A görög remények tulajdonképpen már múlt héten szertefoszlottak (ha voltak egyáltalán), miután annak ellenére, hogy a kormányfő tett egy ígéretet, hogy háttérbe tolja bumfordi pénzügyminiszterét, ez valahogy mégsem sikerült, és Varufakisz megint Európa szerte hangoskodik. Ez nyilván nem ösztökélte a pénzügyminisztereket bármiféle kompromisszumra, de a legnagyobb baj, hogy a görögök továbbra sem állnak elő olyan programmal, ami költségvetésük és adósságszolgálatuk fenntarthatóságát eredményezné.
Márpedig így nincs előrelépés, és az sem izgat már komolyan senkit, hogy ha végül kiesnek a valutaövezetből. Lámfalussy műve stabil, ha egy renitens távozik, még jobb is, kiváló példastatuálás. Nem erőszak a disznótor.
Amerika végül nem olyan sokat esett, őket azért kevéssé izgatja görög kérdés. A Nasdaq alig esett 5000 pont alá, egyre inkább stabilizálódik a kulcsszinten, és az év kérdése, hogy létrejön-e a 15 éves kitörés.
Európában már komolyabbak az esések, a DAX és a párizsi CAC egyaránt 1 százaléknál többet zuhannak, de a spanyol, finn, portugál piac egyaránt hasonló mértékben gyengül. A piacot a görög ügyben nemcsak az zavarja most, hogy ezen a héten nem lett megállapodás, hanem hogy jövő hónap végén lejár a mostani 4 hónapos meghosszabbítás, és utána semmilyen finanszírozása nem lesz Görögországnak.
Ázsiában is kissé estek a piacok, de Kína rendületlenül emelkedik: másfél-két százalék a mai átlagos nyereség. Egyrészt a hétvégi kamatcsökkentésnek örülnek még a résztvevők, másrészt a kínai piacon egy éve megállíthatatlan rali zajlik, az indexek dupláztak, a szituáció a mánia jeleit mutatja. Jól tudjuk, hogy az ilyen mániák, lufik még egy jó darabig eltarthatnak, mielőtt hatalmas robajjal összeomlanak.
Friss árfolyamok >>> |
A BÉT az európai trendnek megfelelően csendesen esik, de az 1 százalékot egyik nagypapír esése sem éri el, sőt a Telekom egy kis pluszban van. A forgalom gyér, a mai nap nem rólunk szól, az elmúlt hetek BÉT-mániája után most pihentetik egy kicsit börzénket.
A forint gyengélkedik, már megint 306-ba kerül az euró, de ez úgy tűnik, nem hazai okokra vezethető vissza, mert a lengyel fizetőeszköz is hasonlóan mozog. Az olaj egyensúlyba került, a WTI 60, a Brent 65 dollár körül.