Ismét rossz a hangulat a részvénypiacokon, a német index 0,7, a francia 1,4 százalékkal esik, miközben a brit kissé emelkedni tud. Az amerikai határidős indexek ugyan pár ezrelékes pluszban vannak, de ez a pénteki 3-4 százalékos mélyrepülés után nem egy nagy eredmény.
A Fed szerdán végződő kétnapos kamatdöntő ülésétől félnek leginkább a befektetők, a fél százalékos kamatemelést biztosra veszik. Kérdés, a folytatás mennyire lesz szigorú. Kínából lassulásról árulkodó beszerzésimenedzser-indexek jöttek, az EU-ban pedig ismét komolyan tárgyalnak egy Oroszország elleni olajembargóról.
Itthon a BUX index egy százalék körüli esést produkál, ami főleg a Mol három százalékos esésének a következménye. Az OTP stagnál, a Richter egy ezrelékkel emelkedik, a Telekom 0,9 százalékkal esik. Az OTP és a Mol pénteken teszi majd közzé gyorsjelentését.
A forint továbbra sem túl izmos, a 378,60 forintos aktuális euróár 1-2 forinttal van a pénteki szint felett. Egyes hírek szerint már Magyarország is hajlandó megszavazni az Oroszország elleni olajembargót, mások szerint nem. Lásd:
A Mol túl oroszbarát a lengyelek szerint
A lengyel parlament felsőháza elfogadott egy törvénytervezetet, amely felmondatná az állami Lotos nevű olajcég és a Mol közötti szerződést 417 lengyelországi benzinkút eladásáról – írta a 444.hu. A két cég már január elején megegyezett az üzletről, de a lengyel szenátorok szerint érvényteleníteni kell ezt.
Az ellenzéki Polgári Platform által benyújtott törvényjavaslat indoklása szerint a Mol túlságosan orosz befolyás alatt áll. Ahhoz azonban, hogy a törvénytervezetből törvény legyen, az alsóháznak is el kellene fogadnia, ám ott már a kormányoldalnak van több szavazata. Így az ület mégiscsak létrejöhet – derül ki a cikkből.
(A Mol elsősorban Oroszországból vásárol olajat, szerinte az átállás más típusú olajra 2-4 évig tartana és több száz millió dollárba kerülne.)
Nagy beomlás az altcoin-piacon
NFT-ket készítő robotok miatt állt le jó pár órára az olcsósága és gyorsasága miatt népszerű Solana hálózata a hétvégén. Az Ethereum-hálózat is bedugult egy rövid időre a Bored Apes Yacht Club készülő metaverzumának telekaukciója miatt, a tranzakciós költségek pedig csillagászati magasságba szöktek. Emellett történt két hackertámadás, pár kisebb botrány és az amerikai szabályozási kérdések miatt is aggódtak a befektetők. Ehhez jön még a rossz múlt heti részvénypiaci hangulat.
Így a bitcoin és az ether csak pár százalékot esett, de az “altcoinok” (második, harmadik vonalbeli alternatív kriptodevizák) nagyot zuhantak, némelyik 20-30 százalékot is pár nap alatt. Ma viszont pozitív korrekció látható a megtépázott eszközök jelentős részénél.
1,3 milliárd dollárnyi éter
Az Ethereum-hálózatot fejlesztő alapítvány közzétette jelentését. A 2014-ben indult projektre annak idején több millió ethert (étert) tettek félre, ebből a sok éves fejlesztési költségek levonása után is 1,3 milliárd dollárnyi maradt – derül ki Szabó Dávid, a Decent Investments portfóliókezelője írásából.
Leminősítették a Wizz Airt a háborús veszély miatt
A növekvő kockázatok miatt a Wizz Air részvényeit leminősítjük felhalmozásról semlegesre, várakozásainkat és célárunkat azonban változatlanul hagyjuk – írta a Concorde Értékpapír Zrt. A részvényeket március elején eladásról vételre minősítették fel, de azóta közel 30 százalékot emelkedtek, ma reggelre pedig elérték a 33 angol fontos célárat.
Ugyanakkor a globális makrogazdasági kép az azóta eltelt szűk két hónapban nem vett pozitív fordulatot, a geopolitikai kockázatok folyamatosan nyomást helyeznek a világgazdaságra. Ráadásul megnőtt a valószínűsége, hogy az orosz-ukrán háború tovább eszkalálódhat az EU, valamint a NATO tagországokra.
A Wizz Air legfontosabb piacai Ukrajnával határosak. Az orosz fenyegetések miatt Lengyelország és Románia is érintett lehet egy katonai összetűzésben – írja a brókercég.
Újabb gyorsjelentés-hegyek
Közben folytatódik a nemzetközi gyorsjelentés-dömping is. A KBC Equitas szerint Európában:
Jelenteni fog többek között a Volkswagen, a Raiffeisen, a Lufthansa és a BMW is. Az amerikai vállalatoknál az egészségügyi szektorból érkezik több fontos jelentés is, így a befektetők figyelhetnek a Pfizer, a Moderna vagy akár a CVS eredményeire is.
Közben a Berkshire Hathaway, Warren Buffett cége 41 milliárd dollárnyi részvényt vásárolt az első negyedévben.
Óvakodj a hamis kriptovalutától
Aki kriptókkal foglalkozik, általában tudja, hogy egyes blokkláncokon bárki létrehozhat kriptodevizát bármely megtévesztő néven is. Így bizony a kriptókat is gyakran hamisítják. A Police.hu szerint most még egy kriptovaluták kereskedelmével foglalkozó magyar vállalkozót is meg tudtak károsítani ezzel a módszerrel.
A sértettel egy fővárosi szállodában találkoztak, ahol harmincmillió forintnak megfelelő készpénzért cserébe egyikük digitális tárcájából látszólag átutalták a megállapodásban szereplő kriptovalutát.
A megkárosított férfi csak utólag észlelte, hogy a digitális tárcájában megjelent elektronikus fizetőeszköz valójában értéktelen. De a szimbóluma a megtévesztésig megegyezett egy ismert “stabilcoinéval” (dollárhoz vagy más hasonló eszközhöz kötött értékű kriptodevizával).
Digitális fizetőeszközt is csak ellenőrzött forrásból vásároljanak! – üzenik a rend őrei.
(A “valódi” érme az úgynevezett okosszerződés címe segítségével azonosítható – a szerk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.