A Budapesti Értéktőzsde indexe 2,2 százalékkal emelkedett szerdán, ami magasabb az európai átlagnál. Bár Varsó egy hajszállal jobban teljesített, az ottani WIG 20-index véletlenül 1999,9 ponton, 2,4 százalékkal feljebb zárt. A közel 600 pontos BUX-emelkedés legnagyobb részt a Mol három százalékos drágulásának köszönhető, a részvény 16 440 forinton búcsúzott. Az emelkedés egy része nyilván a nagy erővel, 2-3 százalékkal emelkedő olajnak szólt.
De sokat ment fel a többi részvényünk is, így az OTP és a Magyar Telekom 2,5-2,5 százalékkal, 6900, illetve 452 forintra. A Richter 5490 forintos záróára is 1,2 százalékos többlet.
Allergiásak az erősödő jenre
A forint inkább gyengült, mint erősödött, este hatkor 314,80 forint volt az euró, ami mintegy 50 fillérrel magasabb az egy nappal korábbinál. A nemzetközi devizapiacokon ismét nagyot esett a dollár, elsősorban a nagyon galamblelkűre sikerült kedd esti Janet Yellen-beszéd miatt (képünkön).
A Fed elnöke kedden nagyon bizonytalanra tette a kamatemelési sorozat folytatását és sokat beszélt a gazdaságot fenyegető kockázatokról, főleg az olcsó olajat és Kínát emlegetve. Ez erőteljes részvényár-emelkedést okozott világszerte, a kedd esti amerikai kereskedés után szerda reggel Ázsiában, nap közben Európában is. A kevés kivétel egyike a japán tőzsde volt, amely a gyengülő dollárral párhuzamosan erősödő jenre igencsak allergiás.
Eltérő célárak a Mol-ra
Az európai tőzsdék nap közben két százalék körüli pluszban is voltak, a zárásban ez nagyjából másfél százalékra szelídült. A DAX index így végre megint tízezer pont felett zárt, amelyet hetek óta kerülget. Az USA-ban is 0,9 százalék körüli pluszban jártak a főbb indexek a kereskedés első szakaszában, majd este hat után nem sokkal ez 0,5-0,6 százalékra mérséklődött.
A KBC Equitas hírlevele szerint visszavágta a Raiffeisen a Molra vonatkozó ajánlását. A részvények tartása helyett csökkentést javasol a bank, ugyanakkor a célárat 14 000 forintról 15 500-ra emelte. Az Equitas viszont változatlanul felértékelődésre számít, 17 400 forintos célárral.
Drágult az Apple
„Rövid távon túlvettség jeleit véljük felfedezni” – írja az Equitas. Korábbi vételi ötletük stop-loss szintjét ezért megemelik, de nem zárják a pozíciót. „Fundamentális tekintetben ugyanis a részvényt továbbra sem tartjuk drágának, ami miatt hosszú távon további felértékelődésre számítunk a papír piacán” – írják.
Erőteljesen, egy időben két százalékkal is tovább drágult az Apple részvénye, aminek részben az lehetett az oka, hogy jó kínai eladási adatokat tett közzé az iPhone SE első pár napjáról. Egy nappal korábban pedig az amerikai hatóságokkal a telefonok titkosításáról szóló vita lezárását jelentették be.
Osztódik a Metro
Az Apple-részvény 109 dollár fölé került, sok elemző azonban jó készpénztermelő képessége és óriási készpénzállománya miatt 130 dollár körüli árat tart reálisnak. (Mások azonban a növekedési lehetőségei szűkülése miatt fanyalognak.)
Két tőzsdei vállalattá válik szét a Metro áruházlánc, a cég két részvénysorozata 12, illetve 13 százalékkal emelkedett Németországban.