A tegnapi jól kezdődő, majd csúnyán végződő tőzsdenap, az egy százalék körüli mínuszban záró amerikai indexek után ma sincsenek jó hangulatban a piacok. Reggel Ázsiában is az esések domináltak, majd Európa folytatta. A német vezető tőzsdemutató 1,3, a francia és a brit 1,0 százalékkal veszített értékéből késő délelőttre.
Az eséseket részben néhány kiábrándító gyorsjelentéssel magyarázzák, tegnap a Netflix tett közzé a várakozásoktól csúnyán elmaradó előrejelzést. De a kamatemelési várakozások is döntő fontosságúak, és az Ukrajna körüli feszültség is rosszat tesz a piacok hangulatának.
A zlotyval gyengül a forint
Itthon a BUX index 0,6 százalékos eséssel kicsivel jobban teljesít az európai átlagnál. Az OTP másfél százalékos esését ellensúlyozza a Mol 0,1 százalékos és a Richter 0,4 százalékos javulása. A Telekom 0,8, az Opus 1,8, a 4iG 1,2 százalékkal olcsóbb lett.
A forint gyengül, 357,70 az euró, 1,4 forinttal van a tegnap esti ára felett. Hasonló mértékben, 0,4 százalékkal esik azonban a lengyel és a cseh fizetőeszköz is az euróval szemben. Térségünkben az ukrajnai feszültség nyilván növeli a kockázatkerülést, gyengíti a devizákat.
Ezúttal másfél százalékkal esik az olaj ára, amit egy vártnál nagyobb növekedést jelző amerikai olajkészlet-adat válthatott ki. Két nap száguldás után esnek az ipari fémek és az arany is.
Kamathullám + omikronhullám = cunami?
A kamatemelési hullám és az omikronhullám kombinációja egyre inkább cunamira emlékeztet a tőzsdéken – idéz piaci szereplőket az N-Tv.de. (Európai körképünkből ugyanakkor az derül ki, hogy az omikron kevésbé okoz súlyos megbetegedést a korábbi variánsokhoz képest - a szerk.) A befektetők attól tartanak, hogy az amerikai monetáris politika túl agresszív szigorítása megállíthatja a gazdasági növekedést. A Federal Reserve vezetése jövő szerdán ülésezik, sokan negatív meglepetéstől, a szigorítások szigorításától, gyorsításától tartanak.
Akkora a pesszimizmus, hogy akár emelkedés is jöhet
Egyre több híres befektető nyilatkozza azt, hogy eljött az ideje a piaci lufi régen várt kipukkadásának, ami valószínűleg a Fed gyors kamatemelésével fog igazán beindulni – írja az Erste Befektetési Zrt.
Viszont mégis azt gondoljuk, hogy a kereskedők látják a fényt az alagút végén, és olyan fogadásokat tesznek, amik azt mutatják, hogy a koronavírus hamarosan kisebb gondot okozhat a vállalatok számára.
A Bank of America által végzett felmérés szerint 2008 óta nem voltak ennyire pesszimisták a technológiai papírokkal kapcsolatosan az alapkezelők, és inkább az energia- és pénzügyi szektortól várják a fellendülést.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a parkett csak a bikáké, számtalan kockázat fenyeget, de ez az év mégis a normalizálódásról szólhat – véli a brókercég.
(A kontrariánus elméletek szerint, ha már szinte mindenki pesszimista a piacokon, akkor gyakran alakul ki emelkedés. Ekkorra ugyanis már a legtöbben eladtak, akik akartak, tehát elfogynak az eladók.)
Borúsak a Netflix kilátásai
Eddig hozta a számokat, de az idei első negyedévben a vártnál gyengébb ütemben nőhet a Netflix előfizetőinek a száma – írja a gyorsjelentésről az Equilor Befektetési Zrt.
- Az árbevétel 16 százalékkal 7,71 milliárd dollárra nőtt, ami megegyezik a Wall Street által előrejelzett szinttel.
- Az egy részvényre jutó eredmény (EPS) a tavalyi 1,19 dollárról 1,33 dollárra nőtt, jelentősen felülteljesítve a 81 centes prognózist.
- Az előfizetők száma is 8,3 millióval nőtt, ami 150 ezerrel haladja meg az elemzői előrejelzést.
A menedzsment első negyedévre vonatkozó előrejelzése azonban elrontotta a részvényesek jókedvét, a lassabb előfizetőszám-növekedés miatt az eredmények mérséklődhetnek majd. A negyedévben mindössze 2,5 millióval nőhet az előfizetők száma, szemben a Wall Street által jósolt 6,3 millióval. A zárás utáni kereskedésben húsz százalékot esett a papír.
A kriptók már a részvénypiacot követik?
Feltűnően az amerikai részvénypiaccal egy időben ment fel, majd esett le tegnap délután, este, majd éjszaka a főbb kriptodevizák árfolyama is. Az együttmozgás egyre gyakoribbnak tűnik, persze a kriptók nagyobb mozgásokat produkálnak, mint mindig. A bitcoin hét, az ether kilenc százalék körüli mínuszban van jelenleg (39 000, illetve 2870 dollár körül.)
Az oroszok teljesen betiltanák a kriptodevizákat
Az orosz nemzeti bank a kriptodeviza-befektetések és -bányászat teljes betiltását javasolta. A bank a környezetvédelmi, pénzügyi stabilitási, monetáris biztonsággal és a tiltott tevékenységekkel kapcsolatos aggályokat jelölte meg indokként. Oroszország jelenleg a harmadik legnagyobb szereplő a kriptodeviza-bányászati iparágban a világon, az Egyesült Államok és Kazahsztán mögött. (Korábban Kína volt a piacvezető, de az ottnai tiltás miatt a legtöbb bányász tavaly más országokba költözött.)
A kriptovaluták nagyon népszerűek Oroszországban, a bank jelentése szerint az évi kriptodeviza-tranzakciók volumene körülbelül ötmilliárd dollár.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.