A forint továbbra sem örvendezteti meg azokat, akik a karácsonyi szezonban külföldre, például Bécsbe látogatnának. A magyar deviza ugyanis gyenge. Kora reggel az euró 413 forint felett volt, a dollár 393 forint alatt kezdte a napot. Késő délelőtt pedig az euróval 412,5 forinton, a dollárral 392 forintért adták a devizapiacon.
Közben a budapesti börzén csütörtökön a kereskedés indulása után némi plusz jött össze. A BUX nem sokkal dél előtt 0,2 százalékos emelkedést mutatott.
A vezető papírok közül a Magyar Telekom állt ekkor a legjobban, a távközlési papír 0,9 százalékos emelkedésnél járt. Az OTP 0,4, a Mol 0,2 százalékos többletet ért el eddig, miközben a Richter 0,6 százalékkal gyengült.
Meglepően jó hírek érkeztek Európából a franciaországi helyzet ellenére
Ahogy az várható volt, az európai tőzsdék vegyesen nyitottak a franciaországi kormány bukása után. A regionális Stoxx-600 index a nyitás után mínuszban volt, majd feltámadt és a délelőtt derekára 0,3 százalékos pluszt szedett össze. Az utazási szektor és a banki részvények vezették az emelkedést, miközben az ipari és egészségügyi ágazat cégeinek részvényárfolyamai lefelé vették az irányt.
Meglepő módon a francia CAC-40 tőzsdeindex is gyorsan kilábalt a nyitás utáni süllyedésből és 0,5 százalékos pluszba került. Ezzel november közepe óta nem látott szintre erősödött. Még a szerdán, a kormányválság nyomán gyengülő euró is 0,25 százalékkal erősödni tudott a dollárral szemben. A szakértők úgy látják, hogy az új költségvetés hiányában az idei marad érvényben 2025-ben is, így nem fenyeget valamiféle pénzügyi összeomlás Franciaországban.
Csak egy szám a 100 ezer dollár
Az amerikai tőzsdéken jól alakult a szerdai kereskedés. A Nasdaq és az S&P 500 a korábbi rekordja fölé került, a Dow pedig először zárt 45 ezer pont felett. A Reuters azt emelte ki a hírek közül, hogy a Bitcoin az ázsiai kereskedésben csütörtök reggel elérte a 103,4 ezer dolláros értéket.
„A nap végén ez csak egy szám” – mondta Geoff Kendrick, a Standard Chartered elemzője, arra utalva, hogy nem kell túlértékelni a drágulást. Igaz, a 100 ezres szint elérése jól hangzik.
A magyarázat Donald Trump újabb sajátos vezetői jelöléséből fakad. Az USA megválasztott elnöke ugyanis Paul Atkinst, a kriptovaluták egyik ismert támogatóját javasolta az amerikai pénzügyi felügyelet, az SEC elnökének posztjára. Kendrick azért megjegyezte azt is, hogy ez a szám azért jöhetett össze, mert a kriptokereskedelem intézményesült az elmúlt időszakban.
Ázsiába visszatért a nyugalom
Az ázsiai tőzsdéken keskeny sávban folyt a kereskedés szerdán, annak ellenére, hogy a francia kormány szerdán elvesztette a bizalmi szavazást, amire 1962 óta nem volt példa – derült ki a Nikkei Asia beszámolójából. A dél-koreai szükségállapot kihirdetése, majd visszavonása nyomán a pénzpiaci szereplők hallgattak azokra a felszólításokra, miszerint őrizzék meg a hidegvérüket. Az euró és a dél-korai von kissé gyengült a politikai események nyomán.
A kínai állami hírügynökség, a Xinhua egy sor cikket jelentetett meg a jövő heti Economic Work Conference (CEWC) tanácskozás előtt. Várakozások szerint a résztvevők 4,5-5 százalékos GDP- növekedési célt határoznak majd meg 2025-re, a költségvetési hiányt pedig a GDP 3,5-4 százalékára fogják belőni. A cikkek azt sugallták, hogy a pekingi vezetés a jövőben nyitottabb lehet a fogyasztás vezérelte gazdasági növekedést célzó stratégia követésére.
