Tegnap este az amerikai FED változatlanul hagyta a kamatszintet, noha már elismerte, hogy teljes foglalkoztatottság van, és az infláció sem tér már el sokkal az áhított két százalékos szinttől. A tőzsdék mindenesetre örömmel fogadták a hírt, az S&P 500 nekilendült, és át is vágott a 200 napos mozgóátlagon (piros vonal az alábbi grafikonon), melyet már pár napja ostromol. 2027 ponton zárt, ezzel az idei esést jórészt ledolgozta.
S&P 500 |
A dollár egy szépet esett, egy euróért már 1,127 dollárt adnak, egy dollárért pedig csak 111 jent, miközben tegnap ez az érték még 113 fölött volt. A folyamat logikus: túl sokan voltak meggyőződve arról, hogy a dollár emelkedhet, hisz mi más történhetne, amikor az amerikai jegybank már elkezdte a kamatemelést, a többiek pedig nem csak, hogy csökkentenek még, de egyenesen negatív kamatokat alkalmaznak, és hozzá még fedezetlen kötvényvásárlásaikat is folytatják, sőt növelik.
Így aztán már miután mindenki megtette tétjét az emelkedő dollárra, nincs több vevő, a rengeteg spekulatív pozíció veszteségbe fordul, és jönnek a kényszerű zárások, vagyis a dollár eladások.
A forinthoz képest is esett a dollár, jelenleg 275-öt kell adni érte. Az euróhoz képest visszaállt a 310-es szint, ami mostanában egyensúlyinak tekinthető, ez elég jelentős forinterősödés tegnap óta.
Az olaj tovább emelkedett, az amerikai könnyűolaj 39,3, a Brent már 41 dollárt ér. Az átlaguk így már 40 dollár fölött van, igaz, ez részben a dollár gyengülés következménye. Mindazonáltal mélypontjához képest 50 százalékot emelkedett az olajár, ami rá is fért, mivel rendkívül túladott volt.
Ma az ázsiai és az európai tőzsdék egyaránt kivirultak, a kínai indexek több mint egy százalékkal kerültek feljebb, a DAX pedig átlépte a bűvös 10 ezer pontot, melyet 4. napja ostromol, bár még csak 30 ponttal van felette.
DAX, 5 nap |
A BÉT-en is nagy az öröm, a BUX a 26 ezer pontot is elérte, mielőtt kissé visszaereszkedett 25 900-ig. A Mol és az OTP erős: előbbi 16 500 forint fölé emelkedett, utóbbi 2,5 százalékkal, 6875 forintig szaladt fel.