Mi az a 401(k) számla és mi változhat most?
A Conclude Befektetési Zrt. friss összeállítása szerint jelenleg mintegy 70 millió amerikai megtakarító közel 9 000 milliárd dollárt tart 401(k) számlákon befektetve, ami a teljes, 46 700 milliárd dolláros amerikai nyugdíjpiac közel egyötödére rúg. Ebből jól látszik, hogy hatalmas hordereje lehet a Trump által propagált „401(k) nyitásnak”.
A 401(k) egy hosszú távú, adóhatékony nyugdíjmegtakarítási eszköz, ahol a munkabérből levont befizetések automatikusan növelik a befektetett tőkét – hasonlóan a Magyarországon ismert Önkéntes Nyugdíjpénztárhoz (önyp). A befektetett összeget egy bizonyos értékhatárig a munkáltató kiegészítheti, ami különösen népszerűvé teszi az USA-ban ezt a megtakarítási számlát.
A 401(k) számlára vásárolható befektetési eszközök eddig meglehetősen korlátozottak voltak, és nagyban függtek az egyes szolgáltatók által kínált csomagoktól – jellemzően kötvény- és részvényalapokba, céldátum-alapokba illetve egyedi részvényekbe lehetett eddig fektetni. A kriptobefektetések kifejezetten ellenjavalltak voltak a Biden-adminisztráció alatt a 401(k) szolgáltatók számára, míg a fizikai aranyérmék és aranyrudak személyijövedelemadó-mentes befektetésére egy másik nyugdíjmegtakarítási eszközt, az ún. IRA számlát használtak eddig az Egyesült Államokban, ami leginkább a magyar nyugdíjelőtakarékossági számlának (nyesz) feleltethető meg.
Magyarországon a befektetési aranyrduak és aranyérmék adásvétele ugyan áfa- és szochomentes, de a befektetési aranyon elért, 200 000 forintot meghaladó nyereséget 15 százalék szja terheli.
Mekkora hatása lenne az új rendeletnek az arany árfolyamára?
A Financial Times-nak nyilatkozó alapkezelők szerint az elnöki rendelet hatására akár több száz milliárd dollár is megmozdulhat a különböző eszközök, úgy mint a kriptodevizák, az arany valamint a kockázati- és magántőkealapok irányába, ezzel új keresletet támasztva.
Fotó: MTI/EPA/CNP pool/Aaron Schwartz
Ha a globálisan átlagosnak mondható 2 százalékos vagyonkezelői aranyallokációt vesszük figyelembe, akár 180 milliárd dollárnyi extra tőke érkezhet az arany piacára, ami a 382 milliárd dolláros rekordot elérő tavalyi éves aranykereslet 45 százaléka. Ha pedig a Világbank által optimálisnak tartott 15 százalék körüli értékre menne fel a 401(k) számlákon tartott eszközökön belül az aranybefektetések aránya, 1 350 milliárd dollár foroghatna be a sárga nemesfémbe, ami három és félszerese az éves globális arany keresletnek.
Mennyibe kerül egy uncia arany? A legfrissebb árfolyamok a Privátbankár Árfolyamkeresőben >>
Ezek a számok első ránézésre irreálisan nagynak tűnnek, így valószínűbb, hogy a 401(k) számlák megnyitása az alternatív befektetési eszközök felé mérsékelt hatást válthat ki – legalábbis rövidtávon. A nyitás vélhetően inkább a legnagyobb privát befektetési cégeknek kedvez majd, amelyek eddig jórészt az intézményi befektetők piacán osztozkodtak és most a lakossági nyugdíjmegtakarítások felé is terjeszkednének.
Ők mindenesetre annyira magabiztosak a dolgukban, hogy máris több megállapodást nyélbe ütöttek a legnagyobb 401(k) szolgáltatókkal: a Blackstone, a világ egyik legnagyobb alternatív befektetési cége partnerségre lépett a 401(k) szolgáltatásokat nyújtó Vanguarddal annak érdekében, hogy magántőkealapjait és egyéb alternatív eszközeit elérhetővé tegye a Vanguard által adminisztrált nyugdíjmegtakarítási számlákon. Hasonló célból az Apollo és a Partners Group is együttműködést alakított ki az Empower nevű nyugdíjszolgáltatóval, amely az Egyesült Államok egyik legnagyobb 401(k) programüzemeltetője.
Friss kriptodeviza-árfolyamok >>
Ezzel párhuzamosan a BlackRock – a világ legnagyobb vagyonkezelője – megkezdte a közös munkát a Great Gray Trusttal, egy független nyugdíjportfólió-kezelővel, hogy alternatív befektetési termékeit beemelje a frissen megnyíló, lakossági nyugdíjmegtakarítási piac kínálatába.
A Conclude Befektetési Zrt. szerint egy dolog biztosnak tűniik: az arany bikapiac további folytatása előtt még rengeteg kiaknázatlan lehetőség zajlik, és a fenti becslések alapján az is teljesen egyértelműen látszik, hogy egész egyszerűen nincs annyi arany a világon, ami a korlátlatlanul kinyomtatott pénzek fedezetére elégséges lenne – legalábbis a jelenlegi árfolyamszinteken biztosan nem.