Kép forrása: EPA |
A Br. u. (Brexit utáni) negyedik napon is emelkedtek a tőzsdeindexek szerte a világban, az első két nap pánikszerű esése után két nap konszolidáció, megnyugvás következett. Az európai, eurózónás részvényeket ábrázoló Stoxx 600 index 3,1 százalékkal ment fel, a brit FTSE 100 3,7 százalékkal, a német DAX 1,6 százalékkal, a francia CAC 2,5 százalékkal. A fontosabb amerikai mutatók is 1,5 százalékos pluszban voltak kevéssel hat óra után.
A kelet-európai indexek alulteljesítettek, a BUX csak 0,6 százalékkal drágult, a varsói és prágai mutató még ennyire sem. A négy nagy részvényünk közül csak a Mol esett 0,5 százalékkal 16 535 forintra, legjobban pedig a Richter ment fel, 1,7 százalékkal 5550-re. Az OTP 0,9 százalékkal 6458-ra drágult, a Magyar Telekom csak egy forinttal, 445-re ment fel.
Az FHB csaknem 15 százalékkal, 543 forintra ugrott, eközben a bank semmit sem jelentett be ma vagy tegnap este. Pár napja még a 400 forintot kerülgette a részvény.
A forint nagyon stabil volt, alig mozdult el az euró a 316,90 forintos szintről, ami nem jelent érdemi változást kedd estéhez képest. A dollár esett, az angol font erősödött, ami szintén a pánikhangulat csökkenésére enged következtetni.
Ugyanakkor a nemesfémeket, amelyek menedékeszközök, változatlanul vásárolják, az arany egy százalékkal 1324 dollárra erősödött, az ezüst, a platina és a palládium pedig egyaránt három százalék körüli mértékben ment fel. A kőolaj is magához tért, 2,8 százalék körül drágult, ezzel a Brent 50,60, a WTI pedig 49,20 dolláron járt.
Nem véletlen, hogy Európában az olaj- és gázcégek részvényei emelkedtek legjobban, legkevésbé pedig az autógyárak. Újabb és újabb mélypontokon vannak a nyugat-európai kötvényhozamok, például a svájci 30 éves is mínuszba esett, a német tíz évesé már mínusz 0,1 százalék alá süllyedt.
A KBC Equitas írása férfiasan bevallja, hogy a legtöbb szakértő nem tudja, mi is lesz a Brexit következménye, ezért nehéz bármit javasolni a kisbefektetőknek. Azért saját kereskedési ötleteit kielemzi és felülvizsgálja. A Masterplast részvényeit pedig vételre ajánlotta reggel, 530 forint környékén szerinte már érdemes beszállni, mert „620 forintos célszintünk több mint 15 százalékkal magasabb a mostani piaci árnál”.