Rengeteg hír jöhet, sok nyitott kérdés van ezen a héten, így nem csoda, hogy a tőzsdék visszafogottak, kivárós üzemmódban dolgoznak. Véget érhetnek a Brexit-tárgyalások, az EKB és a Fed is ülést tart, amerikai mentőcsomag jöhet, folytatódik az EU-csúcs. A tőzsdéket nyomasztja, hogy az USA-ban újabb és újabb rekordok dőlnek, több államban újabb korlátozások jöhetnek, köztük a gazdaságilag fontos Kaliforniában.
Az európai tőzsdék kissé süllyedtek, Frankfurtban 0,2, Párizsban 0,6 százalék volt a vezető index csökkenése. Itthon a BUX 0,1 százalékkal süllyedt, az OTP és a Richter szerény pluszban, a Mol 0,7 százalékos mínuszban végzett. A Rába óriásit, 27,6 százalékkal ugrott. A forint gyengült, egy forinttal drágább az euró, 359,90, de volt nap közben 360 felett is.
Jó és rossz hírek vegyesen
Orbán Viktor bejelentette, hogy még egy hónapig biztosan maradnak a korlátozások Magyarországon. Ausztria viszont már kifelé tart a második hullámból.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Jöttek ma jó gazdasági adatok, így a német ipari termelésről és a kínai exportról is. Az amerikaiak azonban a magas kínai kivitelnek nem tudnak örülni, ez ugyanis csak olaj a tűzre az úgynevezett kereskedelmi háborúban. Nő ugyanis Kína kereskedelmi többlete az USA-val szemben, ami fontos érv a Kínával szemben kiveendő szankciók mellett. A kereskedelmi háború pedig a tőzsdékre negatív hatással van.
Drágább lesz az Airbnb?
Emelik az Airbnb közelgő részvénykibocsátásához (IPO) meghatározott ársávot.
Egy bennfentes szerint az Airbnb papírjai iránt nagy a kereslet, ezért a felajánlott részvények ársávját részvényenként 56-60 dollárra növelik a korábbi 44-50 dollárról. A sáv felső végén az Airbnb 3,1 milliárd dollárt gyűjtene össze, és a társaság értéke 41,8 milliárd dollár lenne. A koronajárvány kitörése után a szállásplatform értékelése egy áprilisi finanszírozási üzletnél 18 milliárd dollárra esett vissza, 2017-ben pedig 31 milliárd dollár volt – írja az N-Tv.de.
Az Airbnb csütörtökön debütálhat az amerikai Nasdaq technológiai tőzsdén. Nemrég Aswath Damodaran professzor, a vállalatértékelés híres szakértője 33 és 38 milliárd között reális értékeltségűnek, 38 és 44 milliárd dollár között drágának, 44 milliárd dollár felett pedig egyértelműen túlértékeltnek sorolta be a céget. (Lásd: Nem minden áron érdemes Airbnb-részvényt venni a guru szerint.)
Bitcoin vagy arany?
A bitcoin ára az utóbbi napokban meglehetősen stabil a történelmi csúcs közelében, 19 ezer dollár körül. Az arany is életjeleket mutat egy két-három hónapos korrekció után. Az arany és a bitcoin menekülőeszköz-funkcióját elemzi az Alapblogon Szabó Dávid. A digitális aranybányászat, azaz a bitcoin-bányászat szerinte jobb, mert nem függ az eszköz árától a kibányászott mennyiség. Míg az aranynál a magasabb ár erőteljesebb bányászatot eredményez.
Ha lehetőségünk lenne tervezőasztalon kitalálni egy ideális menekülőeszközt, érdemes lenne úgy megtervezni, hogy az árától ne függjön az előállított mennyisége. Ha mondjuk növekszik az ár, attól még ne növekedjen a termelés. Sőt, a legjobb az lenne, ha egyenesen fix mennyiség lenne belőle, és az árát kizárólag a menekülőeszközök aktuális kereslete határozná meg, semmi más – írta.
Bankfiókok százait zárják be
Több száz fiókot készül bezárni a francia Société Generale (SocGen), miközben felgyorsítja az online banki tevékenység fejlesztését.
A bank 2025-re 600 fiókot zár be, ezzel a fiókhálózat 1500 egységre csökken – jelentette be a bank. Ennek érdekében a Credit du Nord fiókhálózatát is beolvasztja az anyabankba. A művelettel várhatóan csaknem 450 millió eurót takarít meg 2025-ig. Ezzel szemben bővíteni kívánja Boursorama online bankját, ahol az ügyfelek száma várhatóan 2,5 millióról 4,5 millióra nő 2025-re. De az ügyfélszerzés pénzbe kerül, erre 2023-ig összesen 230 millió eurót terveznek.
A BoJ a legnagyobb japán részvényes
Az NLI Research Institute elemzése szerint a japán jegybank részvényportfóliója az ETF-vásárlásoknak köszönhetően elérte a 45,1 ezermilliárd jent, ami 434 milliárd dollárnak felel meg – írja az Erste Befektetési Zrt. Ezzel megelőzte a 44,8 ezermilliárdos portfólióval rendelkező GPIF japán nyugdíjalapot. Kuroda kormányzó szerint erre azért van szükség, hogy a jegybank elérje a két százalékos inflációs célját.