8p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Mínuszban vannak a tőzsdék, amit az ismét romló európai járványstatisztikák, az emelkedő amerikai körvényhozamok, az inflációs várakozások okozhatnak. Lesz még egy izgalmas hét a gyorsjelentéseknél, számos érdekes hír érkezett az autóiparból. A réz ütemes emelkedése kezd önbeteljesítő jóslattá válni, ami tovább tolhatja fel az inflációt. Új csúcsokat döntött a bitcoin.

Nem túl nagy, de határozott eséssel kezdődött ez a hét, a főbb európai indexek 0,5-0,9 százalékos mínuszban vannak. Ennek egyik oka az lehet, hogy több országban csúszhat a korlátozások feloldása az ismét romló vírusstatisztikák miatt. Az amerikai határidős indexek is hasonló esést mutatnak ma a pénteki szerény mínuszok után. Dinamikusan emelkedik a tíz éves amerikai állampapírok hozama, már 1,364, ami a részvénypiac számára sem kellemes.

Itthon a BUX index az európai átlaghoz hasonló, 0,6 százalékos esést mutat. Az OTP 1,2, a Mol 1,0, a Telekom 1,1 százalékkal süllyed. A Richter ellensúlyozza ezt egy kicsit 0,7 százalékos emelkedésével. A forint gyengül, az euró 359,0 forint, mintegy 70 fillérrel áll magasabban a péntek estinél.

Árfolyamok és grafikonok

Megszavazhatják a Biden-csomagot

Az USA-ban Jerome Powell Fed-elnököt kedden és szerdán hallgathatják meg az amerikai törvényhozók. A középpontban az inflációs veszélyek, inflációs várakozások állnak, főleg emiatt megy fel az állampapír-hozam is. E hét végére várható az 1900 milliárd dolláros Biden-csomag megszavazása.

Richter- és Telekom-gyorsjelentés jön a héten. Csendesnek ígérkezik viszont az MNB keddi kamatdöntő ülése a Danube Capital blogja szerint, a makrogazdasági előrejelzések következő jegybanki felülvizsgálata is inkább márciusban esedékes. Várhatóan ezek birtokában tekinti át újra a jegybank a monetáris politikai eszköztárat, március végén.

Aggasztó járványhírek, bizonytalan nyitási dátumok

A tőzsdék hangulatát mintha ismét nyomasztaná a járvány, attól tartanak, hogy a lezárások feloldása lassabb lesz a vártnál. Hiába haladnak az oltások, ez még nem tömeges, nem elég gyors. Nemcsak Magyarországon, hanem például Németországban is kissé romlani kezdett a statisztika egy hosszú javuló periódus után, és már ott is elkezdtek harmadik hullámról beszélni. Angela Merkel kancellár ma három lépcsős, lassú nyitást szorgalmazott.

Az USA-ban elérte a félmillió főt a halottak száma. Nagy-Britanniában Boris Johnson miniszterelnök is több lépcsős tervet készül ma bemutatni a lezárások fokozatos feloldására, bizakodó, miután országa a többieknél magasabb átoltottsággal büszkélkedhet. (A múlt héten 15 millió főnél jártak.)

Meglepően jól teljesít a német gazdaság

Az Ifo üzleti hangulatindex 92,4 pontra emelkedett februárban a januári 90,3 pontról – derül ki a müncheni gazdaságkutató intézet 9000 menedzser megkérdezésével készült felméréséből.

A közgazdászok csak enyhe, 90,5 pontos növekedésre számítottak, miután az év elején a második koronavírus-hullám miatt a mutató leesett. A német gazdaság a lezárások ellenére jól teljesít, különösen az erős ipari tevékenység miatt írta az N-Tv.de. A közgazdászok úgy vélik, hogy a gazdaság az idén észrevehető javulást fog mutatni, de ez nagyban függ a járvány további menetétől és az oltások sikerétől. Ez év első negyedévére néhány szakértő még további visszaesést vár a gasztronómia és a kiskereskedelem zárva tartása miatt.

