Kijevi árus (illusztráció, fotó: Pixabay) |
A kriptodevizák előtt sokak szerint fényes jövő áll a feltörekvő országokban, ahol sokaknak nincs bankszámlája, ám szinte mindenkinek van mobiltelefonja. A mobil is elég ugyanis ahhoz, hogy bitcoint vagy valamely altcoint (bitcoin-alternatívát) utaljanak vagy fogadjanak.
Ennél úgy látszik, többről van szó a politikailag és gazdaságilag egyaránt nehéz időket élő Ukrajnában. “A kriptodevizák jelentik Ukrajna új jövőjét” – írja a Bitcoinist nevű kriptodeviza-oldal. Röviden összefoglalják az ország helyzetét, úgy fogalmaznak, hogy azt az oligarchák uralják, akik fizikai erővel őrzik összeharácsolt vagyonukat, és különböző “befektetési sémákat dolgoznak ki” az egyszerű emberek olyannyira fontos utolsó dollárjainak megszerzésére.
Az ukrán hrivnya értéke ma a harmada a 2013 véginek (háromszor annyi hrivnyát kell adni az euróért, lásd a grafikont). A kelet-ukrajnai konfliktus a szeparatistákkal hatalmas összeomlást hozott az ország gazdaságában, és egyre többen gondolják úgy, hogy a kiút a kriptodevizákban rejlik.
Százezer mérnök
A Bloomberg tudósítása szerint az országban 300 dollár az átlagbér (mintegy 84 ezer forint). Ennek ellenére napi 1,9 millió dolláros a kriptodevizák forgalma. Ukrajnában a Szilícium-völgyből számos vállalat alapított már leányvállalatot, hogy az alacsony irodabérleti díjakat és a csekélyke fizetéseket kihasználják.
Mintegy 100 ezer ukrán mérnök távdolgozik informatikai cégek megbízásából, és további sok ezer feketén, szabadúszóként. Álmodva sem lehetne jobb környezetet kitalálni a kriptodevizáknak – írja a híroldal.
Kriptóval fizetnek a kriptogazdagok
A “kriptogazdagok” által használt Porsché-k, Lamborghinik és Bentley-k járnak Kijev környékén, és számos vállalkozás fogad el kriptókat. Egy Kijevhez közeli farm például mindjárt 11 félét. Sokak számára a kriptodevizák jelentik a reményt egy remény nélküli világban.
A bitcoin az anarchisták ideológiájához is közel áll, mivel államoktól független képződmény, Ukrajnában pedig hosszú hagyománya van az elnyomó állam elleni harcnak és az anarchizmusnak – mondták a Bloomberg interjúalanyai.
A veszély neve: állam
Egy fiatal parlamenti képviselő a kriptodevizák szabályozásáért harcol, szerinte erre szükség van ahhoz, hogy a kriptodeviza-vagyonok az országban maradjanak, ne meneküljenek külföldre. Hosszasan taglalják, mennyire veszélyes az országban üzletembernek lenni, majdnem annyira, mint a kilencvenes években. Hogyan szokás arrafelé a képződő vagyonokat minél előbb kimenekíteni, főleg külföldi ingatlanokba.
Az említett ukrán politikus öt százalékos adó kivetését szeretné elérni a kriptodeviza-jövedelmekre. (Magyarországon a jogszabályok nem ismerik a fogalmat sem, és a gyakorlat szerint egyéb jövedelemként 32-33 százalékkal adóztatják az ilyen jövedelmeket – a szerk.) Ám az állam korrupt és kiszámíthatatlan.
Emberrablók eszköze
Egy mojito-koktél = 0,005525 dash ("dark cash") vagy 45 hrivnya. Fotó: Paytomat, Facebook |
Leírnak egy esetet, amikor az ukrán hatóságok lefoglaltak több száz millió dollár értékű krioptodeviza eléréséhez használt számítógépeket, azzal a váddal, hogy az orosz szeparatistáknak küldtek kriptodevizában forrásokat. Tavasszal hasonló vádakkal bitcoin-bányászatra használt gépeket foglaltak le – mindjárt 400-at. (A Newsbtc.com adatai szerint az ukrán kripto-bányászok évi százmillió dollár körüli nyereséget érnek el.)
Az érintettek félnek, hogy ha tiltakoznak a lefoglalások ellen, becsukják vagy megölik őket. De a bűnözők is bitcoint használnak – az egyik brit kriptodeviza-tőzsde vezetőjét Kijevben rabolták el, és egymillió dollárnyi kriptót kértek érte, egy másik személyért 50 ezret. Számos hacker, cyber-bűnöző pedig Ukrajnából vadászik a világhálón áldozataira.
11 kriptóval a piacon
A kilencvenes években a hullák eltüntetésében voltak nagyok, ma a (Python programnyelvű) programozásban kiválóak a csúcsbűnözők – mondta egy interjúalany. A vadnyugati viszonyok között nem csoda, hogy volt, aki úgy nyilatkozott: Ukrajna megmentéséhez fegyverekre és bitcoinra lenne szükség.
Míg a világ sok országában azért imádkoznak a kriptodeviza-hívők, hogy a tömeges elfogadás (“mass adoption”) valósággá váljon, addig Ukrajnában éppen ez történik. Szeptember elsején járta be a világsajtót, hogy Kijev Besszarábiai Piacán egy Paytomat nevű cég fizetési megoldása révén 11 kriptodevizával lehet fizetni, zöldségért, gyümölcsért. Voltak azonban, akik azt is hozzátették, hogy egyelőre csak kísérleti jelleggel, és egyetlen árusnál.