A pénteken közzétett amerikai inflációs adat magas volt, de megfelelt az elemzői várakozásoknak, így folytatódott a részvénypiaci emelkedés. Az optimizmus a mai európai kereskedésben is kitart, a német index 1,0, a francia 0,5, a brit 0,2 százalékkal megy fel.
Pedig a héten jegybanki szigorítások várhatók, és az egyéb kockázatok is számosak, mint az omikron variáns gyors terjedése, a kínai Evergrande most már biztosnak látszó csődje vagy az orosz-ukrán feszültség. De úgy látszik, a tőzsdéket mindez most kevésbé érdekli. Az amerikai határidős indexek is 0,3 százalék körüli pluszban vannak.
Itthon a BUX indexet az OTP 0,6 és a Richter 0,8 százalékos emelkedése húzza felfelé, míg főleg a Mol 0,2 százalékos esése lefelé. Az index így végül 0,4 százalékkal emelkedik. A Telekom 0,4, a 4iG 4,2 százalékkal kerül kevesebbe, mint pénteken.
Az euró/forint 366,0, mintegy hatvan fillérrel magasabban áll a péntek estinél. Az árupiacok csendesek, az olaj szerény pluszban van.
Baljós jelek a forint ábráján
“Nem tud érdemben erősödni a forint, ez nem túl jó előjel” a hazai és amerikai kamatdöntő ülések előtt – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
Egy negatív korrekcióhoz a 30 napos mozgóátlagot kellene letörni, amely jelenleg 364,47-nél található. Várakozásunk szerint holnap 30 bázisponttal emeli az MNB az alapkamatot, de a lépés pozitív hatását teljesen el is tüntetheti a Fed szerda este, ha fontos bejelentéseket tesz, és szigorodik a kommunikációja.
375 lesz az euró?
Az euró/forint kitört az egy éves konszolidációs szakasz után, ezt követően emelkedni kezdett, de “közbülső akadályba ütközött” 372,00-nél – írja az FXStreet a Société Générale közgazdászaira hivatkozva. A visszalépés ellenére ismét a 375,00-s szint felé haladhat tovább.
A novemberi 358,50-es mélypont rövid távú támasz lehet, de nagy csökkenés nem várható. Csak a 358,50 alá eső törés jelentene mélyebb süllyedést – írja a technikai elemzés.
Az infláció és a jegybankok hete
A héten Európából érkeznek inflációs számok, amik befolyásolhatják a hangulatot, ráadásul szerdán a Fed, csütörtökön az EKB, nálunk pedig holnap az MNB tart kamatdöntő ülést. Lehet, hogy addig a tőkepiacok óvatosak maradnak.
Újabb elképesztő adat a pénzromlásról
Egy inflációs adat meg is jött, novemberben a német nagykereskedelmi árak 16,6 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Ez az az adatgyűjtés 1962-es kezdete óta a legnagyobb éves emelkedés, és arra enged következtetni, hogy a fogyasztói árak emelkedése is tovább gyorsulhatott.
Az árakra a legnagyobb hatással az olajtermékek voltak (62,4 százalékkal emelkedtek), de az ellátási láncok szűk keresztmetszetei is nyomást gyakoroltak.
Melyik jegybanktól mit várnak?
Az Erste Befektetési Zrt. gyűjtése szerint a következő jegybanki intézkedések várhatók a közeljövőben:
- Itthon kedden alapkamat-emelésre számíthatunk, 2,1 százalékról 2,4-re.
- De mivel az egyhetes magyarországi betéti ráta az effektív kamatráta, ezért inkább annak csütörtöki kamata lehet izgalmas. Itt az elemzők újabb 20 bázisponttal 3,5 százalékra emelkedő kamatot várnak.
- A Fed kedd-szerdai ülésén dönthetnek a mennyiségi lazítás gyorsított kivezetéséről, havi 15 milliárd helyett 30 milliárddal csökkenhetnek. Így már márciusra eltűnne a QE.
- Az EKB a PEPP programot márciusra kivezetheti, a normál eszközvásárlási programot (APP) 20-ról 40 milliárd euróra emelheti.
- A cseh jegybank elnöke szerint a december 22-i ülésen 25 vagy 50 bázisponttal emelhetik meg a kamatot az infláció miatt.
- A lengyel jegybank 50 bázispontos emelésre készülhet januárban.
Terjeszkedik a Duna House
A Duna House Group december 10-én akvizíciós megállapodást írta alá, amelynek értelmében 70 százalékos tulajdonrészt szerzett az olasz HGroup cégcsoportban. Opciós lehetőségekkel akár 100 százalékra is nőhet a részesedése az olasz cégcsoportban – közölte a hazai ingatlancég. Közleménye szerint:
A mostani akvizíció egy rendkívül fontos mérföldkő a Duna House Group történetében, hiszen piaci jelenlétet biztosít Európa egyik legnagyobb országában, jelentősen növelve ezzel méretünket és profittermelő képességünket.
Jó, ha stagnálnak a kriptodevizák
A hétvégén a kriptodevizák sokáig lefelé csorogtak, majd jött egy kisebb élénkülés. Vasárnap este újra átlépte az 50 ezer dolláros határt a bitcoin és 4170 volt az ether. Reggelre azonban visszaestek, most 48 880, illetve 3998 az áruk.
Kriptodeviza a Times Square-en
Ritkán látni ekkora reklámot és felhajtást egy kriptideviza körül, a Coinbase májusi kibocsátása volt még ilyen, amikor az egyik legforgalmasabb new yorki sugárúton is foglalták a reklámhelyeket.
Most az ENS (Ethereum Name Service) “.eth” végződésű új domain-neveket árul a kriptodeviza-rajongók és a web3-ban (decentralizált internetben) bízó más szereplők számára. A nevekhez azonban nemcsak weboldalt, hanem kriptodeviza-pénzárcát, NFT-t és más információkat is hozzá lehet kapcsolni.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.