Több napos szakadatlan emelkedés után ma egy kis korrekció követett következett be, a nemzetközi tőzsdék többsége szerény mínuszban van. A német vezető index 0,7, a francia 0,5 százalékkal csökkent a nap végéig, Londonban minimális emelkedés volt. Az amerikai indexek is 0,2-0,4 százalékos mínuszban vannak.
A lengyel tőzsde felülteljesítő volt, 1,6 százalékkal emelkedett a WIG 20 index. A BUX is pluszban zárt, de csak 0,4 százalékkal ment fel. Ez annak fényében eléggé szerény teljesítmény, hogy mind a három nagy cégünk ma tette közzé gyorsjelentését, és ezeket igen pozitívan fogadták az elemzők. (Erről délelőtti tőzsdetudósításunkban írtunk.)
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Az OTP végül 0,7 százalékkal süllyedt, a Magyar Telekom stagnált. A Mol és a Richter egyaránt 1,4 százalékos pluszban búcsúzott. A forint stabil volt, az euró 358,50. Ismét gyengült a dollár, az euró már 1,1880 dollárt ér. Pluszban az arany és az ezüst, esik az olaj. Megállt a bitcoin száguldása, a kriptodeviza 15 500 dollár körül jár.
A tőzsdének mégis jó a megosztottság?
Továbbra is Joe Biden tűnik esélyesebbnek, de hosszú jogi vitákra kell felkészülni, mivel Donald Trump óvásokat nyújt be mindenütt, ahol csak rosszul áll.
Eközben a republikánusok úgy tűnik, hogy megtartják az irányítást a szenátus felett. A piacok sokféle politikai rezsim alatt emelkedtek már, de a jelek szerint az a legjobb időszak nekik, amikor a washingtoni kormányzás megosztott. Ekkor az államnak csak korlátozott lehetőségei vannak a jogszabályok olyan átfogó változtatásaira, amelyek nagyon érzékeny iparágakat érintenének – idézi a Bloomberg.com Jeffrey Kleintop, Charles Schwab stratégáját.
Kövesse az amerikai elnökválasztás alakulását oldalunkon! További cikkeink »»»
Nagyot esett az amerikai munkanélküliség
A nem-mezőgazdasági foglalkoztatottak száma az USA-ban októberben a várt 580 ezerrel és a megelőző havi 672 ezerrel szemben 638 ezer fővel bővült.
A munkanélküliségi ráta 6,9 százalékra esett a várt 7,6 százalékkal szemben. Ezzel kifejezetten jónak mondhatók az októberi adatok, ami egyelőre azt mutatja, hogy tovább tart a gazdasági felzárkózás az USA-ban. A kérdés az, hogy a koronavírus újabb hulláma mennyire hozhat változást ebben a trendben – írja az Erste Befektetési Zrt.
Vírusfélelmek az olajpiacon
Pénteken ismét csökkent a kőolaj ára, mivel a Covid-19 esetek megugrása miatt új korlátozó intézkedésektől tartanak az Egyesült Államokban is. Ez az olaj keresletét is visszavetheti. Hasonló aggályok vannak Európával és Oroszországgal kapcsolatban is, ahol a fertőzési görbe szintén drámai. A WTI 3,9, a Brent 3,4 százalékos mínuszban van.
Az euróövezet és az Egyesült Királyság gazdasága ismét zsugorodni fog ebben a negyedévben. A közegészségügyi intézkedések különösen a szolgáltató szektort sújtják. Az olajat a héten visszafogta az a felfogás is, hogy a szoros választási eredmény megakadályozza az USA gazdaságának segítésére egy átfogó és hatékony fiskális ösztönző csomag gyors elfogadását.
De az olaj ára függhet attól is, hogy az OPEC-országok és Oroszország hajlandó-e csökkenteni a napi közel kétmillió hordós termelésnövelést, amelyet január 1-re terveznek. (Erről még a nyáron döntöttek.)
Jól mennek a zöld részvények
Biden győzelmét valószínűsítve nagy lendületbe jöttek az elmúlt napokban a zöld részvények – írja a KBC Equitas.
A zöldenergia részvényeket tömörítő Ishares Global Clean Energy ETF például 12 százalékot emelkedett a szerdai mélypont óta, és az elektromos járműgyártással foglalkozó vállalatok részvényei is meredeken emelkednek. Különösen nagyot megy a héten az Xpeng és a Nio, de a Tesla árfolyama is 13 százalékot emelkedett négy nap alatt.
Nagyot bukott az Uber, a Virgin
Az Uber 1,09 milliárd dollárt égetett el a negyedév során, alig valamivel kevesebbet, mint az előző negyedévben. A részvény mégis 5,6 százalékos pluszba ment, vélhetően azért, mert az Uber Eats élelmiszer-házhoz szállítás forgalma szépen bővült (23 százalékkal egyedév/negyedév alapon, duplázott év/év összehasonlításban).
Kilenc százalékkal zuhan az Electronic Arts részvénye, a Sims vagy a Fifa játéksorozatokról is ismert cég jóval kisebb bevételt jelentett a vártnál. A prognózisoknál nagyobb veszteséget ért el Richard Branson milliárdos űrvállalkozása, a Virgin Galactic, 0,34 dollárt részvényenként az elemzők által várt 0,264 dollárral szemben. A részvény három százalékos mínuszban van.