Az olajár a hatalmas trendszerű zuhanás után egy hónapja elérte a 30 dollárt, és azóta a környékén van, hol alatta, hol felette, de igen nagyokat ugrál, sokszor napon belül is. Ideges a piac, sokan spekulálnak további esésre, mások a felpattanást várják, a fél világ az olajjal foglalkozik.
WTI olaj, egy hónap. Heves ingadozás |
Ezzel együtt úgy tűnik, hogy a 30 dollár valamiféle egyensúlyi ár a túlkínálat viszonyai közepette: a fölösleget egyelőre megveszik a vevők, kedvezőnek tartva az árat, és tartalékolják, akár olyan hajókban is, melyekre épp nincs szükség a szállítmányozásban.
Ma az egyik típus mozdult nagyot: az amerikai könnyűolaj, a WTI emelkedett 7 százalékkal közel 33 dollárra, míg a Brent csak kicsit mozdult, 34 dollár körül van. Ezzel a két típus közti különbség megint mérséklődött, ami logikusnak tűnik annak fényében, hogy Amerikában átlagosan mégiscsak drágább a kitermelés, mint a Közel-Keleten.
Az amerikai tőzsdéken is nagy a hullámzás, bár valamivel lassabbak a kőrök, mint az olajpiacon. Ez a részvénypiacok esetében természetes, egy-egy hullám pár napig tart, mielőtt jön a forduló. Az S&P 500 esetében ezúttal egy szép 3 napos felpattanást láthattunk, amit aztán tegnap már esés követett, az index 1917 pontra érkezett vissza.
S&P 500. Hullámzás, a héten 3 szép emelkedő nap |
Az erős támasz most már az 1810 pont, ami gyakorlatilag egy 2014 októberi szint, immár megerősítve, ugyanakkor a tavaly augusztusi 1870-es szint is számít még valamennyire, hisz egyelőre mindig hamar visszatér fölé az index.
Ázsiában ma nem voltak jelentősebb mozgások, kivéve a Nikkeit, ami másfél százalékot esett. A napokban látott méretes, 7 százalékos korrekció úgy tűnik, egyelőre nem törte meg az eső trendet. Európa is nyugodt ma, kicsik az elmozdulások. A DAX 9430 pont, éppen csak hogy fölötte van a múlt héten letört fél éve meglévő szintnek.
DAX, 1 év |
A BUX ma 0,2 százalékot esik, ezzel együtt az utóbbi időben meglehetősen stabilnak mondható a hazai börze. Az OTP ma 6070 forint, úgy tűnik, a 6000 egyensúlyi ár, nem távolodik el tőle a papír jelentősen egyik irányban sem. Ugyanez a Mol esetében a 14 ezer forintos árra igaz, a Telekomnál a 400 forint jelenti ezt a szintet.
A Richter változott kissé: a stabilan 5000 fölötti ár, ami egyúttal kitörést jelentet a soha nem látott magasságokban, egyelőre nem maradt meg, most 4900 forintot ér a papír. A forint igen stabil: 310-et kell adni egy euróért.