Vegyesen zárták a múlt hetet az amerikai részvényindexek, míg az S&P 500-as és a Nasdaq Composite erősödött, addig a Dow Jones gyengült. Hasonló volt a helyzet ma reggel Ázsiában, ahol a sanghaji és a hongkongi járt pluszban, a japán viszont mínuszban. Európa viszont már egyöntetűen kizöldült. Az amerikai piacokon ma az Elnökök Napja miatt nem lesz kereskedés.
Az aranyat kissé lenyomta, hogy a vele általában ellentétesen mozgó amerikai dollár erősödött, a sárga nemesfém unciájáért (1 uncia=31,1035 gramm) ma kora délelőtt 1585 dollárt kellett fizetni.
Az olajárak a múlt heti szintjeiknél valamennyivel feljebb, a Brent típusú 57, míg az észak-amerikai könnyűfajta (WTI) 52 dollár felett kezdte a hetet – meg is fordult a hazai üzemanyagárak egy hónapja lassuló trendje, szerdától már drágábban tankolhatunk.
A forint meg az euróval szemben a 335-ös szinthez közel járt, ami kapcsán egyre inkább úgy tűnik, hogy Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke sikeresen beszélte le a hazai fizetőeszközt a 340-es történelmi rekordszintről.
Összegyűjtöttük, mi mozgathatja a pénz- és tőkepiacokat a héten, illetve ma.
1. Kínai fejlemények
Fontos intézkedéseket hozott ma hajnalban a pekingi jegybank. Egyrészt 200 milliárd jüan (28,6 milliárd dollár) értékben növelte a középtávú likviditást, másrészt csökkentette a referenciakamatát, 3,25-ről 3,15 százalékra, ez 2017. óta a legalacsonyabb szint. A beavatkozás mértéke az Equilor Befektetési Zrt. értékelése szerint megfelelt az előzetes várakozásoknak, s a koronavírus miatt további lépések várhatók, a Commerzbank kínai elemzője úgy véli, a 10 éves referenciahozam a következő hetekben 2,94-ről 2,8 százalékra mehet le.
Szükség is van a kínai gazdaság élénkítésére, hiszen a járvány miatt az első fél évben több mint 10, az év egészében 5 százalékkal eshetnek az autóértékesítések a világ legnépesebb országában. Legalábbis ezt prognosztizálja az autógyártók szakmai képviselete arra az esetre, ha április előtt sikerülne megállítani a vírus terjedését. Ha viszont nem, akkor a zuhanás még ennél is nagyobb lehet.
2. Irányadó makrogazdasági adatok
A koronavírus várható hatásai miatt kísérheti kiemelt figyelem a következő hetekben, hónapokban a világ más tájain napvilágot látó gazdasági adatokat. Az Egyesült Államokból érkezők közül szerdán a lakáspiaci számok, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jegyzőkönyve, csütörtökön a munkaerőpiaci adatok, pénteken a feldolgozóipari és szolgáltató szektori beszerzési menedzser indexek lehetnek érdekesek. Németországból kedden a ZEW, míg pénteken az unió legerősebb államának feldolgozóipari és szolgáltató szektori beszerzési menedzser indexei mozgathatják a piacokat.
3. Recesszió-közelben Japán
Az elemzők által várt 3,8-cal szemben 6,3 százalékkal lett alacsonyabb a távol-keleti szigetország GDP-je 2019 negyedik negyedében, mint a harmadikban, miután a gyengülő globális kereslet mellett a forgalmi adó növelésének negatív hatása a feltételezettnél súlyosabb lett. S az elemzők szerint a tendencia az idei első három hónapra is kitarthat, amivel hivatalosan is recesszióba kerülne a japán gazdaság. Hogy a lassulás megfékezze, az ország miniszterelnöke két hónapja jelentett be fiskális ösztönző csomagot, ám a mostani adat alapján nem kizárt, hogy további stimulusra lesz szükség.
4. Sorjázó vállalati gyorsjelentések
A nagyobb amerikai cégek közül a héten a Walmart, a Newmont Mining, a HP és a Berkshire Hathaway előző negyedévi adatai lehetnek érdekesek, míg a Németországból érkezők közül a Deutsche Börse, a Covestro, a Deutsche Telekom, a Fresenius, az MTU Aero Engines, valamint az Allianz jelentései.
5. Elkelt az OTP szlovák leánya
Szlovák lapinformációk szerint a belga KBC-csoporthoz tartozó, prágai székhelyű CSOB vásárolhatja meg az OTP Banka Slovenskót. A vételár a hitelintézet marginális, 1,8 százalékos piaci részesedése és alacsony jövedelmezősége miatt azonban csak a könyv szerinti érték alatt lehet. Az OTP Bank 2002 óta van jelen Szlovákiában 62 fiókból álló hálózatával. Ottani leánybankja 2016-2018 között veszteséges volt, s bár 2019 első kilenc hónapját már nyereséggel zárta, az mindössze a 0,6 százalékát tette ki az OTP-csoport profitjának.
6. Nagyot nőtt az Alteo profitja
Az adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredménye (ebitda) 2019-ben 3,78 milliárd forintot érte el, ez több mint a duplája a 2018-asnak. Árbevétele is jelentősen, az egy évvel korábbinál 37 százalékkal lett magasabb, közel 25,6 milliárd. A kedvező pénzügyi eredmények mellett rendkívül aktív tőkepiaci jelenlét, valamint erőteljes portfólióbővülés jellemezte a társaság múlt évét, amellyel együtt sikeresen le is zárult a 2016-os részvénykibocsátás óta eltelt befektetési időszak – közölte a társaság a tavalyi évre vonatkozó, nem auditált pénzügyi eredményeit összegző befektetői prezentációjában. A hírre az Alteo-részvények nemigen reagáltak, árfolyamuk a tőzsdenyitást követő órában mindössze 0,5 százalékkal haladták meg a pénteki záró értéküket.