A szingapúri Strait Simes index továbbra is az ázsiai tőzsdei kereskedés idei nyertese, összesen 18 százalékos emelkedéssel bő 11 hónap alatt. A jókedvet ezúttal a Robinhood Markets tőketársaság erősítette meg, amely jövőre ázsiai terjeszkedést tervez, amihez a szigetállamban hoz létre központot. Összességében az MSCI ázsiai–csendes-óceáni kompozit indexe 0,2 százalékkal morzsolódott le, miután a hongkongi eladásokat ellensúlyozta az ausztráliai és a japán erősödés. A tokiói Nikkei háromhetes csúcsra emelkedett, mindössze 0,3 százalékos növekedéssel. A hongkongi Hang Seng 1,1 százalékot ment le a Reuters összefoglalója szerint.
Jöhet az újabb kamatcsökkentés az Egyesült Államokban
Jerome Powell, a Fed elnöke a New York Times rendezvényén szerdán kiegyensúlyozott kommenttel erősítette meg a befektetők várakozását, miszerint decemberben tovább mérsékelheti a hitelköltségeket a Fed. Powell úgy látja, hogy a gazdaság jó állapotban van, de arra célzott, hogy a Fed-kamatnak semlegesnek kell lennie. Más szóval se nem ösztönzőnek, se nem restriktívnek a gazdaság nézőpontjából.
Ezek a megjegyzések nem változtattak azon, hogy a piaci szereplők további kamatcsökkentést várnak az amerikai jegybanktól decemberben.
Ugyanakkor a korábbi várakozásoknál erősebbnek tűnő amerikai gazdaság abba az irányba terhelheti a Fed döntéshozóit, hogy „ne kapkodják el” a hitelköltségek enyhítését. „Van még benzin a tankban decemberre és 2025 elejére” – mondta Tony Pasquariello, a Goldman Sachs hedge fund-menedzsere.
A szakértő szerint, ha bejönnek a piaci várakozások az USA gazdasági növekedésével, a Fed kamatcsökkentésével és technológiai fejlődéssel kapcsolatban, akkor együtt vannak azok az elemek, amelyek amellett szólnak, hogy folytatódjon a tőzsdei rali.
Álmos hangulatban folyik a kereskedés az energiapiacokon
Ami a nyersanyagpiacokat illeti, a tőzsdei kereskedők az OPEC+ ülésére várnak, amelyen várakozásaik szerint meghosszabbítják az Oroszországgal és más olajtermelőkkel kibővült kartellhez tartozó országok kitermelési korlátozásait. A Brent és a WTI jegyzése lényegében nem változott. Az előbbi 72,3 dollár/hordó, az utóbbi 68,5 dollár/hordó körül alakult, elhanyagolhatóan ingadozva negatív vagy pozitív irányba.
A földgáz ára a hollandiai energiatőzsdén lefelé araszolt a 49 euró/MWh-s 13 havi magasságból, miután melegebbre, szelesebbre változott az idő. Európa északnyugati részében a szél sebessége december elején lehetővé teheti a gázalapú áramtermelés csökkentését. Az ellátás stabil, bár a készletek a tavaly ilyenkor mért 94,2 százalékos szint helyett csak 84,7 százalékon állnak. Szerda délelőtt a 47 euró/MWh-s szint felé morzsolódott le a gáz ára.
Az arany piacán sincsenek változások egy ideje. Mintha a befektetők arra várnának, hogy történjen valami, amire vásárlásokkal vagy eladásokkal reagálhatnak. Akik azt szeretnék, hogy nőjön a sárga fém ára, azoknak be kell érniük korábbi nyereségeikkel, ha jól spekuláltak. Az arany ára unciánként kicsit 2650 dollár körül alakult szerdán délelőtt.
(Források: Reuters, CNBC, Yahoo Finance, Asia Nikkei)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.