Az európai részvénypiacok pénteken is emelkednek, a sajtó a “Fed-utórali” nevet adta a harmadik napja tartó jó hangulatnak. Pedig a kedvező szerdai Fed-nyilatkozatok után csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB) és a Bank of England már óvatosabb hangnemet ütött meg. A norvég jegybank pedig még emelte is a kamatokat.
A németországi DAX index 0,7, a franciaországi CAC 40 0,4 százalékkal emelkedik, a brit FTSE 100 viszont kissé süllyed. Kínából jó és rossz hír is jött, az ipari termelés a várakozások felett alakult, a kiskereskedelmi eladások értéke alatta.
Csúcsokat döntöget a BUX index
Európában pénteken rengeteg gazdasági adat várható, a francia fogyasztói árak novemberben például 0,2 százalékkal csökkentek, ami éves szinten 3,5 százalékos emelkedés. PMI-adatok is érkeznek több országból.
Itthon a BUX index rekordot rekordra halmoz, ma már 60 800 is volt, jelenleg 60 700, de ez is 0,4 százalékos emelkedés. Az OTP viszi a prímet egy százalékos drágulással (15 835 forintra), a Mol stagnál, a Richter 0,7 százalékkal esik.
Gyengécske a forint
Talán az Ukrajna körüli politikai csatározások gyengíthetik a forintot, míg az előző napokban az EU-s forrásokkal kapcsolatos pozitív hírek erősítették. Ma mindenesetre megint 381 fölé ugrott az euró árfolyama. Az olaj fél százalékkal drágul, a földgáz viszont kettővel olcsóbb lett péntek délelőtt.
Érdekes hírek a Telekom-anyukáról
A Spiegel német lap szerint a német állam a Deutsche Telekomban és a Deutsche Postban szerzett részesedése egy részét eladná – írta a KBC Equitas. Jelenleg 30,5 százaléka van a telekommunikációs vállalatban, ezt csökkentené 25 százalék plusz 1 részvényre, az értékesítésből befolyó összeget pedig a Deutsche Bahn (a vasút) fejlesztésére fordítanák.
A hírekre nagyobb eséssel reagált a Deutsche Telekom és a Deutsche Post árfolyama is, előbbi 3,6, míg utóbbi 1,1 százalékos mínuszban zárta a csütörtöki kereskedést.
Lagarde, az ünneprontó
Az EKB elnöke, Christine Lagarde a vártnál szigorúbb hangvételt ütött meg csütörtökön, közölte, hogy a magas kamatszintet hosszú ideig fenn kell tartani, és az ülésen nem is került szóba a kamatvágás – írta az Equilor Befektetési Zrt. Az elnök aláhúzta, hogy a jegybank a beérkező adatok függvényében fog dönteni az első kamatvágás optimális idejéről, de “továbbra is nagyon ébernek kell lenni, és további béradatokra várnak”.
A vártnál szigorúbb üzenetek hatására az euró tovább erősödött a dollárral szemben a tegnapi kereskedésben, és elérte az 1,10-es szintet.
Két hónapja nem történt ilyen az olajjal
Bár még nincs vége a napnak, két hónap óta először fordulhat elő a nyersolajjal, hogy heti szinten erősödik. Ezt a keresletet a jövő évi növekedésével kapcsolatos optimizmus erősödése támogatja, valamint a gyengébb dollár. (A WTI amerikai nyersolaj hordónként 72,0, míg a Brent 77,0 dolláron forog.)
A dollár csütörtökön négyhavi mélypontra esett, miután a Federal Reserve a jövő évre alacsonyabb kamatokat prognosztizált. Ez növelte az optimizmust, hogy az amerikai gazdaság erősebb lesz, és ez 2024-ben fellendíti a nyersolaj iránti keresletet is. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) tovább erősítette ezt azzal, hogy megemelte a 2024-re vonatkozó keresleti előrejelzését.
Miért robbant ekkorát a palládium?
A palládium ára csütörtökön robbant, 15,7 százalékkal emelkedett, mivel a britek szankciókkal sújtották Oroszország fémpiacát – írta a Mining.com a Bloomberg nyomán. Ekkora ugrást 2020 márciusa (a Covid kitörése) óta nem látott ez a katalizátorfém.
Az Egyesült Királyság olyan intézkedéseket jelentett be, amelyek megtiltják a brit állampolgároknak és szervezeteknek, hogy bizonyos orosz fémeket vásároljanak. Bár az intézkedések pont az orosz palládiumot nem érintik, amely a bányászati kínálat 40 százalékát teszi ki, így is aggodalmakat szült az ellátás jövőjével kapcsolatban.
A shortos, azaz esésre játszó eladási pozíciókkal rendelkező kereskedők is hozzájárultak az emelkedéshez a pozícióik lezárásával. A palládium egyébként ezzel együtt is 38 százalékkal esett az idén, mivel az autógyártók kereslete csökkent. A készleteket leépítették, és sok esetben az olcsóbb platinával helyettesíttik a palládiumot.
A ledgereket is meg lehet hekkelni
A kriptovaluták biztonságos tárolásának valóságos etalonja (volt) a ledger hardverkulcs, amely az internettől elzárva tárolja a titkos kódokat, így majdnem lehetetlenné teszi a kriptovaluta ellopását. De úgy látszik, csak majdnem.
Csütörtökön kiderült, hogy a Ledger-készülékeket kiszolgáló Connect Kit internetes háttérszoftverben valaki rosszindulatú kódot helyezett el, így több okosszerződés-rendszert feltörtek, értékeket tulajdonítva el (többek között a a SushiSwap, a Zapperfiés a Revokecash rendszereken).
A károk mértéke nem ismeretes, de nem csak a ledger-tulajdonosok érintettek, mivel a megtámadott háttérszoftvert más pénztárcák (walletek) is használták. A Ledger cég szerint a hibát csütörtök estére kijavították, de a felhasználóknak javasolják, hogy várjanak 24 órát a tranzakciókkal és azután töröljék a böngészőjük átmeneti tárolóját (cache).
Duplázta profitját az Opus
Mint arról beszámoltunk, kiugró eredményt ért el az Opus-csoport 2023 első három negyedévében. A nettó nyereség 30,67 milliárd forint lett, több mint duplája az egy évvel korábbi azonos időszakénak. Mindez rekordszintű, 511 milliárd forintos árbevétel mellett – közölte a cég.
A mérlegből kiolvasható, hogy a társaság 342 milliárd forint saját tőke mellett 724 milliárd forintnyi kötelezettséggel rendelkezett, ebből 314 milliárd rövid lejáratú.
A célárfolyamunk az Opus Global részvényeire továbbra is 423 forint részvényenként, tartás ajánlás mellett – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A péntek délelőtti részvényárfolyam egyébként ennél mintegy hat százalékkal alacsonyabb, 399 forint volt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.