Az európai tőzsdeindexek többsége mínuszban zárta a hetet, a német DAX 1,1 a francia CAC 40 0,7 százalékkal esett, a londoni FTSE 100 viszont szerény pluszban zárt. Az USA-ban ismét az optimizmus kerekedett felül, az S&P 500 index fél százalékkal ment eddig. A technológiai részvények indexe 1,1 százalékkal van feljebb.
Itthon a BUX index 0,1 százalékos pluszban tudott maradni, ráadásul a négy főbb részvény közül három pluszban zárt. Az OTP 1,2, a Mol és a Telekom mintegy fél százalékos emelkedéssel végzett. A Richter azonban 1,8 százalékkal lejjebb zárt. A CIG Pannónia 1,8 százalékkal emelkedett, az Opus alig változott.
Izgalmas napok a forintpiacon
A forintnak izgalmas hete volt, az MNB többször is hallatott magáról, de ma a délelőtti erősödés után délutánra gyengülés következett. Most 363,50 Ft az euró, ami 60 filléres emelkedést jelent a csütörtök esti állapothoz képest. A forintról egyébként a délelőtti és a tegnap esti tőzsde tudósításokban részletesen írtunk:
- El sem hinnéd, melyik két országban volt ma kamatemelés
- Megszületett egy láthatatlan euró/forint árfolyamplafon?
A remény hal meg utoljára
Sokat erősödött a dollár, az euró/dollár már 1,16 hoz közelít. Ez nem tesz jót az árupiacoknak, esnek a nemesfémek, és fél százalék feletti mértékben süllyed az olaj is. A tőzsdei áreséseket alapvetően azzal magyarázzák Európában, hogy a járvány több országban új és új csúcsokat dönt, és újabb intézkedések várhatók. Bár jól láthatóan igyekeznek a korlátozásokat korlátozni, egy-egy régióra, lakosságcsoportra vagy fertőzési gócpontra limitálni.
Ugyanakkor valamelyest támaszt ad a piacoknak, hogy Amerikában is, Európában is újabb kormányzati és jegybanki segítségben bíznak. Bár az USA-ban nagyon távol vannak egymástól a két fő politikai erő álláspontjai, legalább a napokban újra felvették a tárgyalások fonalát, ami reménnyel tölti el a befektetőket.
Felcsútra megy a CIG Pannónia negyede
Az Opus Global bejelentette, hogy “stratégiájának, illetve a korábbi kommunikációjának megfelelően” a “vagyonkezelés körébe tartozó” CIG Pannónia Életbiztosító részvényeket értékesítette. A 23 millió 466 ezer 20 darab „A” sorozatú törzsrészvény (a CIG Nyrt. alaptőkéjének 24,85 százaléka) egy szeptember 24-én kelt szerződéssel a Hungarikum Biztosítási Alkusz Kft.-é lesz. Amelynek székhelye Felcsút, Fő utca 65. A minősített befolyás megszerzéséhez a biztosítási tevékenységről szóló törvény alapján azonban még az MNB előzetes engedélye szükséges.
Az lenne meglepő, ha ez nem lenne meg.
A bankoktól a Revolutig
A jegybanki lazaság, az alacsony kamatszint azonban rossz hatással van a bankokra, azok nyereségességére. Ezért aztán a mai nap nagy vesztesei a bankok. A Deutsche Bank két és fél, a Commerzbank 2,2 százalékkal esett, a BNP paribas és a Société Générale Párizsban majdnem hárommal.
Rendszeres kriptodeviza-megbízásokat indít a Revolut Magyarországon is.
Megérkezett az ismétlődő kriptopénzvétel. Ezzel a funkcióval automatizálhatod és saját igényeidre szabhatod a kriptopénzvásárlást. Beállíthatod a gyakoriságot, napi, heti vagy havi. Valamint hogy milyen összegben szeretnél vásárolni – írja a cég ügyfélértesítő levele.
A dán kormány hajtja fel a Tesla árát?
Dánia klímavédelmi terve közel harmadával emelheti a Tesla árát.
Legutóbbi, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentését célzó javaslatával a prémium Tesla Model S ára közel harmadával emelkedhet. A szociáldemokrata kormány legalább 500 ezer elektromos autót szeretne látni Dánia útjain 2030-ig, hogy elősegítse a szén-dioxid-kibocsátás 70 százalékos csökkentését (az 1990-es szinthez képest). A csütörtökön előterjesztett terv a fosszilis üzemanyagok, a teherautók és a hagyományos járművek adóemeléseinek sorát tartalmazza. De az egyenlőség jegyében a drágább elektromos autók esetében is megemelkednek az adók – írta a Bloomberg.com hivatkozva.
A kormány saját számításai szerint a prémium Model S ára 830 ezer koronáról (130 ezer dollár) közel 1,1 millió koronára emelkedne, ami 31,4 százalékos növekedést jelent.
Egy tábornok nyomja le az olajat?
Órákkal azután, hogy az OPEC szeptember 17-én Zoom-konferenciát tartott, Khalifa Haftar líbiai tábornok, aki hosszú háborút folytatott az ENSZ által elismert tripoli kormányzattal, békeszerződést jelentett be. Az OPEC akkor ígéretet tett arra, hogy a kínálatot a kereslet alatt tartja, hogy a nyersolaj hordónkénti ára 40 dollár fölött maradjon. (Az olajgazdaságok pedig finanszírozhatóak maradjanak.)
Haftar, aki nem volt ezen a találkozón, felboríthatja az egész tervet. Csütörtöktől a líbiai Hariga, Brega és Zueitina kőolajterminálok nyitva álltak, miután a blokádot Haftar erői feloldották, és tartályhajókat fogadnak. Bár a legnagyobb kikötő továbbra is zárva van. A líbiai National Oil Corp vállalat szerint a termelés jövő hétre napi 260 000 hordóra emelkedik a korábbi mintegy 100 ezer hordóról – írta az Investing.com.
Lehet, hogy Irán és Venezuela lesz a két következő dominó? Elemzők szerint az amerikai elnökválasztás után tárgyalások kezdődhetnek az USA és Irán között a szankciók enyhítésének feltételeiről.