Szaporodik a Tesla-konkurencia, Daimler– és Conti-osztalékproblémák vannak

Sok érdekes hír érkezett a német autóiparból, Magyarországon aktív cégektől is. A Finanzen.net szerint:

  • A Volkswagen üzemi tanácsa szerint nemcsak az elektronikus chipek hiánya, hanem az akkumulátorcellák is szűk keresztmetszetet jelentenek, és lassítják az új Golf 8 hibrid modelljeinek gyártását.
  • A Porsche sportautó-gyártó szigorítja a megszorításokat, azaz kiterjeszti a megtakarítások körét, további milliárdos nagyságrendű költségcsökkentés elérése érdekében.
  • A Continental veszteséges volt a 2020-as évben, a nehéz üzleti helyzet miatt a részvényesek nem kaphatnak osztalékot.
  • Az a tény, hogy a Daimler a neki nyújtott koronavírus-támogatások ellenére milliárdos osztalékot fizet, erős kritikát váltott ki a CDU csúcsjelöltje, Susanne Eisenmann részéről a baden-württembergi választáson.
  • A Tesla versenytársává válhat a Xiaomi, amely fontolóra veszi saját elektromos autójának építését. De ezzel kapcsolatos tervei még nagyon az elején járnak.
  • Németországot céloz meg helyszínként a Tesla egy másik leendő riválisa, a Rivian. Bár a vállalat még nem szállított le egy járművet sem.
  • A Tesla kivonja a legolcsóbb Y modellt, a Standard sorozat megrendelésének felvétele leállt. Az elektromos terepjárót csak egy hónapig kínálták.
  • Az ügyészség az állatok helyzeté vizsgálja a Tesla Berlin melletti telephelyén Grünheide-ben. Még mindig parázslik a jogi vita a különlegesen védett állatok mentésével kapcsolatban.

Tesla (Pixabay)
Tesla (Pixabay)

Utolsó hajrá, kellemes meglepetések a jelentési szezonban

Az amerikai gyorsjelentési szezon a végéhez közeledik a KBC Equitas szerint. Az S&P 500 komponensei közül már 419 cég közzétette a negyedéves számait.

Bevételsoron három százalékos, profitsoron pedig hat százalékos az átlagos növekedés, mindkettő pozitív meglepetés. A héten még érkeznek fontosabb jelentések, ma délután a Royal Caribbean Cruises és a Discovery, este pedig két olajipari cég, az Occidental és a Marathon. Szerda este az Nvidia, a Viacom és a Booking is érdekes lehet. Csütörtök este a HP, az Etsy és a Monster jön. Európában holnap a Covestro és a Fresenius Medical, szerdán a Puma és az Iberdrola, csütörtökön a Bayer és az AB-InBev, pénteken pedig a BASF és a Deutsche Telekom jelentése lehet érdekes.

Megint gond volt egy Boeing-géppel

A légitársaságok a Boeing 777-es gépeket a földön hagyják, a Boeing árfolyama esik. A hétvégén ugyanis egy United Airlines 777-200 típusú gépnek kellett kényszerleszállást végrehajtania a denveri repülőtéren, mert a motorja kigyulladt és törmelék hullott belőle. Ezt követően a Boeing felszólította az összes légitársaságot, hogy az érintett modell bizonyos típusú meghajtó-fúvókákkal ellátott változatának repülését egyelőre függesszék fel.

Elszállt a réz, de még mehet tovább

A múlt héten már felsoroltuk az okokat, amiért csúcsdöntésre készülhet a réz. Azóta újabb 5-6 százalékkal ment fel pár nap alatt. A  Equilor Befektetési Zrt. szerint a réz jó teljesítményét elsősorban a megugró kínai keresletnek köszönheti, és a készletek is folyamatosan apadnak emiatt.

