7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A dollár gyengülését meglovagolva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben már a 398-as szint alá is benézett, míg a kiváló nemzetközi tőzsdei hangulatban a legnagyobb hazai bank részvénye közel 3 százalékkal erősödött a szerda délelőtti kereskedésben. Felfelé tartanak a nemesfémek és a kriptoeszközök jegyzései is, ellenben az energiaárak csökkenőben vannak.

Kedden folytatódott az amerikai tőzsdék mélyrepülése. A főbb indexek közül a Dow Jones 1,55, az S&P 500 1,22, a Nasdaq Composite 0,35 százalékkal zuhant.

A piacokat elsősorban az amerikai vámokkal kapcsolatos hírek mozgatják, de ennek kapcsán a gazdasági kilátások is romlottak valamelyest az Egyesült Államokban, így egy-egy makroadatra nagyobb kilengésekkel jöhet reakció – értékelte a helyzetet szerda reggel a K&H Értékpapír.

A szerdán elsőként kinyitott ázsiai tőzsdék a Fehér Ház kissé engedékenyebb üzeneteinek hatására mind pluszban zártak. A legnagyobban a hongkongi, mely indexe 2,84 százalékkal ment fel, míg a sanghaji 0,53, a tokiói Nikkei 0,23 százalékkal.

Trump kedden, a kongresszus előtt tartott beszédében kiállt az elmúlt hetekben bejelentett kereskedelmi vámok mellett, ugyanakkor elismerte, hogy okozhatnak némi felfordulást a piacokon. Nem sokkal később azonban az USA kereskedelmi minisztere arra utalt, hogy akár szerdától enyhülhetnek a Kanadára és Mexikóra kivetett vámok, ha sikerül megállapodást kötni a két országgal.

Európa is élt és vírult szerda délelőtt. A frankfurti DAX egyenesen kirobbanó erőben van, szerda délig több mint 3,5 százalékot szedett magára, de a párizsi CAC-40 sem szégyenkezhet a maga 2,2 százalékos emelkedésével. Tőlük kicsit lemaradva, de még mindig testes pluszban (0,7 százalék) pompázott a londoni FTSE.

Árfolyam

És ezúttal Budapest is hasít. A BUX 1,5 százalékkal állt feljebb a kedd esti záróértékénél, amelyhez a mozgását leginkább meghatározó blue chipek közül csak a 0,24, illetve 0,35 százalékkal eső Magyar Telekom és Mol párosa nem járult hozzá. Ezzel szemben az OTP 2,69, a Richter 2,27, a 4iG 2,42 százalékkal rakétázott.

Úgy tűnik, a Telekom befektetőit nem hatotta meg, hogy céláremelés érkezett a távközlési papírra. A Santander Biuro Maklerski 1456-ról 1911 forintra emelte a 12 hónapos célárfolyamát, az ajánlás változatlanul felülsúlyozás. A vállalatot hét elemző követi, mindannyian vételre vagy felülsúlyozásra ajánlják a részvényt, a medián célárfolyam jelenleg 1650 forint – számolt be szerda reggeli hírlevelében az Equilor Befektetési Zrt.

A dollár gyengülése a forintnak kedvez, így az euróval szembeni árfolyama szerda délelőtt már a 398-as szint alá is benézett. A K&H szerint az esetleges béketárgyalásokkal kapcsolatos hírekre továbbra is figyelhetnek a befektetők, de a kamatkörnyezet is segíti a forint erősödését. 

Az év legfontosabb kínai ülése zajlik

Így aposztrofálták az Erste elemzői, hogy a távol-keleti birodalomban megkezdődött az úgynevezett „Két Ülés” tanácskozás, mely március 11-ig tart, és több vezető gazdasági tisztviselő, valamint Hszi Csin-ping főtitkár is beszédet mond. Bár a hivatalos kormányzati cél idén is 5 százalékos GDP-növekedés, a jelenlegi gazdasági adatok alapján ezt több elemző is optimistának tartja. Peking a korábbi 3-ról 4 százalékra emelte a költségvetésihiány-célját az idei évre, ami 2010 óta a legmagasabb szint. A gyenge belső kereslet el-, és felismeréseként 2 százalékra csökkentették az inflációs célt, ami az elmúlt több mint két évtized legalacsonyabb értéke. Ez azonban még így is ambíciózusnak tűnik, tekintettel arra, hogy a fogyasztói árak az elmúlt két évben átlagosan mindössze 0,2 százalékkal emelkedtek. Emellett a kormány 1300 milliárd jüan értékben tervez „ultra” hosszú lejáratú államkötvényeket kibocsátani, ami 300 milliárddal több, mint tavaly. Továbbá 500 milliárd jüant biztosítanak az állami tulajdonú kereskedelmi bankok számára. Az önkormányzatok pénzügyi problémáinak enyhítésére további 4400 milliárd jüan értékben terveznek 30-50 éves lejáratú kötvényeket kibocsátani.

Ami az árupiacokat illeti, az energiaárak szerda délelőtt lefelé tartottak. A két fő olajfajta közül az északi-tengeri Brent jegyzése 1 százalékkal, 70,3 dollárra csökkent, míg az észak-amerikai könnyűolajé (WTI) 1,5 százalékos mínuszban tartózkodott, 67,2 dolláron.

Az árak csökkenéséhez hozzájárultak Donald Trump vámintézkedései, amelyek jelentős bizonytalanságot okoztak a piacon – hangsúlyozzáka az Erste elemzői. A kanadai és mexikói olajexport a vámok miatt az Egyesült Államok helyett a világ más országaiba irányulhat, amit viszont dél-amerikai olajjal tudnak csak pótolni az amerikai finomítók, jelentős költségemelkedést okozva. Az USA keleti partján viszont nőhet az európai importkőolaj-mennyiség, mivel a kisebb hazai feldolgozás miatt piaci rés nyílhat meg. Howard Lutnick kereskedelmi miniszter közben a vámintézkedések felülvizsgálatáról beszélt, ami további bizonytalanságot okoz a piacon. Az olaj ára a 2021-es szintekhez közelít, miközben az OPEC is a termelés növelését tervezi.

A nemzetközi gázelszámolásoknál irányadó TTF-típus ára 0,4 százalékkal csökkent, 43,3 euróra.

A nemesfémek viszont erősödnek. Az arany jegyzése 0,25 százalékkal, 2928 dollárra, míg az ezüsté ennél sokkal jobban, 1,73 százalékkal, 32,94 dollárra szökkent.

A dráguláshoz az Erste szerint Trump tegnap bevezetett vámintézkedései járultak hozzá, amelyek hatalmas bizonytalanságot okoztak a piacon. Nő a stagfláció veszélye, ami alacsony gazdasági növekedést jelent komoly inflációval. Ez kifejezetten kedvező hír az aranynak, amelyet a jegybankok is tovább vehetik, mivel a kereskedelmi háború miatt nőhet az igény, hogy a devizát stabilabb alapokra helyezzék.

A kriptoeszközök is masszív emelkedésben vannak. A bitcoin árfolyama 2,4 százalékkal, közel 89 800 dollárra, az etheré 3,92 százalékkal, 2249 dollárra, míg a solanaé 4,28 százalékkal, 149 dollárra ugrott.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Többéves mélyponton a Tesla kínai eladásai

A tavalyi évhez képest 49,2 százalékkal estek vissza, összesen 30 688 gépjárműre, utoljára 2022 augusztusában voltak hasonló mélységben az eladások – hívta fel a figyelmet az Equilor. A Tesla, amely Kínában gyártja a Model 3 és Model Y járműveit, az első két hónapban 93 926 kínai gyártású járművet értékesített világszerte, ami 28,7 százalékos csökkenés az előző évhez képest – derül ki a Kínai Személyautó Szövetség adataiból. A januári-februári eladásokat torzíthatta a kínai újévi ünnepi időszak, amely tavaly februárról idén január végére tolódott, valamint az Y-modell gyártásának a frissítési munkálatok miatti részleges felfüggesztése. A hírnek nem örültek a befektetők, 4,4 százalékkal kereskedtek lejjebb a részvényekkel.

Fékezhet az Adidas

A német sportszergyártó óriás vezetősége szerint lassulhat a cég bevételnövekedése az idei évben, így magas, egy számjegyű növekedést jeleznek előre, ami elmarad a 2024-ben elért 12 százalékos ütemtől. A K&H megjegyzi, hogy a cég működési profitja így 1,7-1,8 milliárd euró között alakulhat, ami szignifikáns javulást jelentene a tavaly elért 1,34 milliárd euróhoz képest. 

Csalódást keltett a Crowdstrike

A kiberbiztonsági cég kedden tőzsdezárás után tette közzé negyedik negyedéves jelentését. Az egy részvényre jutó nyeresége a tavalyi 0,95-ről 1,03 dollárra nőtt, ami 17 centtel meghaladta a konszenzust. A bevételek szintén emelkedtek, 845 millióról 1,06 milliárd dollárra, ami szintén felülmúlta az előzetes várakozásokat. Annak ellenére, hogy a vállalat jól teljesített, a részvények majdnem 10 százalékot estek piaczárás után, mivel a vállalat előrejelzése csalódást keltett. A vezetőség az első negyedévben 65 centes részvényenkénti nyereségre számít, jelentősen elmaradva a 99 centes konszenzustól. Ez az Erste szerint arra utal, hogy a Crowdstrike még mindig nem heverte ki teljesen a tavalyi hibás szoftverfrissítése által okozott globális informatikai zavarok hatását.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika is minuszban nyitott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:59
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Eltűnt a parkett a BUX alól
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,84 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Szemétből kincs: eluralták az amerikai értéktőzsdét a mémrészvények?
Sasvári Péter | 2025. július 11. 14:29
A mémcoinok után itt vannak a mémrészvények! Egyes befektetők figyelme a biztonságos hozamokat produkáló cégek (mint például a „magnificent seven”) helyett szándékosan a volatilis, sőt, sokszor konkrétan alulteljesítő cégek részvényei felé fordult. Ezeket nevezik – a mémcoinok után – mémrészvényeknek. De mi a logika emögött, és mennyire veszélyes ez a spekulatív trend?  
Részvény / Deviza / Áru Felszedték a parkettet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:38
A kezdeti jó hangulat elilant a tőzsdén, fél 12-kor bukóban volt a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Bizakodhat, akinek magyar részvénye van
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:13
Míg az ázsiai piacok vegyesen mozogtak, addig a BUX az előző napi záróértékénél magasabban nyitott.
Részvény / Deviza / Áru Trump csúcsra lökte az első számú kriptodevizát
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:09
Rekordszinten a bitcoin jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:48
Gyengült a forint jegyzése reggel.
Részvény / Deviza / Áru Végre jó hír érkezett Trump háza tájáról
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 06:23
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG