Kifejezetten rossz a hangulat a tőkepiacokon csütörtökön, miután néhány amerikai nagyvállalat gyorsjelentése csalódást okozott a befektetőknek, és felerősítette az aggodalmakat a gazdasági teljesítménnyel kapcsolatban. A német DAX Index másfél százalékkal esik, francia párja egy százalékkal, a brit mutató pedig 0,8 százalékkal van lejjebb.
Bár szerdán az amerikai indexek közül az S&P 500 1,4, a Nasdaq indexe pedig két és fél százalékkal zuhant, ma a határidős jegyzések újabb 0,6, illetve egy százalékos mínuszt mutatnak. Japánban is több mint két százalékkal esett reggel a Nikkei 225. Ma amerikai GDP-adatot tesznek közé, és újabb fontos vállalati jelentések érkeznek, leginkább az Amazoné.
Vargabetűt tett a forint
Budapesten valamivel jobb a helyzet, az index 0,4 százalékos esését főleg az OTP 1,3 százalékos süllyedése határozza meg. A bank romániai leányának eladása a hírek szerint csúszhat. A Richter stagnál, a Mol fél százalékkal emelkedik, a Magyar Telekom két százalékkal van feljebb.
Az euró/forint árfolyam reggel csúnyán megugrott, az euró volt majdnem 386 is. Azóta azonban sokat javult, most csak 383,60, ami már erősödést jelent szerda estéhez képest. A dollár némileg erősödik, a kőolaj egy százalékkal esik, az európai földgáz pedig másfél százalékkal 50,70 euróra ment fel.
Nagy mozgások jöhetnek ma a devizáknál
Az Európai Központi Bank ma, csütörtökön tart ülést, ahol megszakadhat a 15 hónapja tartó kamatemelési ciklus. (Összesen 4,5 százalékponttal emelték a kamatszintet eddig.) Délután 14:15-kor teszik közzé a döntés rövid közlemény kíséretében, majd 14:45-kor következik Christine Lagarde elnök sajtótájékoztatója.
Virág Barnabás, az MNB alelnöke és Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter is beszédet tart csütörtökön egy-egy rendezvényen – hívja fel a figyelmet az Equilor Befektetési Zrt. A török jegybank pedig a várakozások szerint 500 bázisponttal 35 százalékra emeli az alapkamatot.
Ellenszélben a forint?
Jelentős ellenszél a magyar devizának a dollár újbóli szárnyalása, ami a hét elejétől eltekintve dominálja a kereskedést – véli az Erste Befektetési Zrt.
Emellett a magyar jegybank vártnál nagyobb keddi vágása sem nyújt támaszt a hazai fizetőeszköznek, és az unióval zajló legfrissebb szócsaták sem erősítik a forint pozícióit.
A keddi MNB kamatdöntés óta láthatóan megfordult a forint erősödő trendje – írta a KBC Equitas is.
Cseh céghez kerülnek a magyar Equitas-ügyfelek
A KBC-csoport a KBC Securities Magyarországi Fióktelepe lakossági befektetési szolgáltatási üzletága átruházásáról döntött. Ennek következtében a tervek szerint “az Ön KBC Securities Magyarországi Fióktelepénél tartott értékpapír- és pénzegyenlegét” és a kapcsolódó jogokat, kötelezettségeket átadják a Patria Finance Magyarországi Fióktelepe részére 2024. január 1-től. Az új brókercég Csehországban piacvezető befektetési szolgáltató
E szolgáltatásokat a Patria Finance “K&H Értékpapír” márkanév alatt működteti tovább.
Így tehát a magyar befektetők a K&H Értékpapír ügyfelévé válnak, de ahogy a névből is látszik, a bankkal való együttműködés nem szűnik meg. A Kiszámoló blog szerint azonban mindez új számlaszámokat, új weboldalt, újra kitöltendő jogi nyilatkozatok seregét és változó kereskedési díjakat is jelent majd.
A K&H-csoporthoz szorosan kötődő magyarországi brókercég, a KBC Securities az utóbbi években két nevet viselt, mivel “márkanévként” megtartotta a korábbi Equitast is. De korábban létezett K&H Befektetési Rt. és K&H Brókerház is.
Miért robbant a bitcoin ára?
A bitcoin mintegy másfél éves csúcson van, egy hét alatt 22 százalékot drágult, és megközelítette a 35 ezer dollárt is. A fő téma még mindig a spot (azonnali) bitcoint tartalmazó ETF-ek engedélyeztetése az USA-ban, ezzel kapcsolatban újabb apró jó hírek jöttek. (Többek között az, hogy a BlackRock vagyonkezelő már ebben a hónapban elkezdhet bitcoint vásárolni a BTC ETF előkészítéséhez.)
Érdekes, hogy a csődben levő, látványos büntetőper árnyékában megszűnő FTX tőzsdét, pontosabban a fejlett kereskedési rendszerét újraindíthatják, vagy eladhatják. Állítólag több komoly jelentkező is van rá.
Nem lesz Binance-kártya
A Binance, a világ legnagyobb kriptovaluta-tőzsdéjének helyzete Európában egyre inkább problémásnak látszik. Szeptemberben a SEPA-átutalások lehetőségét szüntették meg a partner pénzügyi szolgáltató visszalépése miatt, bár állítólag nagyon dolgoznak a következő fizetési megoldás létrehozásán.
Most bejelentették, hogy december 20-a után megszűnik a Binance kártya (ezzel üzletekben vásárolva vagy bankautomatából pénzt kivéve is hozzá lehetett férni a kriptovaluta-megtakarításokhoz). A cég az ügyfeleinek továbbra is ajánlja viszont az érintésmentes mobiltelefonos fizetési megoldást (Binance Pay). Egy további hír szerint pedig már nem fogadnak új ügyfeleket Nagy-Britanniában.
Csökkenő bevétel a Masterplastnál
A Masterplast ma reggel közzétett gyorsjelentésében olvasható, hogy a gyengébb építőipari környezet révén 30 százalékkal esett vissza a bázishoz képest az árbevétele – írta a KBC Equitas. A megnövekedett költségek miatt alkalmazkodnia kellett a változó körülményekhez, így különböző költséghatékonyságot célzó intézkedést vezettek be, amely a működési veszteségek fokozatos csökkentéséhez vezet.
A negyedév során így is mínusz 439 ezer eurós EBITDA-t produkált a vállalat, míg a nettó profit soron közel 600 ezer eurós veszteség mutatkozott. Várhatóan nem fogják tudni teljesíteni az előzetes célkitűzéseket ebben az évben.
Lejegyezték a Shopper Park Plus részvényeit
A Shopper Park Plus Zrt. (SPP) részvényeit az intézményi befektetői kör közel 78, a lakosság 67 százalékkal jegyezte túl (a lakossági befektetők részére történt intézményi átcsoportosítás után).
Ezzel lehetővé válik a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első euróalapú bevezetése – írja a cég közleménye.
A 18 kiskereskedelmi egységből álló ingatlanportfóliót tulajdonló szabályozott ingatlanbefektetési előtársaság (szie) részvényeivel várhatóan november második felétől lehet majd kereskedni a BÉT Prémium kategóriájában. A részvények kibocsátási árát minden befektető számára egységesen 10,8 euróban határozták meg (az ársáv teteje 11,5 euró volt).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.