Az orosz-ukrán helyzet továbbra is képlékeny, sorban jönnek a gyorsjelentések, és tegnap közzétették a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyvét. Ezek a tényezők foglalkoztatják most leginkább a tőzsdéket, de a végeredmény eléggé felemás.
A német, francia tőzsdeindexek ma 0,2-0,4 százalékkal emelkednek a déli állapot szerint, a londoni viszont fél százalékkal csökken, ahogy a dél-európai mutatók is. Nincs egységes irány a Távol-Keleten sem, és az európai óvatos optimizmussal szemben az amerikai határidős indexek fél százalékkal esnek.
Itthon a BUX index pluszban nyitott, de már egy százalékos mínuszban van, míg Varsóban csak 0,3 százalék a csökkenés. Az OTP és a Mol húzza le a hazai piacot 1,0 és 1,3 százalékos süllyedéssel, a Richter csak 0,3, a Telekom 0,2 százalékkal van lejjebb. A Mol holnap hajnalban teszi közzé gyorsjelentését.
A forint sem javult, a 355,90 forintos euró egy forintos drágulás a tegnap estihez vagy a tegnap délelőttihez képest. Az MNB egyhetes betéti tenderén maradt a 4,3 százalékos kamat.
Brüsszel gyengítette a forintot?
Az Európai Bíróság tegnapi döntése (a jogállamisági mechanizmus engedélyezése - szerk.) korrekciót indított a forint árfolyamában, ami ma is folytatódik – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A 200 napos mozgóátlag 356,85-nél húzódik, amelynek áttörése esetén néhány nap alatt elérheti a jegyzés a 360-as szintet. A jelenlegi technikai kép alapján e forgatókönyvnek igen nagy a valószínűsége.
Menetel az arany
Tegnap az amerikai olajkészlet-becslés a várt csökkenés helyett növekedést mutatott. Ma két százalékkal gyengül az olaj, hárommal az amerikai gáz, Európában viszont négy százalékkal feljebb ment a földgáz tőzsdei árfolyama.
Biztatóan menetel az arany, már 1888 dollár unciánként. A vezető kriptodevizák 2-3 százalékos mínuszban vannak.
Megleszünk orosz gáz nélkül is
Nemrég még súlyos gazdasági válságtól és a hideg miatti fagyásos halálesetektől tartottak Európában abban az esetben, ha Oroszország az ukrajnai konfliktus nyomán leállítja a gázellátást. Vlagyimir Putyin tavaly nyár óta építgette ezt a fenyegetést – írja a német N-Tv.de.
De most a brüsszeli Breugel számításai azt mutatják, hogy Európa a tél hátralévő részét már – kis szerencsével – átvészelné orosz gáz nélkül is.
Az orosz “petrogazdaság”
Egy másik cikkben azt taglalják, hogy a politikai konfliktusok miatt egyre csökken annak a valószínűsége, hogy az Északi Áramlat gázvezetéket üzembe helyezik. Márpedig Németország meglesz anélkül is, legfeljebb drágul az országban a földgáz. Igazán nagy szüksége hosszabb távon Oroszországnak van a vezetékre.
Amennyire Németország függővé tette magát az orosz gázimporttól, annyira függővé vált Oroszország is az Európába irányuló gázexporttól – írják.
Hol kéne lennie a BUX indexnek?
Az Oroszországgal szembeni szankciókat Magyarország jobban megszenvedheti, mint az uniós átlag. Talán ennek tudhatjuk be a rövidtávú enyhe lemaradást – írja az Erste Befektetési Zrt.
A célárfolyamok alapján számított év végi BUX indexnek 58-59 ezer pont környékén kellene lennie, ami nem túl erős állítás annak fényében, hogy tavaly novemberben 56 000 pont fölött is járt a BUX.
Bitcoin-bányászt lát el a hulladékgáz
A ConocoPhilips enerigaipari óriás belépett a bitcoin-bányászati üzletágba a felesleges szén-dioxid-kibocsátás csökkentése érdekében. Ezzel mérsékelné a “fáklyázás” gyakorlatának pazarlását (amelynek során a kitermelésnél keletkező fölös, gazdaságosan nem szállítható gázt egyszerűen elégetik).
A CNBC jelentése szerint a vállalat jelenleg kísérleti programot működtet a Bakken olajrégióban, Észak-Dakotában. Az olajfúrás melléktermékeként keletkező gázt a vállalat eladja egy bitcoin-bányásznak, áramtermeléshez üzemanyagként.
Bankfiók nyílt a metaverzumban
A JPMorgan ingatlant vásárolt és egyfajta bankfiókot nyitott a Decentraland nevű virtuális világban – írja a Forbes. (Pontosabban inkább egy közösségi teret, társalgót /lounge/.) Bár a portál szerint egyelőre nem sok mindent lehet ott csinálni, csak reklámvideók mennek. Ám ahogy a Cornerstone Advisors fintech-szakértője mondta:
Valamikor a jövőben elképzelhető, hogy a ma épülő digitális világok elegendő felhasználói figyelmet és aktivitást fognak élvezni ahhoz, hogy a pénzügyi szolgáltató cégeknek be kelljen fektetniük a metaverzumba, mint ügyfélszerző és ügyfélszolgálati csatornába. De még nem tartunk ott.
Mások viszont azt várják, hogy a virtuális valóságban is ugyanolyan szolgáltató egységek alakulnak majd ki, mint a fizikai világban. Valamint a virtuális ingatlanok piaca is nagyon hasonlítani fog majd a hagyományos ingatlanpiachoz.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.