Már 11 hónapja emelkedik folyamatosan a fém ára, és a Goldman Sachs rézhiánytól tart, amint a globális gazdaság újból teljes fokozatra kapcsol. Historikus deficitet okozhat a pandémiából való kilábalás a sárga fémből, csak ma több mint három százalékkal emelkedik. A hatalmas árupiaci áremelkedés komoly inflációs nyomást helyezhet a világra.

Ekkorát szólt a gázár felrobbanása

Izgalmas az amerikai földgáz piaca és tőzsde kereskedése is, ahol likviditási válság alakult ki a nagy hideg következtében. A helyzet hasonlóan abszurd, mint a tavaly tavaszi negatív olajár volt.

Rendkívül megnőtt a fűtési célú gáz felhasználása, de a rendkívüli időjárás erősen visszavetette az energiahordozó termelését, így elszabadultak az árak, méghozzá annyira, amilyet még a veterán gázkereskedők sem láttak életükben. A gáz ára egyes helyeken megháromszázszorozódott, ekkora áremelkedést korábban senki sem tartott elképzelhetőnek. Ráadásul a tőzsdék magasabb letéti követelményeket támasztottak, így sok gázkereskedő került bajba. Mindennek ellenére az USA leglikvidebb gázfajtája, a Henry Hub csomópont árfolyama stabil tudott maradni, három dollár körül.

Egybillió dollár felett a bitcoin kapitalizációja

A bitcoin árfolyma hétvégén 58 331, az etheré 2036 dolláron döntött új történelmi rekordot. Ma reggel kisebb korrekció látható (55 ezer, illetve 1850 körül). A hétvégén az összes bitcoin piaci áron számolt értéke, azaz a kapitalizációja meghaladta az egybillió dollárt (vagyis ezermilliárd, angolul “1 trillion”, vagy “1T”). A teljes kriptodeviza-piac eközben 1,7 billió dollár fölé nőtt.

Három esemény, ami a bitcoint újabb magasságokba lökte

Több fontosabb esemény is történt a múlt héten, ami újabb lökést adhatott a kriptodeviza-árfolyamoknak.

  • Elon Musk Tesla-vezér azt mondta, hogy a jelenlegi kamatok és infláció mellett a bitcoin vásárlása kisebb őrültség, mint a készpénz tartása. A Tesla egyébként nemrég vásárolt 1,5 milliárd dolláros bitcoin-csomagján már közel egymilliárdot nyert a becslések szerint.
  • A Microstrategy cég, amely már korábban is jelentős összegeket bitcoinba fektetett, 1,03 milliárd dollárnyi tőkét vont be kötvénykibocsátással, ugyanerre a célra. Sokkal többet sikerült összegyűjteni az intézményi befektetőktől, mint ahogy tervezték.
  • Kanadában elindult egy olyan ETF (tőzsdén kereskedett alap), amely bitcoinba fektet, és végre kisbefektetők számára is hozzáférhető. A Purpose Bitcoin ETF (BTCC) az első napon óriási forgalmat bonyolított. Sokan abban reménykednek, hogy hamarosan, de legalábbis még az idén az USA-ban is engedélyezhetnek ilyet. Ennek bekövetkezése pedig sok új piaci szereplő, például szigorú szabályok szerint működő intézmények számára is megnyitná a kriptodeviza-piacot, akik eddig távol maradtak.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21650 21530 21750 +0,23% 21620 21650 1 618 172 120 HUF 2024-11-22 10:20:44
MOL 2688 2682 2690 +0,45% 2684 2688 106 872 788 HUF 2024-11-22 10:19:36
MTELEKOM 1246 1234 1254 +1,47% 1242 1246 640 740 752 HUF 2024-11-22 10:20:17
RICHTER 10860 10820 10900 +0,46% 10820 10860 81 522 740 HUF 2024-11-22 10:17:36
OPUS 509 508 513 -0,20% 508 510 13 916 304 HUF 2024-11-22 10:11:54
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG