Eléggé pocsék hírek érkeztek az amerikai gazdaságból, de ez most senkit nem érdekel. A tőzsdék még inkább bíznak Joe Biden jövőbeli gazdaság-élénkítő lépéseiben, az oltásokban, most, hogy nagy valószínűséggel megszerzik a demokraták az irányítást az amerikai szenátus felett is.
A tőzsdék szép emelkedést produkálnak, csak a technológiai papírokat adják, mivel azoknak nem olyan jó a nagy demokrata fölény. Az S&P 500 index 1,3, a Dow Jones ipari átlag 1,8 százalékos pluszban van, utóbbi ezzel történelmi csúcsot dönt. A Nasdaq 100-as technológiai index esik 0,2 százalékkal, de már sokkal kevésbé, mint a nap elején tette. Az európai tőzsdék is remekelnek, a német DAX 1,8 százalékos emelkedése is rekord.
Száguld a Mol
Itthon a BUX index másfél százalékos emlekedése nagyjából az európai átlagot követi, a Mol közel öt százalékos ugrása húzta leginkább. Az OTP csak minimális, 0,1 százalékos többletet ért el zárásra. A Richter egy, a Masterplast 13 százalékkal ment fel.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
A forint kissé tovább erősödött, az euró 358,60. A dollár a délelőtti gyengülést erősödésre váltotta estére, ami gyengíti a nemesfémeket. Egy százalék feletti pluszban maradt viszont az olaj.
Vegyes hírek a korona-frontról
Az EMA európai gyógyszerhatóság azonnali hatállyal engedélyezte a Moderna cég oltását is. Ez a második koronavírus-oltás az EU-ban, ami zöld utat kapott. A cég részvénye 4,6 százalékos pluszban van. Eddig 15 millió oltást adtak be világszerte, ami nem túl nagy szám, a világ lakosságának durván két ezreléke – derül ki a Bloomberg összesítéséből.
Németországban viszont nemcsak hosszabbítják az eddigi lezárásokat, hanem tovább is szűkítik a magánszférát, korlátozzák a szabad mozgást a járvány miatt. A járvány következtében érezhetően veszített lendületéből az Egyesült Államok gazdasága decemberben az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport felmérésének tanúsága szerint.
Rosszak munkaerő-piaci kilátások
Az amerikai munkanélküliségi adatok pedig meglepően rosszak, arra utalnak, hogy visszatért a válság.
Decemberben az amerikai vállalatok a várakozásokkal ellentétben csökkentették a foglakoztatottak számát. Az Automatic Data Processing szerint 123 ezer munkahely veszett el az előző hónaphoz képest. A közgazdászok ellenben 60 ezer új munkahelyet jósoltak. Novemberben a növekedés még 304 ezer állás volt. Decemberben először következett be csökkenés áprilisa óta – mondta a kutatóintézet.
4 ok miatt is az olajipar éve jöhet
Az olajipari részvények a 2021-es év sztárjai lehetnek – írja az Erste Befektetési Zrt. elemzője, Pletser Tamás. Szerinte minden adott ahhoz, hogy az elmúlt két évben teljesen leírt szektor főnixmadárként újra szárnyaljon, mert:
- Nő az esélye egy nyersanyag-árrobbanásnak.
- Az olajcégek ruhát váltottak, most már ők a környezetvédelem új élharcosai.
- Az árazások alacsonyak, van tere a növekedésnek.
- A feldolgozás-kereskedelem árrései gyorsan visszatérhetnek a válság előtti szintekre.
Az elemző három részvényt emelt ki, szerinte a Transocean (RIG US), a Gazprom (OGZD LI) és a Reconnaissance Energy Africa (RECO CN) különösen profitálhat a folyamatból.
Az olajcégek egyébként már sokat jöttek vissza tavaszi mélypontjukról, és az OPEC tegnapi ülése is nagyon jó hatással volt rájuk. Például a FILL jelzésű energiamulti-ETF (iShares) tegnap öt, ma újabb három százalékkal emelkedett New Yorkban.
Vagy inkább a biotechnológiáé?
A biotech-cégek is vonzóak lehetnek a KBC Equitas szerint.
Izgalmasan néz ki a legnagyobb amerikai biotechnológiai cégek közé tartozó Abbott Laboratories és a Thermo Fisher technikai képe, miután a héten áttörték az 50 napos mozgóátlagot, és célba vették a történelmi csúcsot. A kilátások szenátusbeli demokrata többség esetén sem feltétlenül romolnak, sőt akár többletberuházások is irányulhatnak az ágazatba. Az egészségügy fejlesztése pedig a koronajárvány megfékezése után is prioritás maradhat.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.