Továbbra is a Fed szerda esti kamatdöntésére vár elsősorban a piac. Tegnap még nagyon féltek a kamatemelési sorozattól, attól, hogy Európában komolyan mérlegelnek egy olajembargót, valamint a kínai lassulástól is. Mára viszont kiderült az ég, és az európai indexek fél-másfél százalékkal emelkednek.
Kivéve Londont, ahol a tegnapi szünnap miatt még esés van, bár a BP olajóriás például jó jelentése nyomán, a magas olajáraknak köszönhetően szépen emelkedik. Európában a héten a hatodik szankciócsomagnak nevezett intézkedésekről tárgyalnak, amin belül az olajembargó foglal el kulcsfontosságú helyet. Az USA határidős indexei ma stagnálnak.
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal emelkedik, az OTP 0,5, a Mol 0,8, a Richter 0,6 százalékkal javít. Tegnap a Mol még mélyrepülést mutatott be az olajembargós tervek miatt. Ma tlaán azért enyhült rajta a nyomás, mert szó van arról, hogy egyes országok felmentést vagy halasztást kaphatnak.
Az ANY Nyomda és a Masterplast egy százalék körüli emelkedést mutat. Az euró/forint tegnap átlépte a 380-as határt, és ma is tovább ment, 382,30 az árfolyam.
Húsz éves csúcs közelében a dollár
Tegnap jókorát erősödött a dollár, ami az amerikai részvények egy részére és az árupiaci termékekre rendszerint rossz hatással van (és a feltörekvő országok devizáit, köztük a forintot is leértékeli). Ma itt is kisebb korrekciót látunk, a dollárindex határidős értéke (DXY) 0,2 százalékkal 103,515-re csúszott vissza.
Ám a tegnapi szint magasnak számít, alig néhányszor érintette 2002 óta a dollárindex, vagyis nagyon ritka volt az utóbbi húsz évben, hogy ilyen erős legyen a dollár. Tegnap a tíz éves amerikai államkötvény hozama is átlépte a három százalékos határt, amire három és fél éve nem volt példa. (Ez is a dollárt erősítő tényező.)
Drámaian rossz a német befektetők hangulata
Soha nem volt ilyen hosszú ideig ilyen rossz a kedv a német kisbefektetők körében a Handelsblatt.com felmérése szerint. Január második hete óta folyamatosan negatív a hangulat, a 2014-es kezdetek óta nem fordult elő, hogy 17 egymást követő héten mínuszt mérjenek. Hasonló a helyzet az amerikai magánbefektetők körében is, két héttel ezelőtt kevesebb volt az optimista, mint a felmérés 1987-es kezdete óta bármikor. Most a legfrissebb felmérés is az elmúlt 34 év egyik legpesszimistább szintjét mutatja.
Stephan Heibel “hangulatszakértő” szerint ezért a részvénypiacoknak hamarosan emelkedniük kellene, feltéve, hogy semmilyen jelentős esemény nem határoz meg más irányt. (Ha ugyanis a befektetők pesszimisták, akkor többségük nem fektetett be. Így kevesen tudnak eladni, csökken a nyomás az árakon.) Heibel azonban figyelmeztet:
Senki sem tudja, hogy Oroszország milyen lépéseket tesz ezután. És senki sem tudja, hogy Kína meddig bírja még a nulla-covid stratégiáját.
Nagy zuhanás az Alibabánál
Közel tíz százalékot esett hajnalban Hongkongban az Alibaba árfolyama, miután a kínai állami televíziós csatorna, a CCTV riportja szerint nyomozás folyik a cég “Ma” vezetéknevű dolgozója ellen nemzetbiztonsági fenyegetés miatt – írta a KBC Equitas.
Az árzuhanás mögött az a félelem állt, hogy a cég alapítója, Jack Ma ellen folyik eljárás. Ezt a pletykát azonban komoly forrás nem erősítette meg, és vannak jelek, hogy nem Jack Ma a gyanúsított. Az Alibaba árfolyama is nagyrészt visszakorrigált a hirtelen esés után.
NFT-k a hagyományos alapkezelőtől
A VanEck bejelentette, hogy az Ethereum blokkkláncon egy dél-koreai kreatív ügynökséggel szövetkezve új NFT-kollekciót hoz létre. Naponta sok NFT-kollenciót csinálnak szerte a világon, a hír azért érdekes, mert a cég egy nagy globális vagyonkezelő, tavalyi adatok szerint több mint 70 milliárd dollárt kezelt. Már Európában is vannak alapszerű kriptodeviza-termékei (ETN-jei).
Ezer VanEck-NFT készül majd, az ígéretek szerint “szemet gyönyörködtető 3D avatarokkal és narratív stílusú videókkal”. A téma Alexander Hamilton, az USA egyik alapító atyja.
Könnyebb lesz BUX-ot venni?
Az Interactive Brokers céggel bővül a BUX ETF árjegyzőinek köre a BÉT-en, ezzel “várhatóan tovább élénkülhet a kereskedés a BÉT BUX ETF piacán” – írja a tőzsde. A vezető index összetételét követő BUX ETF
2006 óta átlátható, költséghatékony és diverzifikált befektetési alternatívát jelent a hazai részvénypiacon, jelenleg mintegy 2,2 milliárd forint értékű nettó eszközállománnyal rendelkezik, alapkezelője az OTP Alapkezelő Zrt.
Megvásárlásával a befektető egyetlen tranzakcióval befektethet a tőzsde legnagyobb kapitalizációjú részvényeit magában foglaló BUX-indexhez.
Egyesíti az egyedi részvények vételének gyorsaságát és rugalmasságát a befektetési alapok széles körű kockázatmegosztásával és alacsony költségeivel – írja a BÉT.
Erős idegzetűeknek való a Cathie Wood-ot utánzó alap
A Tuttle ETF nevű cég arról nevezetes, hogy a sztáralapkezelő, Cathie Wood ARKK high-tech alapjának stratégiájával ellentétes “anti-Ark ETF-et” indított korábban SHARK néven. (Ez a Tuttle Capital Short Innovation ETF, de a shark mellesleg cápát is jelent.) Most megint egy érdekes termékkel rukkolt elő, viszont az ellenkező irányban – írja a Bloomberg.
Az AXS 2X Innovation tőzsdén kereskedett alap (tickerkódja TARK) származtatott eszközökkel követi a 8,8 milliárd dolláros ARK Innovation ETF (ARKK) teljesítményét, kétszeres tőkeáttétellel (longgal). Az ARKK 2022-ben eddig mintegy 49 százalékot zuhant a tavalyi 24 százalékos esés után. Az S&P 500 index csak valamivel több mint 13 százalékot esett idén, míg a Nasdaq 100 mutató 21 százalékot.
Wood a 2020-as technológiai rally során futott be igazán, akkor az úgynevezett diszruptorokból (a saját ágazatukban átütő hatású cégekből) álló portfóliója közel 150 százalékkal emelkedett. Hangsúlyozzák, hogy a TARK-nak közvetlenül egyébként semmi köze az Arkhoz vagy Cathie Woodhoz, nemrég egy harmadik szereplő, az AXS vásárolta fel a Tuttle ETF céget.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.