Európában két fontos választás is van a héten, nem csoda, ha a befektetők idegesek, a német DAX 1,3, a francia CAC 0,8, a brit FTSE csak 0,3 százalékkal esik. A hétfői jó amerikai zárás után a tengerentúli határidős tőzsdeindexek is negyed-fél százalékkal vannak lejjebb.
Kedden 11 órakor adták ki a júniusi eurózónás adatot, ami 2,5 százalék lett, így a várakozásoknak megfelelő volt, de a maginfláció kissé afelett alakult (2,9 százalék, 2,8 helyett). Délután még az USA májusi JOLTS álláspiaci adataira is figyelnek majd. Hétfő este Christine Lagarde megnyitóbeszédével elkezdődött az EKB nyári konferenciája a portugáliai Sintrában, de beszél még Guindos, Elderson, Schnabel, valamint Jerome Powell, a Fed elnöke is.
A BUX index 0,6 százalékkal van lejjebb, az OTP és a Richter 1,0, valamint a Mol 0,1 százalékos esése mellett. Az Opus viszont 2,3 százalékkal, a Gloster pedig egy nagy megbízás híre nyomán 2,9 százalékkal drágult meg. A Telekom a sajátrészvény-vásárlások vége után eltűnt a legnagyobb forgalmú papírok közül, ma 0,4 százalékkal olcsóbb.
Újra gyengül a forint, az euró 396,40, ami 1,7 forinttal több, mint hétfő este volt. Az olaj 0,8 százalékkal drágul, a földgáz alig mozdul. Az arany és az ezüst is kivárni látszanak különböző fontos események előtt.
Hasítanak a kínai elektromosautó-gyártók
Több kínai elektromosautó-gyártó is közzétette eredményét és elég meggyőző számokat hoztak – írta az Erste Befektetési Zrt. A BYD lassan felzárkózik a Teslához a mintegy 21 százalékos második negyedéves értékesítés-növekedésével. Az áprilistól júniusig tartó időszakban 426 039 darab tisztán elektromos autót tudott értékesíteni, a Tesla a becslések szerint csak nagyjából 12 ezer darabbal adhatott el többet.
A kínai tulajdonú Zeekr és a Nio idén nagyjából 85-85 ezer autót tudott eladni. Kínában az összes értékesített személygépkocsi 47 százaléka elektromos üzemű.
A hurrikánveszély húzza az olajat
Az olajjal kéthavi csúcs közelében kereskedtek a közel-keleti feszültségek eszkalálódása és az atlanti hurrikánszezon gyors kezdete miatt – írta a Bloomberg. A Brent hordónként 87 dollár közelébe ment hétfőn, kedden tovább drágult 87,20-ra. A WTI (West Texas Intermediate) 83 dollár felett jár.
Az emelkedés akkor gyorsult, amikor a Beryl hurrikán 5-ös kategóriára, a Saffir-Simpson-skála legmagasabb szintjére erősödött, és az évnek ebben az időszakában az Atlanti-óceánon valaha megfigyelt legerősebb viharrá vált.
Lassul az amerikai gazdaság
Az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index az USA-ban váratlanul 48,5-re csökkent júniusban a májusi 48,7-ről, miközben a piac arra számított, hogy 49,1-re nő. Ez azt jelzi, hogy már a harmadik egymást követő hónapban csökken a feldolgozóipari tevékenység. A kereslet gyenge volt, a kibocsátás csökkent – írta az Erste Befektetési Zrt.
A gazdaság lassuló trendjére utalhat a ma érkező munkaerőpiaci adat is. A várakozások szerint májusban 7,9 millióra csökkent a nyitott álláslehetőségek száma az Egyesült Államokban az áprilisi 8,1 millióról.
Idegesek a francia invesztorok…
Franciaország legnagyobb politikai csoportjai a parlamenti választások második fordulója előtt éles küzdelmet folytatnak a parlamenti helyekért. Mindkét lehetséges kimenetel hosszan tartó bizonytalanságot vetít előre a befektetők számára – írta a Bloomberg.
…de nyugodtak a brit papírok befektetői
Az Egyesült Királyság lakói is arra készülnek, hogy csütörtökön az urnákhoz járuljanak, de az ország pénzügyi piacai a jelek szerint nyugodtak. A brit részvények rekordmagasságok közelében járnak, a kötvények áringadozása mérsékelt, a font gyengülése elleni fedezeti ügyletek pedig hétéves mélyponton vannak.
Pedig nagy valószínűséggel a Munkáspárt kerül hatalomra, ami a magasabb adók és a szakszervezetek hagyományos támogatása miatt történelmileg nem kedvezett a tőkepiacoknak.
Ám a piacok abban reménykednek, hogy Keir Starmer balközép programja pontot tesz a brit politika egy viharos időszakának végére – írja a portál hírlevele. A befektetők korábban a Brexitet, majd Liz Truss 2022-es katasztrofális miniszterelnökségét követően sokáig erősen büntették a brit eszközöket.
Lefelé csorog a bitcoin
Az amerikai Bitcoin ETF-ekbe hétfőn 130 millió dollárnyi tőke áramlott, ami három hete nem látott mennyiség. Aznap emelkedett is az árfolyam, ám kedden már fél százalékos esést látunk 62 500 dollár közelébe. Az ether egy százalékkal 3440-ig ment le.
Mi lesz az Ethereum-ETF-ekkel?
A The Block az ügyet ismerő személyekre hivatkozva azt írta, hogy az amerikai SEC néhány “kisebb megjegyzéssel” (“light comments”) ellátva visszaküldte az “S-1 űrlapot” a potenciális Ethereum spot ETF-kibocsátóknak. A kibocsátókat arra kérték, hogy dolgozzák át a kibocsátási kérelmüket ezen észrevételek alapján, és nyújtsák be az űrlapot újra július 8-ig. Ám még ezt sem biztos, hogy a végső döntés követi, még legalább egy környi egyeztetés várható, mielőtt az Ethereum ETF-ek végre valóban megkezdhetik a működésüket.
Az Ethereum ETF-eket egy másik űrlap alapján előzetesen már engedélyezték májusban, de ez nem jelentette a tényleges működés kezdetét, egy másik fajta engedélyre is szükség van. A piac ezt nagyon várja, hiszen a Bitcoin ETF-ek januári engedélyezéséhez hasonlóan komoly piacbefolyásoló tényező lehet.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.