintet ostromolja felülről. A BÉT is jól teljesít, elsősorban a bankpapírok drágulnak. Az OTP több mint 2, az FHB 3 százalékos drágulást mutat. Folyamatosan frissülő árfolyamokat itt talál.14:00
Még mindig tart az emelkedés a legtöbb piacon az amerikai tőzsdenyitás előtt másfél órával. Az EUR/USD gyakorlatilag odafagyott az 1,3250-hez, a forint még tovább erősödött, az euró árfolyama 290 forint felé közelít és a BÉT is tartja 1 százalék fölötti előnyét. A magyar piacnak valószínűleg az is jót tett, hogy Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés tavaszi időszakának nyitányaként tartott napirend előtti felszólalásában megerősítette a kormány elkötelezettségét a megegyezésre a nemzetközi szervezetekkel.
A nyersanyagpiacokon is folytatódott az erősödés, az amerikai WTI könnyűolaj már csak néhány centtel van 100 dollár alatt és támaszt talált az arany is. Az olajpiacot támogatják az Iránnal szembeni újabb embargós hírek, amelyek szerint jelentős mennyiségű olajtankert irányítanak át a tulajdonosaik, illetve üzemeltetőik iráni kikötőkből más desztinációk felé. Friss árfolyamokat itt talál.
11:50
Kétségbeesés Görögországban – öröm a piacokon
Erősödéssel fogadták az ázsiai tőzsdék a hírt, hogy a görög parlament éjjel megszavazta az EU/IMF által elvárt megszorításokat. A megszorító csomag társadalomra gyakorolt hatása ugyanakkor brutális. Ez sorban az ötödik megszorítás két éven belül és a legtöbb elemző szerint ezzel a tűrőképessége határára érkezett a görög társadalom. A hírtelevíziók beszámolói szerint súlyos zavargások kezdődtek Athén belvárosában, több tízezer ember részvételével.
A lángoló belvárosi épületek, a Molotov-koktélok, a könnygázzal telített utcák képei azonban egyelőre nem hatották meg a befektetőket, akik úgy tűnik, igyekszenek mindent kipréselni az átmeneti jó hangulatból. A nyugat-európai részvénypiacok határozott, 1 százalék körüli emelkedéssel nyitottak. Az előny azonban egy óra elteltével olvadni kezdett, mostanra 0,5 százalék köré csökkent a tőzsdék előnye. Az euró piaca meglehetősen határozatlanul reagált a görög hírre, az EUR/USD elég idegesen mozgott kora reggel, most pedig nagyjából ugyanott áll, mint hajnalban, az 1,3250-es szint környékén. A nyersanyag árak hajnali szintjükön toporognak, az aranyat 1730, az amerikai könnyűolajat 99,50 dollár körül jegyzik.
Felülteljesít a magyar piac
A forint a többi térségi és feltörekvő devizával együtt erősödik az euróval szemben. A hazai deviza felülteljesítő, reggel óta több mint 1 százalékkal erősödött az európai közös pénzhez képest. A lengyel zloty és a cseh korona 0,6 százalék körül, a török líra még ennél is kisebb mértékben erősödött. Igaz pénteken a magyar forint volt alulteljesítő. Az euró 291 forint alá került késő délelőttre, míg kora reggel 293 forint fölött jegyezték.
A budapesti tőzsde is jobban teljesít, mint az európai átlag, a BUX 1,2 százalékos emelkedésben áll, a vezető részvények erősödnek, az OTP 1,8, a Mol 0,9 százalékos drágulást mutat a pénteki záráshoz képest. A magyar piac elsősorban a nemzetközi hangulatra reagál, a nemzetközi szervezetekkel való tárgyalásokkal kapcsolatban továbbra is általános a vélekedés, hogy ha nem történik semmi rendkívüli, akkor azok sikere garantált.
Újabb felhők Ázsia fölött
Figyelmeztető jelek érkeztek ugyanakkor az ázsiai térségből. A világ harmadik legnagyobb gazdasága, a japán a tavalyi utolsó negyedévben 2,8 százalékkal gyengült év/év alapon. A kommentárok szerint ebben ugyan fontos szerepet játszott a tavaly márciusi cunami és atomkatasztrófa, valamint a thaiföldi áradások, de ennél tartósabb hatása lehet a külpiacokon tapasztalható lassulásnak és kereslet-visszaesésnek. A másik intő jel, hogy az egyik kínai városban máris felfüggesztették a néhány napja bejelentett lakásvásárlási támogatást, miután további súlyos hitel-visszafizetési gondokkal néz szembe a tartomány. A hír erősítette azt a félelmet, hogy a kínai és hong kongi ingatlanpiac túlfűtött és súlyos adósságproblémával küzd, részben a lakosok, részben az önkormányzatok részéről.
Jelentős bizonytalanság jöhet
Nemcsak az ázsiai gazdaságokkal, hanem a folyamatban levő európai válsággal kapcsolatos aggodalom is lehúzhatja a kereskedés hangulatát. Sem a tőzsdék, sem a nyersanyagok, sem az EUR/USD nem mutatott a görög megegyezés óta olyan mértékű emelkedést, ami tartós korrekcióra utalt volna. A legtöbb szakértő szerint nagyon kétséges a görög megszorítások sikere. Az a csomag, amit éjjel megszavazott az athéni parlament, eltörpül amellett az adósság mellett, ami már terheli Athént. A görögök sorsa egyelőre kilátástalan. A nagy feladat most az, hogy a majdnem biztos csődöt tereljék korlátok közé, ahelyett, hogy a pénzpiaci szabadesés dominó-effektust indítson el az európai (vagy tágabb) pénzügyi szektorban.