A politikai kockázatok nyomasztják a piacokat a Bloomberg és több más hírforrás szerint is, Donald Trump elnök ismét bizonytalanságot hintett el. Trump lényegében a kormányzat leállításával fenyegetőzik, ha nem fogadják el költségvetési terveit, például a mexikói határra építendő fal forrásait. A NAFTA észak-amerikai kereskedelmi megállapodás jövőjét is újra kétségbe vonta.
Ennek nyomán az ócaán mindkét partján lejtmenetbe kapcsoltak a tőzsdék, ha csak szerényen is. A vártnál jobb lett a német beszerzési menedzserindex, de ez keveset használt. A német DAX 0,5, a francia CAC 0,3 százalékkal esett, a brit FTSE 100 stagnált, de az angol font gyengülése mellett. Persze megint a Brexit és a brit miniszterelnöknő körüli viták miatt.
Itt az új BUX-csúcs
A BUX index újabb harmad százalékkal 37 753 forintra emelkedett, ami természetesen újabb történelmi csúcs. Négyből három részvényünk drágult, a Mol és a Richter 0,7 százalékkal (23 550, illetve 6660), az OTP 0,1 százalékkal 10 345-re. A Telekom egy százalékkal csúszott lejjebb (479-re). A korábbi emelkedések után ma öt százalékkal esett az Appeninn, a kisebb és közepes cégek BUMIX indexének viselkedéséről itt írtunk.
Mario Draghi EKB-elnök beszédében védte az EKB politikáját, erősödött az euró és gyengült a dollár, bár nem kiugró mértékben. A forint éves csúcson is járt, az euró 302,20-ig esett, de este 302,90 környékére kúszott vissza. Az olaj az újabb amerikai készletadatok nyomán emelkedett, mert bár rossz adat jött a kőolajra, jó adat a benzinre. Egy százalékos drágulás után a WTI 48,30, a Brent 52,40. Az arany kissé emelkedik vélhetően a gyengülő dollár miatt.
Telefoncégekről beszélnek
Az amerikai indexek (S&P 500, Nasdaq, Dow) 0,3 százalékos mínuszban járnak. A Samsungnak nagy napjai jönnek, végre bemutatja a Galaxy Note 8-at a 7-es típus tavalyi nagy leégése után. Az Apple körül sokat pletykálnak, állítólag szeptember 12-én mutatják be az 512 gigabájtos iPhone 8-at. Az Apple stagnál, a Samsung egy százalékkal emelkedett reggel Koreában.
100 milliárd dollár friss vásárlóerő
A Whole Foods részvényesei beleegyeztek az Amazon általi felvásárlásba (13,7 milliárd dollárért). A Fiat a Maserati és az Alfa Romeo leválasztását vizsgálja, a részvény közel hat százalékos pluszban van.
A Concorde Értékpapír blogja szerint 100 milliárd dollárt költhet el részvényekre a norvég állami vagyonalap, miután tíz százalékponttal, 60-ról 70 százalékra növeli a részvények súlyát a portfólióban a következő hónapokban.