Az utolsó 2-3 hónapban minden felfordult az amerikai tőzsdéken, noha aki nem a részvényeket vizsgálja, csak az indexeket, azt látja, hogy töretlen az emelkedés, különösen Donald Trump elnökké választása óta. Az S&P 500 index megdöntötte 2190 pontos idei korábbi csúcsát, sőt tegnap begyorsult: 30 ponttal 2240 pontig emelkedett.
S&P 500, 20 év |
Az index teljesítménye egyébként is hibátlan az elmúlt közel 8 évre visszamenően: a válságban elért 660 pontos mélypontról pár év alatt elérte a 2000-ben és 2007-ben beállított korábbi, 1550 pont körüli tetőket, majd 3 évvel ezelőtt kitört a 13 éves bázisból, és az emelkedő trend azóta is tart.
Az utolsó 3 évben a vezetők leginkább a nagy internetes cégek voltak, köztük a Facebook, az Amazon, a Netflix és a Google, kezdőbetűikből meg is alkották a FANG mozaikszót, amivel a vezető négyesre lehet utalni. Nos, a Netflix kivételével megrekedtek a papírok, grafikonjaik nem mutatnak jól pláne ahhoz képest, hogy az indexek közben csúcsra törnek.
A legrosszabb képet a Facebook nyújtja: sok év után először tartósan a 200 napos mozgóátlag alatt tartózkodik. Persze ettől még hatalmas nyerőben van, aki akár csak 2-3 éve vette meg a részvényt, de a trend mégis elakadni látszik.
A Google és az Amazon egy fokkal jobban festenek, de mindkettőnél megfigyelhető, hogy kezdenek felülről rátapadni a 200 napos mozgóátlagra, és az is, hogy az elmúlt egy évben összességében az Amazonnál már csak mérsékelt volt az emelkedés, a Google pedig egyenesen ugyanott van 770 dolláron, ahol egy évvel ezelőtt.
Felvetődik a kérdés, hogy ha a korábbi vezetők így kifáradtak, akkor mi viszi az égbe a piacot? Több jól teljesítő szektor is van, de most kiemelnénk egyet, ahol első látásra nagyon szép, de a 10 évvel ezelőtti összehasonlítás alapján ijesztő kép bontakozik ki. Ez a pénzügyi szektor, ahol az alacsony kamatok időszakában nem igazán indokolt a hegymenet, de valamiért nagyon rákaptak egyes papírokra a befektetők.
Közülük az egyik legnagyobb a JP Morgan, ami az elnökválasztás után 70 dollárnál megvadult, és amint a grafikon fölötti RSI ábra is mutatja, rendkívül túlvetté vált, és ez az állapot azóta is fennmaradt. Ritka eset egy ilyen nagy cég részvényénél, hogy egy hónapon át 70 fölött maradjon az RSI értéke, ez bizony már valamiféle mániára utalhat.
JP Morgan |
Ennél is durvább a helyzet a Goldman Sachs esetében, melynek már az év korábbi részében is egy szép lassú emelkedő trendje volt, de az elnökválasztás utáni napokban olyat menetelt, hogy az RSI értéke 90-ig kúszott, ami kifejezetten ritkaság. Korrekció azonban nem jött, csak egy kis oldalazás, majd újabb hegymenet, az extrém túlvettség pedig megmaradt. Hasonló a helyzet még néhány papír, például a Morgan Stanley esetében is.
Goldman Sachs |
A pénzügyi szektor papírjainak ilyen megvadulására 10 éve került sor, akkor jött a válság, amit maguk az említett intézmények okoztak a fedezetlen jelzáloghitelek értékpapírosított változatának felvásárlásával. Most feltehetően nincs ilyen csontváz a szekrényben, de óvatosságra intő jel ebben a szektorban a mánia eluralkodása.