Tegnap feszült várakozással telt a nap, elsősorban az olajpiac szempontjából tartották döntőnek, mi lesz az esti döntés: az amerikai elnök kilép-e az Iránnal kötött nukleáris megállapodásból, és ha igen, milyen további következmények lehetnek. Először ugyan volt egy kis reménykedés, melynek során vissza is esett az olajár, de aztán a lehető legrosszabb forgatókönyv valósult meg: nemcsak, hogy kivonul Amerika a szerződésből, de a szankciókat is rögtön újraindítja.
Jóllehet a többi aláíró fél fenntartaná a szerződést, így ők értelemszerűen szankciókat sem akarnak, azonban sok, Iránnal kapcsolatban álló cégükre is vonatkozhatnak az amerikai korlátozások. Irán ugyan feltehetően el tudja majd adni olaját Iránnak, sőt Európának is, de esetleg kisebb mennyiségben, mint eddig, és gazdaságának más ágait is sújthatják a korlátozások.
A Brent típusú olaj mindenesetre nagyot ugrott: 77 dollárig szaladt fel, miközben az amerikai könnyűolaj, a WTI 71 dollárt ért el. Mondani sem kell, hogy ezek újabb csúcsok azóta, hogy 2014-ben hirtelen leesett az olajár az akkori 100 dollár körüli szintekről.
Ugyancsak erősödött a dollár, jóllehet ez a folyamat pár hete folyamatosan zajlik: egy euró már csak 1,1825 dollárt ér, igaz, ezzel még mindig csak idén elvesztett értékét szerezte vissza. Erősen gyengélkedik a forint: 315,20-315,50 között mozog, ezzel idei leggyengébb értékét is elérte, ugyanakkor a másfél éve fennálló sávból nem lépett ki.
Euró/dollár |
A tőzsdék egyelőre nem tudják, mit kezdjenek a helyzettel, Amerikában először estek az indexek a bejelentés után, de aztán csak mérsékelt elmozdulással zártak. Az S&P 500 index mozgása a február elején indult nagy kilengések után egyre inkább beszűkül, a grafikonon egy háromszög is kirajzolódik, ugyanakkor a kékkel jelölt 50 napos és a pirossal jelölt 200 napos mozgóátlag is határt szab neki két irányból.
S&P 500 |
A hazai piac is alig mozdul, az OTP befektetői vélhetően a holnapi negyedéves jelentést várják, utána az lesz a döntő kérdés, hogy a most 10 700 forinton álló papír vissza tud-e kapaszkodni a kulcsszint, 11 ezer forint fölé.
A kisebb papírok piacán némi esés észlelhető: a Nordtelekom 4 százalékkal 47 forintig csökken, a Futuraqua 6 százalékkal 53 forintig gyengül.